Max Yavno Kimdir? Amerikalı Fotoğrafçının Hayatı ve Çalışmaları Hakkında Kısa Bilgi

0

Max Yavno kimdir? Amerikalı fotoğraf sanatçısı Max Yavno hakkında kısa bilgi, hayatı,fotoğrafları, Max Yavno’nun eserleri.

Max Yavno

Kaynak : wikipediaorg

Fotoğraf sanatının farklı dallarında yolculuk yapan Amerikalı fotoğrafçı; özellikle Los Angeles ve San Francisco , California’da sokak sahnelerinde uzmanlaşmış bir fotoğrafçıydı .

Genç yaşında fotoğrafla ilgilenmeye başladı, 1930’lu yıllarda ilgisi karanlık odayaya yöneldi ve çalışmalarına devam etti. 1938’de Fotoğraf Birliğinin başkanı oldu. II.Dünya Savaşında Amerikan ordusunda fotoğraf ve filmler üzerine görev yaptı. Savaştan sonra San Francisco’ya taşındı, çöl ve manzara fotoğrafları çekmeye başladı. Sonraki 20 yıl boyunca ticari reklamlar için çekimler yaptı, Vogue ve Harper’s Bazaar gibi dergiler için çalıştı. 1970’lerde tekrar sanatsal manzara çekimlerine döndü. Mısır ve İsrail’ de yaptığı çekimleri ile ün kazandı.

Max Yavno , geceleri City College of New York’a devam ederken Wall Street kuryesi olarak çalıştı . Columbia Üniversitesi’nde politik ekonomi yüksek lisans okuluna devam etti ve 1935’te sosyal hizmet uzmanı olmadan önce Menkul Kıymetler Borsasında çalıştı. 1936’dan 1942’ye kadar İş Geliştirme İdaresi için fotoğrafçılık yaptı . 1938 ve 1939’da Photo League’in başkanıydı. Yavno, 1942’den 1945’e kadar ABD Ordusu Hava Birlikleri’ndeydi, ardından San Francisco’ya taşındı ve şehir manzarası fotoğrafçılığında uzmanlaşmaya başladı. Tarih profesörü Constance B. Schulz onun hakkında şunları söyledi:

Max Yavno Örnek Fotoğraf Çalışması

Mali nedenlerle, sonraki yirmi yıl boyunca (1954–75) ticari bir reklam fotoğrafçısı olarak çalıştı ve Vogue ve Harper’s Bazaar’da çıkan incelikle hazırlanmış natürmortlar yarattı . 1970’lerde, iç gözlemci yaklaşımının daha takdir edilen bir izleyici kitlesi bulduğunda, sanatsal manzara fotoğrafçılığına geri döndü . National Endowment for the Arts’tan sağlanan fon, 1979’da Mısır ve İsrail’e seyahat etmesini sağladı.

Ayrıca , Batı Los Angeles’ta bir binanın tepesindeki dev bir alçı bacak olan Dodgers Chavez Ravine’den önce çekilmiş bir fotoğrafı ve San Francisco’daki Powell ve Market caddelerinde dönen bir teleferiğin “nostaljik” bir görüntüsünü yakaladı.

“Venedik’teki Muscle Beach’te güneşe tapan vücut geliştiricileri” izleyen bir kalabalığın kaydettiği fotoğrafı, 1984’te açık artırmada yaklaşık 4.000 dolara satıldı. Denekler “kamerasını esnetmeyi bırakıp birbirleri için poz vermeye devam etmeden önce” üç Pazar gününü sahilde geçirdiğini söyledi. Los Angeles Times’daki ölüm ilanı şunları söyledi:

Yavno’yu temsil eden ve eserlerini sergileyen Melrose Avenue fotoğraf galerisi sahibi G. Ray Hawkins, onu “sosyal belgeselci” olarak nitelendirdi ve “sosyal vinyetlerini yakalarken kompozisyon ve içeriği birleştirme konusunda çok özel bir yeteneğe” sahip olduğunu belirtti.

Fotoğrafçı Edward Steichen , 1950’de New York Modern Sanat Müzesi’ndeki kalıcı koleksiyon için Yavno’nun yirmi baskısını seçti ve ertesi yıl Yavno bir Guggenheim bursu kazandı .


Leave A Reply