Meme Biyopsisi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır? Sonuçlarının Yorumlanması, Anlamı

0
Advertisement

Meme biyopsisi nedir? Meme biyopsisi neden istenir ve nasıl yapılır? İğne ile ve cerrahi meme biyopsisi aşamaları ve yapılanlar.

Meme Biyopsisi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Meme biyopsisi nedir?

Meme biyopsisi, test için küçük bir meme dokusu örneğinin alınması prosedürdür. Meme kanserini kontrol etmek için doku mikroskop altında incelenir. Meme biyopsi prosedürü yapmanın farklı yolları vardır. Bir yöntemde dokuyu çıkarmak için özel bir iğne kullanır. Başka bir yöntem küçük, ayakta bir ameliyatta dokuyu temizler.

Meme biyopsisi, meme kanserinizin olup olmadığını belirleyebilir. Ancak meme biyopsisi yapılan kadınların çoğunda kanser yoktur.

Meme Biyopsisi Neden Yapılır?

Meme kanserinin olup olmadığını belirlemek için meme biyopsisi kullanılır. Mamografi veya fiziksel meme muayenesi gibi diğer meme testlerinde, meme kanseri olasılığının olduğu durumlarda yapılır.

Aşağıdaki durumlarda meme biyopsisine ihtiyacınız olabilir:

Advertisement
  • ***Siz veya doktorunuz göğsünüzde bir topak hissettiyse
  • ***Mamogramınız, MRG’niz veya ultrason testlerinizde şüpheli bir durum varsa
  • ***Meme ucunda kanlı akıntı gibi değişiklikler varsa

Doktorunuz meme biyopsisi istemişse, mutlaka meme kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Test edilen meme topaklarının büyük çoğunluğu iyi huyludur, bu da kanserli olmadıkları anlamına gelir.

Meme biyopsisi Nasıl Yapılır?

Üç ana meme biyopsi prosedürü türü vardır:

Bir göğüs hücresi veya sıvı örneğini çıkarmak için çok ince bir iğne kullanan ince iğne aspirasyon biyopsisi
Bir numuneyi çıkarmak için daha büyük bir iğne kullanan çekirdek iğne biyopsisi
Küçük, ayakta tedavi prosedüründe bir örnek alınan cerrahi biyopsi

İnce iğne aspirasyonu ve çekirdek iğne biyopsileri genellikle aşağıdaki adımları içerir.

Bir sağlık uzmanı biyopsi bölgesini temizler ve anestezi enjekte eder, böylece işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.
Alan uyuşturulduktan sonra, doktor biyopsi bölgesine ince bir aspirasyon iğnesi veya çekirdek biyopsi iğnesi yerleştirecek ve bir doku veya sıvı numunesini çıkaracaktır.
Numune çekildiğinde biraz baskı hissedebilirsiniz.
Kanama duruncaya kadar biyopsi bölgesine basınç uygulanacaktır.
Doktorunuz biyopsi bölgesine steril bir bandaj uygulayacak.

Cerrahi bir biyopside, bir cerrah, göğüs yumruğunun tamamını veya bir kısmını çıkarmak için cildinizde küçük bir kesim yapar. İğne biyopsisiyle yumruya ulaşılamıyorsa bazen cerrahi biyopsi yapılır. Cerrahi biyopsiler genellikle aşağıdaki adımları içerir.

Advertisement

Ameliyat masasına uzanırsınız. Kolunuza veya elinize bir IV (damar yolu) yerleştirilebilir.
Rahatlamanıza yardımcı olmak için size yatıştırıcı bir ilaç verilebilir.
Size lokal veya genel anestezi yapılır, böylece işlem sırasında ağrı hissetmeyeceksiniz.
Lokal anestezi için, bir doktorunuz biyopsi yapılacak bölgeyi uyuşturmak için ilaç enjekte edecektir.
Genel anestezi için, anestezi uzmanı size ilaç verecektir, böylece işlem sırasında bilinçsiz olacaksınız.
Biyopsi bölgesi uyuşuktur ya da bilinçsizseniz, cerrah göğsün içine küçük bir kesim yapacaktır ve topakların bir kısmını ya da tamamını alacaktır. Ayrıca, yumru etrafındaki bazı dokular da çıkarılabilir.
Cildinizdeki kesik dikiş veya yapışkan bantlarla kapatılır.
Sahip olduğunuz biyopsi türü, yumruların boyutu ve şişkinliğin veya ilgilenilen alanın göğüs testinde nasıl göründüğü gibi farklı faktörlere bağlı olacaktır.

Teste hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekir mi?

Lokal anestezi alıyorsanız (biyopsi bölgesinin uyuşması) herhangi bir özel hazırlığa ihtiyacınız olmayacaktır. Genel anestezi alıyorsanız, ameliyattan önce aç olmanız gerekecektir. Cerrahınız size daha spesifik talimatlar verecektir. Ayrıca, sakinleştirici veya genel bir anestezi alıyorsanız, sizi eve bırakacak birini ayarladığınızdan emin olun. İşlemden uyandıktan sonra şaşkın ve kafanız karışmış olabilir.

Testin herhangi bir riski var mı?

Biyopsi bölgesinde biraz morarma veya kanama olabilir. Cerrahi bir biyopsi, bazı ek ağrı ve rahatsızlıklara neden olabilir. Doktorunuz, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için ilaç önerebilir veya yazabilir.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlarınızı almak birkaç günden bir haftaya kadar sürebilir. Tipik sonuçlar şunları gösterebilir:

Normal. Kanser veya anormal hücre bulunamadı.
Anormal ama iyi huylu. Bunlar, kanser olmayan meme değişikliklerini göstermektedir. Bunlar arasında kalsiyum birikintileri ve kistler bulunur. Bazen daha fazla test ve / veya takip tedavisi gerekli olabilir.
Kanser hücreleri bulundu. Sonuçlarınız, size ve doktorunuza ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak bir tedavi planı geliştirmenize yardımcı olacak kanser hakkında bilgi içerecektir. Muhtemelen meme kanseri tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora yönlendirileceksiniz.


Leave A Reply