Mıknatıs Nerelerde Kullanılmaktadır?

0

Mıknatıslar günlük hayatta nerelerde ve nasıl kullanılırlar? Mıknatıs Nerelerde Kullanılmaktadır? Mıknatısların kullanım alanları ile ilgili kısa bilgi.

Mıknatıs

Advertisement

Mıknatıs Nerelerde Kullanılmaktadır?

Mıknatıslar çok uzun yıllardır bir çok farklı yerde kullanılmaktadır. En karmaşık elektronik devrelerden tutunda buzdolabı kapılarına kadar bir çok farklı yerde mıknatıs kullanılmaktadır.

Mıknatısların iki adet kutbu bulunmaktadır. Kuzey ve güney kutupları olarak adlandırıln bu kutuplardan aynı olanlar birbirlerini iterken zıt kutuplar ise birbirlerini çekerler. Ancak ne olursa olsun mıknatısların her iki kutbuda metalleri çeker. Bunu da örneğin terzide iğnelerin kaybolmaması için kullanılan mıknatıstan da anlayabiliriz.

Büyük araba hurdalıklarında da ya da metal eritme tesislerinde de sanayi tipi büyük vinçlere bağlı mıknatıslar görebilirsiniz. Bunlarda büyük metal parçaları (hurda arabalar gibi) çekerek tesis içerisinde taşınmaları gereken yerlere doğru rahatlıkla taşıyabilirler.

Herkesin evinde en yakından inceleyebilecekleri mıknatıs kullanım yeri ise buzdolabının kapağıdır. Buzdolaplarının kapaklarının mutlaka sıkı sıkı kapalı olması gerekir bu sebeple de buzdolabı kapaklarında mıknatıs yardımı ile kapının kapalı tutulması sağlanmaktadır.

Advertisement

Elektronik aletlerin hemen hemen tamamının içlerini açar bakarsanız eğer mutlaka mıknatıs görürsünüz. Mıknatıs tüm elektronik ve elektrikli aletlerin içlerinde kullanılmaktadır. Evlerinizde bulunan radyo, televizyon, jeneratör, müzik setleri v.b. bir çok elektronik ve elektrikli aletin içlerinde çeşitli amaçlar ile mıknatıs kullanılmaktadır.


Leave A Reply