Metildopa İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Metildopa ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Metildopanın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Metildopa neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Metildopa

Metildopa

Kullanımları

Bu ilaç tek başına veya yüksek tansiyonu (hipertansiyon) tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Yüksek tansiyonu düşürmek, felç, kalp krizi ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur. Metildopa, kan damarlarını gevşeterek çalışır, böylece kan daha kolay akabilir.

Metildopa nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde 2 ila 4 kez, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Yan etki riskini azaltmak için bu ilacı veya akşamları yeni bir doz artışını başlatın. Ayrıca, bu ilacın dozları eşit değilse, yatmadan önce daha büyük dozu alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan hasta hissetmez.

Advertisement

Uzun süre kullanıldığında, bu ilaç da işe yaramayabilir ve farklı dozlama veya ek bir ilaç gerektirebilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun (kan basıncı okumalarınız yüksek kalır veya artarsa).

Yan etkiler

Baş dönmesi, uyuşukluk, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve halsizlik vücudunuzun ilaca uyum sağlamasıyla ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bayılma, kas spazmları / kontrolsüz kas hareketleri, kaçırılan / durdurulan dönemler (regl), azalmış cinsel istek / yetenek, artan meme büyüklüğü (erkeklerde), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (örn. depresyon), kalp yetmezliği belirtileri (nefes darlığı, ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi) yan etkiler olabilir, doktorunuza bildirin.

Metildopa nadiren çok ciddi (nadiren ölümcül) karaciğer hastalığına veya düşük alyuvar sayısına (anemi) neden olmuştur. Olağandışı yorgunluk, hızlı kalp atışı, açıklanamayan ateş, koyu idrar, sürekli bulantı / kusma, şiddetli mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt dahil olmak üzere herhangi bir karaciğer hastalığı veya anemi belirtisi geliştirirseniz hemen doktorunuza bildirin.

Advertisement

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Metildopa almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı (hepatit, siroz gibi), düşük kırmızı kan hücresi sayısı (anemi), kalp yetmezliği, feokromositoma, belirli bir genetik durum (glikoz-6- fosfat dehidrojenaz eksikliği).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle baş dönmesine (ayağa kalkarken daha olasıdır), bayılmaya veya depresyona karşı daha duyarlı olabilirler. Baş dönmesi ve bayılma düşme riskini artırabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza bildirin.

Bu ilaç anne sütüne geçer, ancak emziren bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: demir ürünleri (demir sülfat, demir glukonat gibi), lityum.

Advertisement

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete ilaçları (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler ve narkotik ağrı kesiciler (kodein gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bazı ürünlerde kan basıncınızı artırabilecek bileşenler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri, diyet yardımcıları veya ibuprofen / naproxen gibi NSAID’ler).

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (idrar katekolamin testi dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply