NATO Günü Nedir? Ne Zaman Neden Kutlanır? Anlamı ve Önemi

0

NATO Günü nedir? NATO ve 4 Nisan NATO günü ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı NATO hakkında izahatlerin bulunduğu yazımız.

Nato Logo

Advertisement

NATO GÜNÜ (4 Nisan)

I. ve II. Dünya Savaşları sonunda geriye milyonlarca ölü, yaralı ve evsiz barksız yığınla insan kalmıştır. Savaş sonrası her ülke kendi ekonomisini düzeltmek için uğraşmaktaydı. Bu arada yeni bir savaşı önlemek için tedbirler almak gerekiyordu. Bu nedenle batı ülkeleri kendilerine yakın ülkelerle bir ittifak kurdular. Buna NATO denildi. NATO, Kuzey Atlantic Antlaşması Teşkilâtı’nın (North Atlantic Treaty Organication) baş harflerinden oluşmaktadır.

Nato, yalnız silahlı bir saldırıyı önlemek için kurulmuş değildir. Bu teşkilâta giren ülkeler kültürel ve ekonomik işbirliği yaparak birbirlerine her yönden yardımcı olurlar. Üye devletler askerlerinden bir kısmını bu örgüt emrine vererek bir NATO ordusu meydana getirmişlerdir. Bu ordunun merkezi Brüksel’dedir. Üye olan devletler kendi ülkelerinde birer NATO Karargâhı meydana getirmişlerdir. Türkiye’nin NATO karargâhı İzmir’dedir.

NATO’ya üye ülkeler ve üyelik tarihlerine buradan ulaşabilirsiniz.

NATO’nun Organları:
  1. NATO Konseyi: Üye ülkelerin temsilcilerinn katılmasıyla toplanır. Görev alanı üye ülkelerin askeri, ekonomik, siyasal ve kültürel sorunları üzerinedir.
  2. Askeri Komite: Üye ülkeler Genel Kurmay Başkanlarının katılımıyla toplanır.
  3. Sekretarya: Genel Sekreter ve yardımcılarının oluşturduğu bu bölümde NATO’nun günlük işleri yürütülür.
NATO üye ülkelerle başka devletler arasındaki anlaşmazlıkları çözerek, dünya barışı için çalışmalarını sürdürür. Bu amaçlarla her yıl 4 Nisan günü tüm üye ülkelerde NATO Günü olarak kutlanır.

ÖZLÜ SÖZLER
  • Kötü bir barış, iyi bir savaştan daha iyidir. (Puşkin)
  • Barış, her şeyi hazmeden bir mutluluktur. (Victor Hugo)
  • Ne iyi bir savaş vardır, ne de kötü bir barış (Benjamin Franklin)
  • Barışı korumanın en iyi yolu, savaşa hazır olmaktır. (George Washington)
  • Barış bile büyük ücretlerle satın alınır. (Benjamin Franklin)

Advertisement


Leave A Reply