Dornaz Alfa İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Dornaz Alfa ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Dornaz Alfanın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Dornaz Alfa neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Dornaz Alfa

Dornaz Alfa

Kullanımları

Bu ilaç, kistik fibrozlu kişilerde nefes almayı iyileştirmek ve akciğer enfeksiyonu riskini azaltmak için kullanılır. Bu hastalık için diğer tedavilerle birlikte kullanılır (örn. Göğüs fizik tedavisi, ilaçlar, besin takviyeleri). Dornaz alfa, vücut tarafından doğal olarak üretilen bir madde (DNase I enzimi) ile aynıdır. Hava yollarında, mukusun yapışkanlığını / kalınlığını azaltarak çalışır, böylece akciğerlerden daha kolay temizlenebilir.

Dornase Alfa nasıl kullanılır?

Bu ilaç, genellikle günde bir veya iki kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde özel solunum ekipmanı kullanılarak akciğerlere solunur. Bir sağlık uzmanı size ilacı hazırlamak ve ekipmanı kullanmak için uygun yolu gösterecektir. Talimatların herhangi birinden emin değilseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçete edilenlerden daha sık almayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riski artabilir.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın.

Advertisement

Yan etkiler

Boğaz / kuru boğaz ve ses kısıklığı oluşabilir. Göz kızarıklığı / tahrişi de nadiren ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etki ortaya çıkarsa derhal doktorunuza bildirin: göğüs ağrısı.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, olağandışı sorun solunum.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Dornaz alfa kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Advertisement

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Bu ilacı kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza söyleyin.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

Doktorunuz veya eczacınız olası herhangi bir ilaç etkileşiminin farkında olabilir ve sizi onlar için izliyor olabilir. İlk önce doktorunuza veya eczacınıza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply