Narew Irmağı Nerededir? Coğrafi Konumu Özellikleri Geçtiği Bölge

0
Advertisement

Narew Irmağı (Nehri) nerededir? Narew Irmağı’nın konumu, özellikleri nelerdir? Nereden doğar, nereye dökülür, tarihçesi hakkında bilgi.

Narew Irmağı

Narew Irmağı

Batı Belarus ve Polonya’nın kuzeydoğusundaki Narew, Vistula Nehri’nin sağ koludur. Narew, örgülü saça benzeyen bükülmüş kanallarla ilgili terim olan Avrupa’nın birkaç örgülü nehirinden biridir.

Narew, Avrupa’nın Podlaskie Voyvodalığı ve Polonya’nın Mazovya Voyvodalığı ve Belarus’un Hrodna Voblastı içinde bulunan Wysoczyzny Podlasko – Bialoruskie (İngilizce: Podlasie ve Belarus Platosu) olarak bilinen coğrafi bölgeden akmaktadır. Nehrin adı su ile ilişkili Proto-Hint-Avrupa kökenlerinden gelmektedir.

Nehrin toplam uzunluğu 484 km’dir. Bu uzunluğun 36 kilometresi Beyaz Rusya, geriye kalan 448 km’si Polonya sınırları içinden akmaktadır. Narew Nehri’nin havza alanı Beyaz Rusya’da 21302 km² dir. Havza alanı Polonya’da ise 53873 km² dir. Toplam havza alanı ise 75175 km²’dir.

Advertisement

Narew Nehri

Tarihçe

23 Ağustos 1939’da Sovyetler Birliği ve Almanya, Polonya’yı Narew, Vistula (Wisła) ve San nehirleri boyunca bölmeyi kabul ederek Molotov-Ribbentrop Paktı’nı imzaladı.

6 Eylül 1939’da Polonya askeri kuvvetleri, Narew’i Almanların Polonya’yı işgali sırasında Alman saldırısına karşı bir savunma hattı olarak kullanmaya çalıştı. Alman kuvvetleri savunmaya daha önce girdiği için ertesi gün Polonya lehine terk edildi.

Wizna Muharebesi, 7 Eylül ve 10 Eylül 1939 tarihleri ​​arasında, Polonya işgali sırasında ilk aşamalarda Polonya ve Almanya kuvvetleri arasında nehrin kıyılarında yapıldı. Bilinen kurtulanlarla yok edilmeden önce üç gün boyunca çok daha büyük bir istilaya karşı güçlendirilmiş bir bölgeyi tutan küçük bir kuvvetten oluştuğu için, Wizna bazen Polonya kültüründe bir Polonya Termopilatı olarak adlandırılır.

Advertisement

17 Eylül 1939’da Sovyetler Birliği Polonya’yı işgal etti. 28 Eylül’de Sovyet Ordusu, Narew, Bug River, Vistula ve San nehirlerinin hattına ulaşmıştı – Polonya’nın bölünmesini önceden müzakere edildiği gibi tamamladı.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?