Metotreksat İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Metotreksat ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Metotreksatın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Metotreksat neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Metotreksat

Metotreksat

Kullanımları

Metotreksat, belirli kanser türlerini tedavi etmek veya diğer tedavilere cevap vermeyen ciddi sedef hastalığını veya romatoid artriti kontrol etmek için kullanılır. Juvenil romatoid artriti kontrol etmek için de kullanılabilir. Metotreksat, antimetabolitler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak veya durdurarak ve bağışıklık sistemini baskılayarak çalışır.

Romatoid artritin metotreksat gibi daha agresif tedavi ile erken tedavisi, eklem hasarının azaltılmasına ve eklem fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur.

Metotreksat nasıl kullanılır?

Metotreksat almaya başlamadan önce prospwektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Metotreksat güçlü bir ilaçtır. Dozu ve bu ilacı ne sıklıkta aldığınız, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilaç için birçok farklı doz programı vardır (özellikle kanser tedavisi için). Bu ilacı yanlış şekilde almak ölüm dahil ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uymanız çok önemlidir. Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın.

Advertisement

Sedef hastalığı veya romatoid artrit tedavisi için, bu ilacı genellikle haftada bir kez doktorunuz tarafından belirtildiği gibi ağızdan alın. Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız birkaç ay sürebilir.

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya gebe kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Doktorunuz aksini söylemedikçe bu ilacı alırken bol miktarda sıvı tüketin. Bunu yapmak, böbreklerin ilacı vücudunuzdan çıkarmasına ve bazı yan etkilerden kaçınmasına yardımcı olur.

Yan etkiler

Bulantı, kusma, mide ağrısı, uyuşukluk veya baş dönmesi meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Geçici saç dökülmesi meydana gelebilir. Normal saç büyümesi tedavi bittikten sonra geri dönmelidir.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Ağız yaraları, ishal, anemi belirtileri (olağandışı yorgunluk, soluk cilt gibi), karaciğer problemleri belirtileri (koyu idrar, kalıcı bulantı / kusma, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt), kolay morarma / kanama, siyah dışkı, genişlemiş bezler / lenf düğümleri, kemik ağrısı, olağandışı ağrı ve ciltte renk değişikliği, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarında değişiklik gibi), kuru öksürük, kas zayıflığı görülürse doktorunuza bildirin.

Vücudun bir tarafında zayıflık, boyun sertliği, şiddetli baş ağrısı, görme değişiklikleri, düzensiz kalp atışı, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, nöbetler dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç enfeksiyonlarla mücadele yeteneğinizi azaltabilir. Bu, ciddi (nadiren ölümcül) bir enfeksiyona yakalanmanıza veya daha kötü bir enfeksiyon geçirmenize neden olabilir. Herhangi bir enfeksiyon belirtiniz varsa (ateş, titreme, sürekli boğaz ağrısı, öksürük gibi) hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç erkek ve dişi doğurganlığını etkileyebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Metotreksat almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, akciğer hastalığı (pulmoner fibroz gibi), alkol kullanımı, baskılanmış bağışıklık sistemi, kan hücresi / kemik iliği bozuklukları, mide / bağırsak hastalıkları (peptik ülser, ülseratif kolit gibi), herhangi bir aktif enfeksiyon (su çiçeği veya son zamanlarda maruz kalma dahil), folik asit eksikliği.

Metotreksat enfeksiyon kapma olasılığını artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Bu nedenle, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonlara sahip kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Advertisement
Doktorunuzun onayı olmadan aşılar yapmayın.

Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Kesik, çürük veya yaralanma riskini azaltmak için jilet ve tırnak makası gibi keskin nesnelerle dikkatli olun ve temas sporları gibi etkinliklerden kaçının.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Metotreksat hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Metotreksat ile tedavi sırasında ve sonrasında hamileliği önlemek önemlidir. Bu nedenle, erkekler ve kadınlar tedavi sırasında güvenilir doğum kontrol formları (prezervatif, doğum kontrol hapları gibi) kullanmalıdır. Erkekler tedavi bittikten sonra en az 3 ay boyunca doğum kontrolünü kullanmaya devam etmelidir. Kadınlar tedaviyi bitirdikten sonra en az 6 ay doğum kontrolünü kullanmaya devam etmelidir. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya gebe kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Metotreksat anne sütüne geçer ve emzirilen bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken ve tedavinin bitiminden sonra en az 1 hafta boyunca emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: asitretin, asparaginaz, kloramfenikol, leflunomid, böbrek sorunlarına neden olabilecek diğer ilaçlar (cisplatin gibi), karaciğer sorunlarına neden olabilecek diğer ilaçlar (azatiyoprin, sülfasalazin, izotretinoin gibi retinoidler) , penisilinler, fenitoin, probenesid, prokarbazin, pirimetamin, sülfa ilaçları, tetrasiklinler.

Mide asidini azaltan bazı ilaçlar (esomeprazol, omeprazol, pantoprazol gibi proton pompası inhibitörleri-PPI’lar) kanınızdaki metotreksat miktarını artırabilir. Bu etki, özellikle yüksek doz metotreksat tedavisi ile yan etki riskini artırabilir. Yan etki riskini azaltmanın ayrıntıları ve yolları için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Advertisement


Leave A Reply