Myfortic İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Myfortic ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Myfortic yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Myfortic neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Myfortic

Myfortic

Kullanımları

Mikofenolat, vücudunuzun nakledilen böbreğinize saldırmasını ve reddetmesini önlemek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. İmmünsüpresanlar adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Vücudunuzun yeni böbreği kendinizinmiş gibi kabul etmesine yardımcı olmak için vücudunuzun savunma sistemini (bağışıklık sistemi) zayıflatarak çalışır.

Myfortic nasıl kullanılır?

Mikofenolat kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle aç karnına günde iki kez, yemeklerden 1 saat önce veya 2 saat sonra doktorunuz tarafından belirtilen şekilde ağızdan alın.

Tableti tamamen yutun. Tableti ezmeyin, çiğneyin veya kırmayın. Bunu yapmak vücudunuzun ilacı tamamen emmesini engelleyebilir.

Advertisement

Tabletlerden gelen tozları tutmaktan veya solumaktan kaçının. Cilt veya gözlerle doğrudan temasından kaçının. Temas oluşursa, etkilenen cilt bölgesini sabun ve suyla iyice yıkayın veya gözlerinizi sade su ile yıkayın. Ayrıntılar için eczacınıza danışın.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda, aynı zamanda vücut büyüklüğüne dayanır.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek çok önemlidir. Önce doktorunuzla konuşmadan mikofenolat almayı bırakmayın.

Bazı ürünler aynı anda alınırsa vücudunuzun mikofenolat emmesini zorlaştırabilir. Bu ilacı alüminyum ve / veya magnezyum, kolestiramin, kolestipol veya kalsiyum içermeyen fosfat bağlayıcılar (alüminyum ürünleri, lantan, sevelamer gibi) içeren antasitler ile aynı zamanda kullanmayın. Daha fazla bilgi için eczacınıza danışın.

Advertisement

Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe markaları veya mikofenolat formlarını değiştirmeyin.

Yan etkiler

Kabızlık, bulantı, baş ağrısı, ishal, kusma, mide rahatsızlığı, gaz, titreme, baş dönmesi, uyuşukluk veya uyku sorunu oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Olağandışı yorgunluk, hızlı / düzensiz kalp atışı, kolay kanama / morarma, ayak veya ayak bileklerinde şişme gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: mide / karın ağrısı, gitmeyen siyah dışkı, kahve telvesi gibi görünen kusma, göğüs ağrısı, nefes darlığı / hızlı nefes alma.

Bu ilaç nadir fakat çok ciddi (muhtemelen ölümcül) bir beyin enfeksiyonu (progresif multifokal lökoensefalopati-PML) alma riskinizi artırabilir. Bu yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: sakarlık, koordinasyon / denge kaybı, halsizlik, düşüncelerinizdeki ani değişiklik (karışıklık, konsantrasyon zorluğu, hafıza kaybı gibi), konuşma / yürüme zorluğu, nöbet, görme değişiklikleri .

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Mikofenolat sodyum almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya mikofenolik aside; veya mikofenolat mofetiline; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle kanser, karaciğer hastalığı (hepatit B, hepatit C gibi), mevcut / geçmiş enfeksiyonlar (herpes, zona gibi), mide / bağırsak sorunları (örn. ülser), nadir genetik bozukluklar (Lesch-Nyhan veya Kelley-Seegmiller sendromları gibi).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Advertisement

Mikofenolat, enfeksiyon kapma olasılığınızı artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonlara sahip kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Doktorunuzun onayı olmadan aşılar / aşılar yapmayın.

Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Kesme, çürük veya yaralanma riskinizi azaltmak için jilet ve tırnak makası gibi keskin nesnelerle dikkatli olun ve temas sporları gibi aktivitelerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Mikofenolat kullanırken ve bu ilacı bıraktıktan sonra 6 hafta boyunca kan bağışında bulunmayın. Mikofenolat kullanırken ve bu ilacı durdurduktan sonra 90 gün boyunca sperm bağışında bulunmayın.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı alırken ve durdurduktan sonra 6 hafta boyunca hamileliği önlemek önemlidir. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin. Çocuk doğurma çağındaki kadınlar, yararları ve riskleri (düşük gibi) hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Çocuk doğurma yaşındaki kadınlar, bu ilaca başlamadan önce, tedaviye 8 ila 10 gün sonra ve rutin takip ziyaretleri sırasında bir hamilelik testi yaptırmalıdır.

Çocuk doğurma çağındaki kadınlar, tedavi sırasında ve tedaviyi bıraktıktan sonraki 6 hafta boyunca güvenilir doğum kontrol formlarının kullanılmasını sormalıdır. Çocuk doğurma çağındaki kadın partnerleri olan erkekler, bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra 3 ay boyunca güvenilir doğum kontrol formları kullanmalıdır.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: bağışıklık sistemini zayıflatan / enfeksiyon riskini artıran diğer ilaçlar (natalizumab, rituximab gibi).

Advertisement

Bu ilaç hap gibi hormonal doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir. Bu hamileliğe neden olabilir. Hormonal doğum kontrolü kullanıyorsanız, bu ilacı kullanırken ek bir hormonal olmayan doğum kontrolü formu kullanmalısınız. Seçeneklerinizi doktorunuzla veya eczacınızla tartışın. Ayrıca, yeni bir lekelenme veya atılım kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.


Leave A Reply