Advertisement

Münih hangi ülkededir? Almanya’nın en güzel ve gelişmiş şehirlerinden olan Münih için kısa ve temel bilgiler ve Münih tarihi.

Münih - Almanya

Münih – Almanya

MÜNİH; Almanca München. Almanya’nın güneyinde kent, Bavyera Eyaleti’nin merkezidir. Deniz düzeyinden 530 metre yükseltide, İsar Irmağı’nın dar vadisinde çıkıp, Erdinger Turbalıklarına aktığı yerde kuruludur. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, ülkenin üçüncü büyük ve en hızlı büyüyen kenti durumuna geldi. Kentin çekiciliği, ekonomik kalkınmışlığının yanı sıra, eski geleneklerin (Faşing, Oktoberfest vb) korunmasından, kültürel yaşamının, tarihsel-doğal çevresinin, mutfağının zenginliğinden kaynaklanır.

Başlıca endüstri dalları elektroteknik (Siemens), otomobil (BMW), kimya, makine, basım, optik gereçler, sigara, giyim, besin ve içkidir. (7 büyük bira fabrikası). El sanatları çok gelişmiştir. Turizmin, kent ekonomisinde önemli bir yeri vardır. Kongre ve fuarlar dışında Oktoberfest (Ekim Bira Bayramı) nedeniyle, çok sayıda yerli ve yabancı turist çeker. Münih aynı zamanda önemli bir kavşak noktasıdır. Birçok demiryolu hattı, beş otoyol kentte kesişir. Kenti içi ulaşım, 380 km’lik banliyö treni 19 km’lik metro, tramvay, otobüs vb toplu taşımacılıkla gerçekleştirilir.

Oktoberfest Kedileri

Riem Uluslararası Havaalanı’nın yıllık yolcu trafiği 8 milyonu aşar. Eyalet Meclisi ve Senato dışında çok sayıda resmi kuruluş bulunur. 29 müzesiyle en önemli Alman kültür ve sanat merkezlerinden biridir. Kentte çok sayıda kitaplık, tiyatrolar, Hellabrunn’da hayvanat bahçesi, Nyphenburg’da botanik bahçesi bulunur. 1901’den başlayarak kentte her yıl opera festivali düzenlenir. Eğitim kuruluşlarının başında, Ludwig Maximilian Üniversitesi (1472) gelir. Teknik Üniversitesi (1868), Ukrayna Özgür Üniversitesi (1921), Devlet Müzik Yüksekokulu, Güzel Sanatlar Akademisi, Pedagoji Yüksekokulu, Televizyon ve Sinema Yüksekokulu, meslek okulları, Max Planck Derneği’ne bağlı 7 araştırma enstitüsü, Bilimler ve Güzel Sanatlar Akademileri öteki önemli eğitim kuruluşlarıdır.

Münih - Almanya

Advertisement

Tarih:

1158’de, Aslan Heinrich tarafından eski yerleşim yeri Münichen’in olduğu yerde kuruldu, 1255’te Bavyera’yı yöneten Wittelsbachların merkezi oldu. 1294’te kent konumu kazandı. 1632’de İsviçreliler tarafından işgal edildi. İspanya Varaset Savaşları sırasında Bavyera’yı ele geçiren Avusturyalılar, 1705’teki halk ayaklanmasını Münich kapılarında bastırdılar. 1742-1744 arasında birçok kez Avusturyalıların eline geçti.

1806’da Bavyera’nın başkenti oldu. Adolf Hitler’in 8-9 Kasım 1923’teki başarısız darbe (Birahane Darbesi) girişimi ve Nasyonal Sosyalist Parti’nin (NSDAP), 19254te yeniden kurulmasıyla, Nazi Almanyası’nın (Ücüncü Reich) merkezi ilan edildi. İkinci Dünya Savaşı’nda, yaklaşık yarısı yıkıldı. 1 Mayıs 1945’te Müttefikler tarafından işgal edildi. Savaş sonrası yeniden bayındır duruma getirildi. 1972 Olimpiyat Oyunları, kentte düzenlendi. Bugün Almanya’nın ve Avrupa’nın hem en önemli hem de en güzel şehirlerinden birisi konumunda yer almaktadır.


Leave A Reply