Myastenia Gravis Nedir? Belirtileri Teşhis ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

0

Myastenia Gravis nedir, neden olur? Myastenia Gravis belirtileri, teşhis ve tedavi seçenekleri nelerdir? Myastenia Gravis komplikasyonları hakkında bilgi.

Myastenia Gravis

Myastenia gravis (MG), vücudunuzun hareket için kullandığı kaslar olan iskelet kaslarında zayıflığa neden olan nöromüsküler bir hastalıktır. Sinir hücreleri ve kaslar arasındaki iletişim bozulduğunda ortaya çıkar. Bu bozulma, kas güçsüzlüğüne neden olan önemli kas kasılmalarının olmasını önler.

Myastenia Gravis

Myastenia gravis’in belirtileri nelerdir?

MG’nin ana semptomu, kontrolünüz altındaki kaslar olan gönüllü iskelet kaslarındaki zayıflıktır. Kasların kasılmaması normalde sinir uyarılarına cevap veremedikleri için oluşur. Dürtü düzgün bir şekilde iletilmezse, sinir ve kas arasındaki iletişim engellenir ve zayıflık ortaya çıkar.

MG ile ilişkili zayıflık genellikle daha fazla aktivite ile kötüleşir ve dinlenme ile iyileşir. MG belirtileri şunları içerebilir:

 • konuşmada sorun
 • merdiven çıkma veya nesneleri kaldırma sorunları
 • yüz felci
 • kas güçsüzlüğü nedeniyle nefes almada zorluk
 • yutma veya çiğneme zorluğu
 • yorgunluk
 • boğuk ses
 • göz kapaklarının sarkması
 • çift ​​görme

Herkeste her belirti görülmez ve kas zayıflığının derecesi günden güne değişebilir. Tedavi edilmezse semptomların şiddeti tipik olarak zamanla artar.

Myastenia gravis’e ne sebep olur?

MG, genellikle otoimmün bir problemin neden olduğu nöromüsküler bir hastalıktır. Otoimmün bozukluklar, bağışıklık sisteminiz sağlıklı dokuya yanlışlıkla saldırdığında ortaya çıkar. Bu durumda, normalde vücuttaki yabancı, zararlı maddelere saldıran proteinler olan antikorlar, nöromüsküler kavşağa saldırır. Nöromüsküler membrana hasar, sinir hücreleri ve kaslar arasındaki iletişim için çok önemli bir madde olan nörotransmiter madde asetilkolinin etkisini azaltır. Bu kas güçsüzlüğü ile sonuçlanır.

Bu otoimmün reaksiyonun kesin nedeni bilim adamları için belirsizdir. Muscular Distrofi Derneği’ne göre, bir teori, bazı viral veya bakteriyel proteinlerin vücuda asetilkolin saldırabilmesini sağlayabilir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, MG tipik olarak 40 yaşın üzerindeki insanlarda görülür.

Myastenia gravis nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz tam bir fizik muayene yapacak ve belirtilerinizin ayrıntılı bir geçmişini alacaktır. Ayrıca nörolojik bir test yapacaklar. Bu aşağıdakilerden oluşabilir:

 • reflekslerini kontrol etmek
 • kas zayıflığı aramak
 • kas tonusu kontrolü
 • gözlerinin düzgün hareket etmesini sağlamak
 • vücudunuzun farklı bölgelerinde test hissi
 • parmağınızın burnuna dokunması gibi motor fonksiyonların test edilmesi

Doktorunuzun durumu teşhis etmesine yardımcı olabilecek diğer testler şunlardır:

 • tekrarlayan sinir stimülasyon testi
 • MG ile ilişkili antikorlar için kan testi
 • Edrophonium (Tensilon) testi: Tensilon (veya plasebo) adı verilen bir ilaç intravenöz olarak uygulanır ve doktor gözlemi altında kas hareketleri yapmanız istenir.
 • bir tümörü ekarte etmek için BT taramaları veya MRI kullanarak göğsün görüntülenmesi

Miyastenia gravis için tedavi seçenekleri

MG’nin tedavisi yoktur. Tedavinin amacı semptomları yönetmek ve bağışıklık sisteminizin aktivitesini kontrol etmektir.

İlaç

Bağışıklık sistemini baskılamak için kortikosteroidler ve immünosüpresanlar kullanılabilir. Bu ilaçlar MG’de meydana gelen anormal bağışıklık tepkisini en aza indirmeye yardımcı olur.

Ek olarak, piridostigmin (Mestinon) gibi kolinesteraz inhibitörleri, sinirler ve kaslar arasındaki iletişimi arttırmak için kullanılabilir.

Timus bezinin çıkarılması

Bağışıklık sisteminin bir parçası olan timus bezinin çıkarılması, MG’li birçok hasta için uygun olabilir. Timus çıkarıldıktan sonra, hastalar tipik olarak daha az kas zayıflığı gösterir.

Amerika Myasthenia Gravis Vakfı’na göre, MG’li kişilerin yüzde 10 ila 15’inde timüslerinde bir tümör olacaktır. Tümörler, iyi huylu olanlar bile, her zaman çıkarılırlar çünkü kanserli hale gelebilirler.

Plazma değişimi

Plazmaferez, plazma değişimi olarak da bilinir. Bu işlem kandaki zararlı antikorları çıkarır, bu da kas gücünde bir iyileşmeye neden olabilir.

Plazmaferez kısa süreli bir tedavidir. Vücut zararlı antikorlar üretmeye devam eder ve zayıflık tekrarlayabilir. Plazma değişimi ameliyattan önce veya aşırı MG zayıflığı dönemlerinde yardımcı olur.

İntravenöz immün globulin

İntravenöz immün globulin (IVIG) donörlerden gelen kan ürünüdür. Otoimmün MG’yi tedavi etmek için kullanılır. IVIG’in nasıl çalıştığı tam olarak bilinmemekle birlikte, antikorların oluşumunu ve işlevini etkiler.

Yaşam tarzı değişiklikleri

MG semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

 • Kas zayıflığını en aza indirmek için bol miktarda dinlenin.
 • Çift görme rahatsızlığınız varsa, göz bandı takmanız gerekip gerekmediği konusunda doktorunuzla konuşun.
 • Her ikisi de semptomları kötüleştirebileceğinden, stres ve ısıya maruz kalmaktan kaçının.

Bu tedaviler MG’yi tedavi edemez. Bununla birlikte, genellikle belirtilerinizde iyileşmeler görürsünüz. Bazı bireyler remisyona girebilir, bu sırada tedavi gerekli değildir.

Aldığınız ilaçlar veya takviyeler hakkında doktorunuza bildirin. Bazı ilaçlar MG semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Herhangi bir yeni ilaç almadan önce, güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın.

Myastenia gravis komplikasyonları

MG’nin en tehlikeli potansiyel komplikasyonlarından biri miyastenik krizdir. Bu, solunum problemlerini içerebilen hayatı tehdit eden kas zayıflığından oluşur. Riskleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Nefes alma veya yutmada sorun yaşamaya başlarsanız, hemen acil servise gidin.

MG’li bireyler, lupus ve romatoid artrit gibi diğer otoimmün bozukluklar geliştirme riski daha yüksektir.

Uzun vadeli görünüm

MG için uzun vadeli görünüm birçok faktöre bağlıdır. Bazı insanlar sadece hafif semptomlara sahip olacaktır. Diğerleri sonunda bir tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalabilir. MG’nizin şiddetini en aza indirmek için neler yapabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun. Erken ve uygun tedavi, birçok insanda hastalığın ilerlemesini sınırlayabilir.


Leave A Reply