Nara Nerededir?

0
Advertisement

Japonya’da bulunan Nara hakkında kısa bilgi.

Japonya - Nara

Japonya – Nara

NARA, Japonya’da, Honşu Adası’nda kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi. Nara Havzası’nın en kuzey ucunda, Osaka’nın 42 km doğusunda yer alır. Besin ve dokuma endüstrilerinin yanı sıra, çin mürekkebi, mürekkep çubuğu, yazı fırçası, vernik, Akahada çömlekçiliği, vb geleneksel ürünler de ekonomiye katkı sağlar.
Çok sayıda Budha tapınağı, türbe, heykeller içeren yoğun parkları, müzeleri, kitaplıklarıyla önemli bir turizm merkezi olan kent, “Japon kültürünün beşiği” olarak nitelendirilir. Yılda 10 milyonun üzerinde yerli-yabancı turist çeker. “Geyikli Park” olarak bilinen, 1000’den fazla evcil geyiğin serbestçe dolaştığı Nara Parkı; Japonya’nm ikinci büyük pagodası “Beş Öykü Pagodası”, Kofukuji Parkı; Nara Parkı’nın kuzeyinde Todaiji’de Daibutsu’den (Büyük Budha Tapınağı) Nara Ulusal Müzesi; güneybatıda Horyuji’de Japonya’ nin en eski tapınağı turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerdir.
Tarih. Japonya’nın en eski başkenti (710-784), Budizmin Japonya’daki ilk dönemlerindeki başlıca merkezi olan Nara, başkent olduğu dönemden günümüze oranla çok daha büyüktür. İmparator Kvammu’nun 784’te başkenti Na-gaoka’ya taşıması üzerine önemini yitirdi. Osaka’ya çok yakın oluşu nedeniyle, 20. yüzyılda yeniden canlandı.


Leave A Reply