Moringa Bitkisinin Saç İçin Kullanımı ve Faydaları, Saç Maskesi Yapımı

0
Advertisement

Moringa bitkisi saç sağlığı ve bakımında nasıl kullanılır? Moringa bitkisinin saça faydaları, yararları nelerdir? Maddeler halinde.

moringa

Kaynak: pixabay.com

Moringa Bitkisinin Saça Faydaları

Sağlıklı saçlar fiziksel görünümü büyük ölçüde güzelleştirir. Sağlık sorunları veya beslenme yetersizlikleri saçlara zarar verebilir ve kepek, bölünmüş uçlar ve kırılmalar gibi sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla, sağlıklı saçların korunması için vitamin ve minerallerin düzgün şekilde tüketilmesi şarttır. Belirli vitaminler, mineraller ve amino asitler keratin proteininin oluşumunda rol alırlar.

Moringa Oleifera, yüksek miktarda A vitaminine sahiptir ve böylece saç büyümesi ve bakımını sağlar. Doğru saç büyümesi için, oksijen ve besin maddelerinin dolaşım sisteminden kıl folikülüne optimum şekilde verilmesi hayati önem taşımaktadır. Vitamin A, vücuttaki sağlıklı hücrelerin ve dokuların gelişiminde ve saç dökülmesinin azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır. A vitamini eksikliği saç derisinin, kuru saçların ve kepeklerin kalınlaşmasına neden olabilir.

MORİNGADAN SAÇ MASKESİ YAPIMI

Saç maskesi yapmak için 2 çorba kaşığı moringa tohumunu, bir gece boyunca  ıslatın ve bir karıştırıcıda öğütün.
Tohumlar yumuşak bir hamur haline geldiğinde, bir fincan lor peyniri yada kesilmiş süt ile iyice karıştırın.
Bir yumurta ve 2 çay kaşığı bal ekleyin.
Bu maskeyi saçınıza yayın ve bir saat kurumasını bekleyin.
Ilık su ile durulayın.
Şampuan ve saç kremi ile yıkayın

Moringa bitkisi aynı zamanda bağışıklık işlevini arttırarak saç büyümesini uyaran çinko içerir. Çinko ve silika A vitamini ile birlikte yağ bezlerinin kurumasını ve tıkanmasını önler. Sebum üretiminden bu bezler sorumludur. Çinko eksikliği, DNA ve protein sentezinin bozulması nedeniyle saç köklerinin körelmesine yol açabilir. Çinko aynı zamanda nükleik asitlerin yapısını da etkiler.

moringa

Kaynak: pixabay.com

Moringa Yağı

Moringa yağı, saç ve kafa derisinin sağlığını ve gücünü artırmak için kullanılan doğal bir takviyedir. Bu yağ ile düzenli masaj, kırılmış uçları ve kepekleri azaltmada yardımcı olur. Saç derisi, saç kökleri ve dokuları için gençleştirici vitaminler ve mineraller sağlar.

Advertisement

Moringadaki E vitamini, kafa derisi çevresindeki kan dolaşımını harekete geçiren güçlü bir antioksidandır. Saç derisine doğru akan kan akışı saç köklerinde bulunan daha fazla besin maddesinin emilmesine yardımcı olur.

Moringa, sağlıklı saçlar için gereken tüm besinlerin deposudur. Saç dökülmesi, özellikle B6, biyotin, inositol ve folik asit gibi vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Saç derisine doğru kan dolaşımı saç köklerinin daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını sağlar. C vitamini, E vitamini ile birlikte, kafa derisinde kan dolaşımının düzelmesine yardımcı olur. Saç Kökleri üzerine kan taşıyan kılcal damarları korumakta hayati önem taşımaktadır.

Moringa, sağlıklı saçlar için gerekli olan kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, selenyum, bakır ve manganez gibi bol miktarda minerali içerir.


Leave A Reply