Molière’in Hastalık Hastası Oyununun (Kitap) Özeti, Konusu, Karakterler

0

Ünlü Fransız oyun yazarı Moliere’in Hastalık Hastası isimli eserinin konusu nedir? Hastalık Hastası oyununun özeti, karakterleri, hakkında bilgi.

Hastalık Hastası

Büyük komedi oyun yazarı Molière (tam adı Jean-Baptiste Poquelin olan) tarafından yazılan Hastalık Hastası (1673), 17. yüzyıl tıp mesleği hakkında bir hicivdir. Hedef kitlesi Fransız aristokrasisi, özellikle de Kral XIV. Louis (“Güneş Kralı” olarak bilinir) idi. Molière baş karakter, hastalık hastası Argan’ı oynadı ve ironik bir şekilde, olaydan sadece birkaç saat sonra tüberkülozdan ölecekti. Son performans Orijinal haliyle, üç perdelik oyun, komediyi dans (“bale”) ve müzikal aralarıyla birleştirir.

Özeti

1. Perde

Hastalık Hastası, zengin bir Fransız olan Argan’ın eczacısı Mösyö Fleurant’ın çeşitli bitkisel tedavileri için kendisinden fazla ücret aldığından şikayet etmesiyle başlar. Makbuzlarını saymak için masasında otururken, makbuzların saçma sapan açıklamalarını okur. Argan, makbuzların altındaki toplamı çizer ve daha adil olduğunu düşündüğü fiyatı yazar.

Argan’ın hizmetçisi Toinette, Argan yemek getirmek için sahneye girer. İkisi eğlenceli bir tartışmaya girerler ve Toinette, kafasını bir yere çarptığını ve hayali yaralanma nedeniyle Argan’a gerektiği gibi hizmet edemediğini iddia eder.

Argan’ın kızı Angelique ortaya çıkar. Argan yakın zamanda lavman yaptığını ve banyoyu kullanması gerektiğini söyleyerek gider. Angelique, Toinette ile babasının uydurma hastalıkları hakkında konuşur. Onun bir hipokondriyak yani hastalık hastası olduğu konusunda her ikisi de hemfikirdir. Toinette ve Angelique, Cleante hakkında da konuşurlar. Toinette, Cleante’nin gerçekten yakışıklı, akıllı ve kibar olduğunu düşünüyordur; Angelique’i onu kaçırmaması konusunda teşvik eder.

Argan banyodan döndüğünde bir sürprizi olduğunu açıklar: genç bir adam Angelique ile evlenmek istemektedir ve Argan bu teklifi kabul etmiştir. Angelique önce çok sevinir çünkü bu genç adamın Cleante olduğunu zanneder. Ancak çok geçmeden, talibinin doktor olmak için eğitim alan genç, sıkıcı bir adam olan Thomas Diafoirus olduğunu fark eder.

Angelique kabul etmeyeceğini söyler ve odadan dışarı fırlar. Toinette daha sonra Argan’ı böyle bir şeyi ayarlamaya çalıştığı için suçlamaya başlar. Angelique’in sadece ücretsiz ve sürekli tıbbi tedaviye erişebilmesi için Angelique’in bir doktorla evlenmesini istemektedir. Argan bir hizmetçinin kendisiyle bu şekilde konuşmasına o kadar sinirlenir ki Toinette’i öldüreceğini söyleyerek sahnede onu kovalamaya başlar.

Toinette kaçar ve Argan’ın ikinci karısı ve Angélique’in üvey annesi Béline odaya girer. Argan’ın hayali hastalıklarını ciddiye alan tek kişi Odur ve onu küçük bir çocuk gibi teselli eder, Onu rahatlatır. Argan aniden vasiyetini değiştireceğini duyurur. Kızı ona hak ettiği saygıyı göstermezse, mirasından mahrum kalacaktır. Béline hayır, bunu yapamazsın dese de mirastan maksimum miktarı alacağından emin olmak için kağıtları kontrol eder ve vasiyeti değiştirmeye başlarlar.

Başka bir yerde, Angelique ve Toinette baş başa konuşuyorlardır. İkisi de Béline’in Angelique’in mirasını çalma planını durdurmaları ve Angelique’in Cleante ile evlenmesini sağlamaları gerektiği konusunda hemfikirdirler.

2. Perde

İkinci Perde, Angelique’in karşısına çıkan ve bir müzik öğretmeni gibi davranan Cleante ile açılır. Argan bir hevesle yeni “müzik ustasını” dinlemek istediğine karar verir ve onların özel dersine dalar. Argan, Cléante’ye o kadar kapılır ki, genç adamı akşam yemeğine davet eder. Bu, Argan, Angelique ve Thomas Diafoirous’un yaklaşan evliliklerini tartışmayı planladıkları bir akşam yemeği olacaktır.

Babası ve Thomas sahneye çıkar. Thomas herkes için süslü bir konuşma hazırlamıştır; Yaptığı her konuşmadan sonra, konuşmasının iyi olup olmadığını sormak için babasına döner. Akşam yemeğinin ilerleyen saatlerinde Argan, Cléante ve Angelique’e bir şarkı söylemelerini söyler. Kadının nişanlı olduğu adamdan nefret ettiği iki aşık hakkında bir opera seçerler. Argan durumdan rahatsız olur ve Cleante’den evi terk etmesini ister.

Masada Angelique, babasının Thomas ile evlenme isteğini reddettiğini söyler. Argan buna alışmak için dört günü olduğunu yoksa onu bir manastıra kapatacağını söyler. Angelique gözyaşları içinde masayı terk eder. Bu arada Béline, diğer kız Louison’un, Angelique’in penceresinin altında “müzik öğretmeninin” Angelique’e aşkını ilan ederken gördüğünü söyler. Argan, kızının sırrına çok öfkelenir.

Akşam yemeğinden sonra Argan’ın kardeşi Beralde ziyarete gelir. Beralde, şarlatan olduklarını düşündüğü iki doktorun Argan’a hasta olduğunu söylemelerine ve kardeşinin çeşitli şikayetlerine rağmen hastalıklara inanmaz. Kardeşinin dikkatini dağıtmak, dertlerini unutması için Argan’ı dans edip şarkı söyleyecek bir çingene grubuyla tanıştırır.

3. Perde

Üçüncü perdede, bale bittikten sonra Beralde, Argan’a yeni karısının Argan’ın servetine daha kolay erişebilmek için, Angelique’in bir manastırda olmasını isteyip istemediğini sorar. Argan buna kızar. Kardeşi, Argan’ın sağlığı için endişelenmesinin kendisine ve etrafındaki herkese zarar verdiğini söylediğinde daha da sinirlenir.

Argan, kendisini bir daha asla tedavi etmeyeceğini ve Argan’ın muhtemelen birkaç gün içinde öleceğini iddia eden M. Fleurant’ı istemeden gücendirir. Bunun üzerine Argan ağlar. Ama sonra, doktor kılığına girmiş Toinette sahneye gelir. Dünyaca ünlü bir doktor olduğunu iddia eder ve Argan ona inanır. Daha önce aldığı tüm tedavilerin sahte olduğunu ve doktorların yargılarını daha sık sorgulamaya başlaması gerektiğini söyler.

Daha sonra, Toinette (hizmetçi kıyafeti giymiş şekilde) Béline’nin aşkı için bir test tasarlar: Argan bir kanepede yatıp ölü taklidi yapacaktır ve herkes Béline’nin buna nasıl tepki verdiğini gözlemleyecektir. Béline haberi duyduğunda çok sevinir. Bunu gören Argan bağırarak ayağa fırlar ve onu sahneden indirir.

Toinette ve Argan aynı testi Angelique’e de uygular. Angelique ağlamaya başlar. Babasının son arzusu olduğu için artık bir rahibe olması gerektiğine karar verir. Argan yataktan kalkar ve kızına sarılır. Cleante ile gerçekten evlenmek istiyorsa sorun olmadığını söyler ama Cleante doktor olmalıdır.

Beralde bir teklifle devreye girer: Ya Argan’ın kendisi doktor olursa? Bir hastalığın asla ulaşamayacağı bir ölümlü varlık varsa, o da kesinlikle bir doktordur. Argan, teklifi çok beğenir ve hemen kabul eder. Beralde bunun harika bir haber olduğunu ve birkaç saat içinde kendisine doktor sertifikası verebilecek bazı kişiler tanıdığını söyler.

Oyun, Argan’ın doktor olması ve çingenelerin etrafında dans etmesiyle sona erer. Bazı versiyonlarda ise Argan kalp krizi geçirir ve ölür.

Oyundaki Karakterler

 • Argan: Hastalık hastası
 • Béline: Argan’ın ikinci karısı
 • Angélique: Argan’ın büyük kızı, Cléante’ın sevgilisi
 • Louison: Argan’ın küçük kızı; Angélique’in kız kardeşi
 • Béralde: Argan’ın erkek kardeşi
 • Cléante: Angélique’i seven delikanlı
 • Mösyö Diafoirus: Hekim
 • Thomas Diafoirus (oğlu): Angélique’le evlendirilmek isteniyor
 • Mösyö Purgon: Argan’a bakan hekim
 • Mösyö Fleurant: eczacı
 • Mösyö Bonnefoi: noter
 • Toinette: hizmetçi kız
 • Polichinelle: Toinette’i seven alkolik tefeci

Leave A Reply