Meksikalı Maximilian (Ferdinand Maximilian Joseph) Kimdir?

0
Advertisement

Meksikalı Maximilian olarak da bilinen Ferdinand Maximilian Joseph Kimdir? Avusturyalı asilzade ve Meksika İmparatoru Ferdinand Maximilian Joseph hayatı, biyografisi, dönemi hakkında bilgi.

Meksikalı Maximilian (Ferdinand Maximilian Joseph)

Kaynak: wikipedia.org

Fernando Maximiliano José María de Habsburgo-Lorena ( Almanca , Ferdinand Maximilian Joseph María von Habsburg-Lothringen; Viyana , 6 Temmuz 1832 – Querétaro , 19 Haziran 1867 ) Avusturyalı bir siyasi ve askeri asilzadeydi . Avusturya Arşidükü unvanıyla Avusturya Ferdinand Maximilian olarak doğdu , ancak Maximilian I adıyla Meksika İmparatoru olmak için bu unvandan vazgeçti . Onun saltanatı tekti İkinci Meksika İmparatorluğu , Benito Juárez başkanlığındaki hükümete paralel . Ayrıca, Meksika tarihçiliğinde Habsburg’lu Maximilian olarak bilinir .

Avusturya İmparatoru I. Franz Joseph’in küçük kardeşiydi . 1857’de, Viyana Kongresi’nde Avusturya tarafından satın alınan Lombardiya-Veneto krallığının genel valisi yapıldığı yıl, Belçika Prensesi Charlotte ile evlendi . İki yıl sonra krallık , Habsburg Evi’ne karşı ayaklandı . İtalyanlara karşı -Avusturyalı yetkililerin gözünde fazla hoşgörülü ve liberal- politikası, onu 10 Nisan 1859’da istifaya zorladı.

Dış borç ödemelerinin askıya alınmasıyla, İspanya ve Birleşik Krallık ile ittifak kuran Fransa , 1861’de Meksika’ya müdahale etmeye başladı . Müttefikleri Nisan 1862’de savaştan çekilse de Fransız ordusu ülkede kaldı. Napolyon , müdahaleyi meşrulaştırma stratejisi olarak , Muhafazakar Parti’den – Juárez’in liberal hükümetinin muhalifleri olan – Ayan Meclisi’nde bir araya gelen ve İkinci İmparatorluk Naipliğini kuran bir grup monarşisti destekledi .. 3 Ekim 1863’te muhafazakarlardan oluşan bir delegasyon, Maximilian’a Meksika tacını teklif etti; kabulünü, sağlam mali ve askeri garantilerin eşlik ettiği bir referandum düzenlemeye koşullandırdı. Sonunda, aylar süren şüpheden sonra 10 Nisan 1864’te kabul etti.

İkinci Meksika İmparatorluğu , çeşitli Avrupa güçlerinden ( Birleşik Krallık , İspanya , Belçika , Avusturya ve Prusya dahil) uluslararası tanınırlık kazandı . Amerika Birleşik Devletleri , Monroe Doktrini nedeniyle , Juárez’in İmparatorluk tarafından yenilemeyen Cumhuriyetçi tarafını tanıdı. 1865’te İç Savaş’ın sona ermesiyleABD, ertesi yıl Fransız ordusunun bölgeden çekilmesiyle birlikte Maximilian’ın durumunu daha da zayıflatan Cumhuriyet güçlerine sponsor oldu. Karısı, Napolyon III’ün veya başka bir Avrupa hükümdarının desteğini geri kazanmak amacıyla Avrupa’ya döndü . Ancak çabaları başarısız oldu. Querétaro şehrinde Cerro de las Campanas’ta mağlup olan Maximilian yakalandı, askeri mahkemede yargılandı ve 19 Haziran 1867’de vurulması emredildi .


Kaynak – 2

Ferdinand Maximilian Joseph; Avusturya arşidükü ve Meksika imparatorudur (Viyana 1832 – Meksika 1867). Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph’in kardeşidir. 1846’da Avusturya Donanması’na girdi, 1854’te donanma komutanı oldu. 1857-1859 arasında genel valilik yaptı. 1859’da Brezilya’ya gitti. Avusturya’ya döndükten sonra Trieste yakınlarındaki Miramar’a yerleşti. 1863’te Meksikalı bir grup sürgünün ve Fransa İmparatoru III. Napolyon‘un seçimiyle Meksika imparatoru oldu. Maximilian, imparatorluğunun Meksika halkınca onaylanmasını istedi. 10 Nisan 1864’te tahta çıktı. 12 Haziran 1864’te de eşi Charlotte ile birlikte Mexico City’ye geldi. Sömürgeciliği geliştirince toprak sahiplerini karşısına aldı. Fransızlar Meksika’yı tümüyle ele geçiremeyince Maximilian ile aralan açılmaya başladı. İç Savaş 1865’te sona erince ABD, Meksika İmparatorluğu’nu tanımayı reddettiği gibi Fransa’yı da ülkeden çekilmeye zorladı. Fransa 1866’da 18 ay içinde ülkeden çekilmeyi kabul etti. Ekim 1866’da tahttan çekildiğini ilan etti. Ancak Fransızlarla birlikte gitmedi ve 20 bin kişilik bir kuvvetle Queretaro’ya geçti. Juarez yandaşlarınca yakalandı, mahkeme edildi ve iki subayıyla birlikte kurşuna dizildi, cenazesi Avusturya’ya gönderildi.

Advertisement

Leave A Reply