Menopoz Libidoyu Nasıl Etkiler? Cinsel İstek Azalır Mı? Tedavisi Nasıldır?

0
Advertisement

Menopoz esnasında libido eksikliği nasıl giderilir? Menopozun cinsel hayat üzerindeki etkileri nelerdir, tedavisi nasıldır? Yapılabilecekler.

Menopoz döneminde, libido veya cinsel dürtünüzün değiştiğini fark edebilirsiniz. Bazı kadınlar libidoda bir artış yaşarken, diğerleri azalır. Çok yaygın olmasına rağmen, tüm kadınlar bu libido azalması yaşamaz. Çoğu durumda, menopoz sırasında daha düşük bir libido, azalmış hormon seviyelerinden kaynaklanır.

menopoz

Bu azalmış hormon seviyeleri, vajinal kuruluğa ve sıkılığa yol açabilir, bu da cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Menopoz belirtileri ayrıca cinsellik ile daha az ilgilenmenizi sağlayabilir. Bu belirtiler şunları içerir:

  • depresyon
  • ruh hali değişiklikleri
  • kilo almak
  • sıcak basmaları

Libido kaybı yaşıyorsanız, yaşam tarzı değişiklikleri veya yağlayıcılar gibi yardımcılar ile cinsel dürtüyü artırmaya çalışabilirsiniz. Evde tedaviler yardımcı olmazsa, doktorunuz doğru tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir.

Menopoz ve libido

Menopoz libidoyu çeşitli şekillerde olumsuz etkileyebilir. Menopoz sırasında, testosteronunuz ve östrojen seviyeleriniz azalır, bu da isteğinizi azaltabilir.

Advertisement

Östrojende bir azalma da vajinal kuruluğa neden olabilir. Düşük östrojen seviyeleri vajinada kan akışında bir düşüşe yol açar, bu da vajinal yağlamayı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca vajinal atrofi olarak bilinen vajinal duvarın incelmesine neden olabilir. Vajinal kuruluk ve atrofi genellikle cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa neden olur.

Menopoz sırasındaki diğer fiziksel değişiklikler de libidonuzu etkileyebilir. Örneğin, birçok kadın menopoz sırasında kilo alır ve yeni vücudunuzdaki rahatsızlık duyar. Sıcak basmaları ve gece terlemeleri de yaygın semptomlardır. Bu belirtiler sizi cinsel ilişki için çok yorgun hissetmenize neden olabilir. Diğer belirtiler, sizi cinsel ilişkiden uzaklaştırabilen depresyon ve sinirlilik gibi ruh hali belirtilerini içerir.

Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Menopoz geçiriyorsanız ve libidonuzda değişiklikler fark ederseniz, doktorunuz bu değişikliklerin altında yatan nedeni belirlemenize yardımcı olabilir. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere tedavileri önermelerine yardımcı olabilir:

  • evde yapılan ilaçlar
  • reçetesiz satılan ilaçlar
  • reçeteli ilaçlar

Cinsel isteğinizin azalma nedenine bağlı olarak, doktorunuz size yardım için başka bir uzmana yönlendirebilir. Örneğin, libido azalmanız için fiziksel bir neden yoksa bir terapist danışmanlığı önerebilirler.

Tedavi

Menopoza bağlı libido değişikliklerini tedavi etmenin birçok yolu vardır.

Hormon replasman tedavisi (HRT)

Bunun bir yolu, altta yatan hormon değişikliklerini hormon tedavisi (HRT) ile tedavi etmektir. Östrojen hapları, vücudunuzun artık üretmediği hormonları değiştirerek vajinal kuruluğu ve vajinal atrofiyi azaltmaya yardımcı olabilir. Kan pıhtıları, kalp krizi ve meme kanseri gibi östrojen tedavisi için ciddi riskler vardır. Sadece vajinal semptomlarınız varsa, bir östrojen kremi veya vajinal halka sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

Advertisement

Orta derecede testosteron dozlarının menopozdan geçen kadınların libidolarını artırmasına yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Testosteron terapisi, daha yüksek kolesterol ve artan tüylenme ve akne riski de dahil olmak üzere potansiyel olumsuz yan etkilere sahiptir.

Yağlayıcı madde

Bir yağlayıcı vajinal kuruluğu hafifletebilir ve cinselliğin daha rahat olmasına yardımcı olabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık sizi etkiliyorsa, libidomuzu artırmaya yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmak

Egzersiz sadece kilo alımıyla mücadeleye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ruh halinizi de geliştirebilir. Çünkü egzersiz, stresi azaltabilen ve olumlu duyguları tetikleyebilen endorfin salgılar.

Egzersiz yapmakta yeniyseniz veya bir süredir egzersiz yapmadıysanız, yavaş başlayın ve günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. İlk başta, dayanıklılığınızı geliştirene kadar günde 10 dakika egzersiz yapmak uygun olacaktır.

Eşinizle iletişim kurun

Menopoz sırasında libido kaybı genellikle fiziksel semptomlardan kaynaklanır, ancak eşinizle iletişim de cinsel hayatınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. İletişim hatlarını açık tutun ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak ilişkiniz ve neler yaşadığınız hakkında dürüst olun.

Samimiyete odaklanın

Eşinize yakın hissetmenin tek yolu cinsellik değildir. Öpüşmek ve diğer cinsel olmayan yakınlık eylemleri, eşinizle aranızda bir bağ oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Kegel egzersizleri

Kegel egzersizleri, pelvik kaslarınızı sıkılaştırmaya ve cinsel ilişki sırasında duyuları geliştirmeye yardımcı olabilir. Bu egzersizi yapmak için önce doğru kasları bulmanız gerekir. Aktive ettiğiniz kaslar pelvik taban kaslarınızdır.

Kegels yapmak için:

  • Pelvik taban kaslarınızı büzün ve beş saniye boyunca kasılmayı tutun. Sonra yavaşça beş saniyede bırakın.
  • Bu hareketi günde 3 kez 10 kez tekrarlayın.
Terapi

Hem tek başına hem de partnerinizle tedavi, menopozun bazı ruh hali semptomlarını yönetmenize ve azalmış bir libidoyu nasıl yöneteceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Özetle;

Menopoz sırasında libido kaybı genellikle azalmış hormon seviyelerinden kaynaklanır. Menopoz sırasında ve sonrasında hormon üretimi çok düşük seviyelere düşer. Bu, vajinal kuruluk gibi bazı semptomların muhtemelen tedavi olmadan iyileşmeyeceği anlamına gelir. Gece terlemeleri gibi libido kaybına yol açan diğer semptomlar sonunda çoğu kadında bir süre sonra ortadan kalkar. Menopoz sırasında cinsel dürtü azalmasının birçok nedenine yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Advertisement


Leave A Reply