Muşamba Nedir? Sözlük Anlamı ve Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Muşamba ne anlama gelir? Muşamba kelimesinin anlamı, hakkında kısa bilgi, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

musamba

1. Bir tarafına kauçuk veya yağlı boya sürülerek su geçirmeyecek duruma getirilen kalın bez
“Ameliyat masasının beyaz muşambası üzerine yatırdılar.” – N. Hikmet
2. Bu bezden yapılan
“Arabacı, yaylının muşamba perdelerini bağladı.” – H. E. Adıvar
3. Su geçirmeyecek biçimde yapılmış yağmurluk
4. Linolyum
çok kirlenmiş (çamaşır, kumaş, örtü vb.)
Su geçirmeyecek hale gelmesi için bir yüzüne ya kauçuk, ya da keten tohumu yağı sürülerek hazırlanan yer kaplamalarına, bu şekilde hazırlanmış kumaştan yapılan yağmurluklara «muşamba» denir.

Evlerde döşeme kaplaması olarak kullanılan muşambaların çoğu, genel olarak, toz haline getirilmiş mantardan, çuval üzerine dökülerek sıvanmış keten tohumu yağından yapılır. Keten tohumu yağı, hava ile temas edip kuruyunca lâstik gibi bir Hal alır. Bu madde, ince tabaka haline getirildikten sonra, toz şeklinde hazırlanmış mantarla, «kauri» adı verilen bir çam türünün reçinesiyle, çam sakızı ile, bazen de renkli boyalarla karıştırılarak çuvalın üzerine sürülür, bir presle sıkıştırılarak muşamba haline getirilir.

Döşemelik muşambalar, genel olarak, üç ayrı kalınlıkta yapılır. Bunlardan en kalını daha çok gemilerde taban kaplaması olarak kullanılır. Ses çıkarmadığı, kolay temizlendiği için oldukça elverişlidir. Orta kalınlıktaki muşambalar en çok binalarda, evlerde kullanılır. Özellikle hastaneler gibi çok temiz tutulması gereken yerler, okullar gibi çok gürültülü olan binalar bu muşambaların en çok kullanıldığı yerlerdir.

En ince muşambalar, masaların üstü, duvarlar, tezgâhlar, mutfak iskemle ve masaları gibi, su geçirmemesi gereken yüzeylerin kaplanmasında kullanılır.

Advertisement

Böylece leke tutmaması, sabunlu bezle silinerek temizlenmesi bakımından muşamba ev kadınına büyük kolaylıklar sağlar.

Bir odaya muşamba serileceği zaman yerdeki tahtaların bozukluklarının muşambayı kırmaması için mukavva ile kaplamak gerekir.

Muşambalar, kalınlıkları bakımından olduğu gibi yapılış özellikleri bakımından da birçok çeşitlere ayrılırlar. Başlıcaları şunlardır:

Düz Muşambalar. — Muşambaya verilecek olan tek renk, bu renkteki bir boyanın, keten tohumu yağı çuvala sürülmeden önce bu yağa karıştırılması ile meydana getirilir.

Desenli Muşambalar. — Bunların yapılışı, düz renkli muşambaların yapılışından oldukça farklıdır. Çünkü bu desenler muşambalara sonradan çizilmez, muşamba yapılırken hazırlanır. Bunun için de, desendeki şekiller, renkler önce ayrı parçalar halinde yapılır. Sonradan yan yana getirilerek birleştirilir, muşamba desenli olarak ortaya çıkar.

Desenli muşambaların bir de sonradan üzerine çeşitli desenler çizilerek ve boyanarak yapılan çeşidi vardır. Bu muşambalarda desen olarak daha çok çiçekler, dallar, ya da renkli dalgalar kullanılır. Bu şekilde hazırlanan muşambaların desenleri, muşamba yapılıp bittikten sonra üzerine yağlı boya ile çizilir, presle sıkıştırılır.

Advertisement

Mantarlı Muşambalar. — Bunların ötekilerden farkı, daha çok mantar tozu kullanılarak yapılması, daha kalın olması, bundan dolayı da, sesi daha iyi emmesidir. Öteki muşambalardan oldukça daha pahalıya çıkan bu muşambalar en çok resmi dairelerde, iş yerlerinde, kütüphanelerde kullanılır.


Leave A Reply