Mescit Nedir? Mescit Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Mescit nedir? Mescitte ne yapılır, mescitin özellikleri nelerdir? Mescit hakkında kısa bilgi.

mescitMescit; lügatta “Secde edilen yer, cami” gibi manalara gelir. Daha çok küçük camilere mescit denilmektedir. Mescitler yüce Allah’a ibadet için, namaz kılmak, hutbe okumak ve vaaz edilmek üzere yapılır. Mescitlere Allah’ın evleri denilir. Bu sebeple mescitlere hürmet göstermek, yeni mescitler yapmak ve oralarda toplanmak çok sevaptır.

Mescitlerin en hayırlısı Kâbe’nin de içinde bulunduğu Mescidi Haram, sonra Medine’deki Mescid-i Nebevi, daha sonra da Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksâ’dır.

Mescitlere girerken, çıkarken dikkat etmek, içinde nasıl davranılacağını ve mescitlerde nelerin yapılmayacağını bilmek lazımdır. Mescite girerken sağ ayakla girilip, çıkarken önce sol ayağın atılması lâzımdır. Mescit içinde yüksek sesle konuşmak, alışveriş yapmak, dilenmek, yemek yemek ve uyumak doğru değildir.

Mescide girenler ön saflarda yer varsa ileri geçmeli yoksa, kimseyi rahatsız etmemek için geriye oturmalıdır. Mescite hürmetsizlik günahtır.

Advertisement

Mescit yaptırmak, tamirine yardımcı olmak, mescitin ihtiyaçlarını gidermek Allah’ın hoşnutluğuna vesile olur.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de: “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inananlar ziyaret ve imar ederler” buyurmuştur.

Mescitlerde namaz kılmanın fazileti de çok büyüktür.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply