Mide Bulantısı Neden Olur? Sebepleri Doktora Ne Zaman Gitmeli ve Önleme

0
Advertisement

Mide bulantısı nedir ve neden olur? Mide bulantısına sebep olan durumlar ve hastalıklar nelerdir? Bulantı neyin işareti olabilir, ne zaman doktora gitmeli?

Mide bulantısı mide rahatsızlığı ve kusma hissidir. Mide bulantısı, midenin içeriğini kusmanın bir öncüsü olabilir. Durumun birçok nedeni vardır ve genellikle önlenebilir.

safra kusmak

Bulantıya ne sebep olur?

Mide bulantısı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bazı insanlar harekete veya belirli gıdalara, ilaçlara veya belirli tıbbi durumların etkilerine karşı oldukça duyarlıdır. Bütün bunlar mide bulantısına neden olabilir. Yaygın bulantı nedenleri aşağıda açıklanmaktadır.

 • Mide ekşimesi veya gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)
 • Mide ekşimesi veya gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) yemek yerken midenizin içeriğinin özofagusunuzu geri gelmesine neden olabilir. Bu, bulantıya neden olan bir yanma hissi yaratır.
Enfeksiyon veya virüs

Bakteri veya virüsler mideyi etkileyebilir ve bulantıya yol açabilir. Gıda kaynaklı bakteriler gıda zehirlenmesi olarak bilinen bir hastalığa neden olabilir. Viral enfeksiyonlar da bulantıya neden olabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçları almak – örneğin kemoterapi gibi kanser tedavileri – mideyi rahatsız edebilir veya mide bulantısına katkıda bulunabilir. Almakta olduğunuz yeni tedaviler için ilaç bilgilerini dikkatle okuduğunuzdan emin olun.

Advertisement

Bu bilgileri okumak ve aldığınız ilaçlar ve tedaviler hakkında doktorunuzla konuşmak, ilaçla ilgili bulantıyı en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Hareket hastalığı ve deniz tutması

Hareket hastalığı ve deniz tutması, bir araç üzerinde engebeli bir sürüşten kaynaklanabilir. Bu hareket beyne iletilen mesajların duyularla senkronize olmamasına, bulantı, baş dönmesi veya kusmaya neden olabilir.

Diyet

Baharatlı veya yüksek yağlı yiyecekler gibi bazı yiyecekleri aşırı yemek, mideyi rahatsız edebilir ve bulantıya neden olabilir. Alerjiniz olan yiyecekleri yemek de mide bulantısına neden olabilir.

Ağrı

Yoğun ağrı bulantı semptomlarına katkıda bulunabilir. Bu, pankreatit, safra kesesi taşları ve veya böbrek taşları gibi ağrılı durumlar için geçerlidir.

Ülser

Ülserler veya midede yaralar veya ince bağırsağın astarı bulantıya katkıda bulunabilir. Yemek yerken, ülser yanma hissine ve ani bulantıya neden olabilir.

Bulantı ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer bazı tıbbi durumların bir belirtisidir:

Advertisement
 • iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV)
 • kulak enfeksiyonu
 • kalp krizi
 • bağırsak tıkanması
 • karaciğer yetmezliği veya karaciğer kanseri
 • menenjit
 • migren

kusma

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı?

Mide bulantısına kalp krizi belirtileri eşlik ediyorsa derhal tıbbi yardım alın. Kalp krizi belirtileri arasında göğüs ağrısı, yoğun bir baş ağrısı, çene ağrısı, terleme veya sol kolunuzda ağrı bulunur.

Şiddetli baş ağrısı, boyun tutulması, nefes almada güçlük veya karışıklık ile birlikte mide bulantısı yaşarsanız acil yardım almalısınız. Zehirli bir madde aldığınızdan şüpheleniyorsanız veya susuz kaldığınızda tıbbi yardım alın.

Bulantı sebebiyle 12 saatten fazla yemek yiyip içemediğiniz takdirde doktorunuza danışın.

Tıbbi bir acil durum yaşayacağınızdan endişe ediyorsanız, daima tıbbi yardım alın.

Bulantı nasıl tedavi edilir?

Bulantı tedavisi nedene bağlıdır. Örneğin, bir arabanın ön koltuğunda oturmak, hareket hastalığını hafifletebilir. Hareket hastalığına, dimenhidrinat (Dramamin), bir antihistamin gibi ilaçlar ile veya deniz tutmasını hafifletmek için de ilaç alabilirsiniz.

Mide bulantısının altında yatan nedeni ele almak için ilaç almak da yardımcı olabilir. Örnekler arasında GERD için mide asidi azaltıcıları veya yoğun baş ağrıları için ağrı giderici ilaçlar bulunur.

Susuz kalmamak, mide bulantısı azaldıktan sonra dehidrasyonu en aza indirmeye yardımcı olabilir. Buna su veya elektrolit içeren bir içecek gibi berrak sıvıların küçük, sık yudumlarının alınması dahildir.

Yiyecekleri yeniden yemeye başladığınızda, mideniz daha yerleşene kadar BRAT diyetine (muz, pirinç, elma püresi) bağlı kalmak yararlı olur.

Bulantı nasıl önlenir?

Bulantı tetikleyicilerinden kaçınmak bulantı başlangıcını önlemeye yardımcı olabilir. Bu, aşağıdakilerden kaçınmayı içerir:

 • migren ataklarını tetikleyebilen titrek ışıklar
 • ısı ve nem
 • deniz seferleri
 • parfüm ve yemek kokuları gibi güçlü kokular
 • Bir yolculuktan önce bulantı önleyici bir ilaç (scopolamin) almak da hareket hastalığını önleyebilir.

Küçük, sık yemek yemek, yeme alışkanlıklarınızdaki değişiklikler, bulantı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yemeklerden sonra yoğun fiziksel aktiviteden kaçınmak da bulantıyı en aza indirebilir. Baharatlı, yüksek yağlı veya yağlı yiyeceklerden kaçınmak da yardımcı olabilir.

Advertisement

Bulantıya neden olma olasılığı daha düşük olan yiyeceklere örnek olarak tahıl, kraker, tost, jelatin ve et suyu verilebilir.


Leave A Reply