Mikrotia Nedir? Mikrotia Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır? Çeşitleri Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Mikrotia nedir, neden olur, risk faktörleri nelerdir? Mikrotia kulak ameliyatı nasıl yapılır, çeşitleri nelerdir, hakkında bilgi.

Mikrotia, bir çocuğun kulağının dış kısmının az gelişmiş olduğu ve genellikle hatalı biçimlendiği konjenital bir anormalliktir. Kusur bir (tek taraflı) veya her iki (iki taraflı) kulağı etkileyebilir. Vakaların yaklaşık yüzde 90’ında tek taraflı gerçekleşir.

Mikrotia

Dört dereceli mikrotia

Mikrotia, dört farklı şiddet seviyesinde veya derecesinde ortaya çıkar:

Derece I.Çocuğunuzun küçük ama çoğunlukla normal görünen bir dış kulağı olabilir, ancak kulak kanalı daralmış veya eksik olabilir.

Derece II. Kulak memesi de dahil olmak üzere çocuğunuzun kulağının alttaki üçte biri normal olarak gelişmiş görünebilir, ancak üst üçte ikisi küçük ve bozuktur. Kulak kanalı dar veya eksik olabilir.

Advertisement

Derece III. Bu, bebeklerde ve çocuklarda görülen en yaygın mikrotia türüdür. Çocuğunuz, bir lobun başlangıcı ve tepesinde az miktarda kıkırdak dahil olmak üzere, az gelişmiş, dış kulağın küçük kısımlarına sahip olabilir. Derece III mikrotia ile genellikle kulak kanalı yoktur.

Derece IV. En şiddetli mikrotia biçimi aynı zamanda anotia olarak da bilinir. Tek taraflı veya çift taraflı kulak veya kulak kanalı yoksa çocuğunuzda anotia vardır.

Mikrotiye ne sebep olur?

Mikrotia genellikle gebeliğin ilk üç ayında, gelişimin ilk haftalarında gelişir. Nedeni çoğunlukla bilinmemektedir, ancak bazen hamilelik sırasında uyuşturucu veya alkol kullanımı, genetik koşullar veya değişiklikler, çevresel tetikleyiciler ve karbonhidrat ve folik asit bakımından düşük bir diyetle ilişkilendirilmiştir.

Mikrotia için tanımlanabilir bir risk faktörü, hamilelik sırasında akne ilacı Accutane (izotretinoin) kullanımıdır. Bu ilaç, mikrotia dahil birçok konjenital anormallikle ilişkilendirilmiştir.

Annenin hamilelikten önce şeker hastası olması durumunda çocuğu mikrotia riskine sokabilecek bir başka olası faktör de diyabettir. Diyabetli annelerin mikrotili bebek doğurma riski diğer hamile kadınlara göre daha yüksek görünmektedir.

Mikrotia, çoğu zaman genetik olarak kalıtsal bir durum gibi görünmemektedir. Çoğu durumda, mikrotiyalı çocukların bu duruma sahip başka aile üyeleri yoktur. Görünüşe göre rastgele gerçekleşiyor ve hatta bir bebekte varken diğerinde olmayan ikiz bebekler vardır.

Advertisement

Çoğu mikrotia oluşumu kalıtsal olmasa da, kalıtsal mikrotinin küçük bir yüzdesinde bu durum nesilleri atlayabilir. Ayrıca, mikrotia ile doğan bir çocuğu olan annelerin de bu durumla başka bir çocuğa sahip olma riski biraz artmıştır.

Mikrotia

Mikrotia nasıl teşhis edilir?

Çocuğunuzun çocuk doktoru, gözlem yoluyla mikrotiyi teşhis edebilmelidir. Ciddiyeti belirlemek için, çocuğunuzun doktoru kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanı ile muayene ve pediatrik odyolog ile işitme testleri isteyecektir.

Çocuğunuzun mikrotisinin boyutunu bir CAT taramasıyla teşhis etmek de mümkündür, ancak bu çoğunlukla yalnızca çocuk büyüdüğünde yapılır.

Odyolog çocuğunuzun işitme kaybı düzeyini değerlendirecek ve KBB bir kulak kanalının mevcut olup olmadığını doğrulayacaktır. Çocuğunuzun KBB’si, işitme yardımı veya rekonstrüktif cerrahi seçenekleriyle ilgili olarak size tavsiyelerde bulunabilir.

Mikrotia, diğer genetik koşullar veya doğuştan kusurların yanında ortaya çıkabileceğinden, çocuğunuzun çocuk doktoru diğer tanıları da elemek isteyecektir. Doktor, gelişimini değerlendirmek için çocuğunuzun böbreklerinin ultrasonunu önerebilir.

Çocuğunuzun doktoru başka genetik anormalliklerin oyunda olabileceğinden şüphelenirse, bir genetik uzmanına da sevk edilebilirsiniz.

Bazen mikrotia, diğer kraniyofasiyal sendromların yanında veya bunların bir parçası olarak ortaya çıkar. Çocuk doktoru bundan şüphelenirse, çocuğunuz ileri değerlendirme, tedavi ve terapi için kraniyofasiyal uzmanlara veya terapistlere sevk edilebilir.

Tedavi seçenekleri

Bazı aileler ameliyatla müdahale etmemeyi tercih ediyor. Çocuğunuz bir bebekse, kulak kanalının rekonstrüktif ameliyatı henüz yapılamaz. Cerrahi seçeneklerden rahatsızsanız, çocuğunuz büyüyene kadar bekleyebilirsiniz. Greft için daha fazla kıkırdak mevcut olduğundan, mikrotia ameliyatları daha büyük çocuklar için daha kolay olma eğilimindedir.

Mikrotia ile doğan bazı çocukların cerrahi olmayan işitme cihazları kullanması mümkündür. Çocuğunuzun mikrotisinin boyutuna bağlı olarak, özellikle ameliyat için çok küçüklerse veya erteliyorsanız, bu tür bir cihaz için aday olabilirler. Bir kulak kanalı varsa işitme cihazları da kullanılabilir.

Kaburga kıkırdak grefti (yama) ameliyatı

Çocuğunuz için kaburga grefti seçerseniz, birkaç aydan bir yıla kadar iki ila dört prosedürden geçeceklerdir. Kaburga kıkırdağı çocuğunuzun göğsünden çıkarılır ve kulak şeklini oluşturmak için kullanılır. Daha sonra, kulağın yerleştirileceği yerde deri altına implante edilir.

Advertisement

Yeni kıkırdak bölgeye tamamen yerleştikten sonra, kulağı daha iyi konumlandırmak için ek ameliyatlar ve deri greftleri yapılabilir. 8-10 yaş arası çocuklara kaburga grefti ameliyatı önerilir.

Kaburga kıkırdağı güçlü ve dayanıklıdır. Çocuğunuzun kendi vücudundaki dokuların da implant materyali olarak reddedilme olasılığı daha düşüktür.

Ameliyatın dezavantajları, greft bölgesinde ağrı ve olası yara izini içerir. İmplant için kullanılan kaburga kıkırdağı da kulak kıkırdağından daha sıkı ve daha sert hissedecektir.

Medpor greft ameliyatı

Bu tip rekonstrüksiyon, göğüs kıkırdağı yerine sentetik bir materyalin implante edilmesini içerir. Genellikle tek bir prosedürde tamamlanabilir ve implant materyalini kapatmak için kafa derisi dokusunu kullanır.

3 yaş gibi küçük çocuklar bu prosedürü güvenle geçirebilirler. Sonuçlar, kaburga grefti ameliyatlarından daha tutarlıdır. Ancak, çevreleyen dokuya dahil olmadığı için, travma veya yaralanma nedeniyle enfeksiyon ve implant kaybı riski daha yüksektir.

Ayrıca Medpor implantlarının ne kadar dayandığı henüz bilinmediğinden, bazı pediatrik cerrahlar bu prosedürü önermeyecek veya uygulamayacak.

Mikrotia

Protez dış kulak

Protezler çok gerçekçi görünebilir ve bir yapıştırıcıyla veya cerrahi olarak implante edilmiş bir çapa sistemi aracılığıyla takılabilir. İmplant kancaları yerleştirme prosedürü küçüktür ve iyileşme süresi minimumdur.

Protezler, rekonstrüksiyona giremeyen veya rekonstrüksiyonu başarılı olamayan çocuklar için iyi bir seçenektir. Ancak bazı kişiler çıkarılabilir protez fikrinde zorluk yaşamaktadır.

Diğerleri tıbbi sınıf yapıştırıcılara karşı cilt hassasiyetine sahip olabilir. Cerrahi olarak yerleştirilmiş ankraj sistemleri çocuğunuzun cilt enfeksiyonu riskini de artırabilir. Ek olarak, protezlerin zaman zaman değiştirilmesi gerekir.

Cerrahi olarak implante edilmiş işitme cihazları

Çocuğunuz, işitme duyusu mikrotiadan etkilenirse koklear implanttan yararlanabilir. Bağlantı noktası, kulağın arkasındaki ve üstündeki kemiğe implante edilir.

Advertisement

İyileşme tamamlandıktan sonra, çocuğunuz siteye takılabilen bir işlemci alacak. Bu işlemci, iç kulaktaki sinirleri uyararak çocuğunuzun ses titreşimlerini duymasına yardımcı olur.

Titreşime neden olan cihazlar da çocuğunuzun işitmesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bunlar kafa derisine takılır ve cerrahi olarak yerleştirilmiş implantlara manyetik olarak bağlanır. İmplantlar orta kulağa bağlanır ve titreşimleri doğrudan iç kulağa gönderir.

Cerrahi olarak implante edilmiş işitme cihazları genellikle implantasyon bölgesinde minimum iyileşme gerektirir. Ancak bazı yan etkiler mevcut olabilir. Bunlar şunları içerir:

  • kulak çınlaması
  • sinir hasarı veya yaralanması
  • işitme kaybı
  • baş dönmesi
  • beyni çevreleyen sıvının sızması

Çocuğunuz ayrıca implant bölgesi çevresinde cilt enfeksiyonları geliştirme riski biraz daha yüksek olabilir.

Günlük yaşama etkisi

Mikrotia ile doğan bazı çocuklar, etkilenen kulakta yaşam kalitesini etkileyebilecek kısmi veya tam işitme kaybı yaşayabilir. Kısmi işitme kaybı olan çocuklar, konuşmayı öğrendikçe konuşma engelleri de geliştirebilirler.

İşitme kaybı nedeniyle etkileşim zor olabilir, ancak yardımcı olabilecek tedavi seçenekleri vardır. Sağırlık ek bir dizi yaşam tarzı uyarlaması ve düzenlemesi gerektirir, ancak bunlar çok mümkündür ve çocuklar genellikle iyi uyum sağlar.

Görünüm nedir?

Mikrotia ile doğan çocuklar, özellikle uygun tedavi ve ihtiyaç duyulan yaşam tarzı değişiklikleri ile tam bir yaşam sürdürebilir.

Siz veya çocuğunuz için en iyi hareket tarzını tıbbi bakım ekibinizle konuşun.


1 Yorum

  1. Öncelik herkese sağlık dilerim benim kızım doğuştan kulak delikleri kapalı ve kulakları şekil bozukluğu var emar çektiler kanal varmış antalyada yardımcı olacak yada aynı sıkıntıta olan kimse varmı biraz bilgi alla bilsek yada bildihiniz doktor

Leave A Reply