Türkiye’de Yetiştirilen Biberler

0
Advertisement

Türkiye’de yetiştirilen belli başlı biber çeşitleri hakkında bilgiler. Ülkemiz topraklarında yetiştirilen biber türleri ve kısa açıklamaları.

Türkiye'de Yetiştirilen Biberler

Türkiye’de Yetiştirilen Biberler

Kalem (Sivri) Biberler: Bunlar ülkemizde Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yetişen sarı renkli, tatlı biberler ve koyu yeşil renkli acı biberler olup sivribiber diye de bilinir.

Çarliston Biber: Sarı renkli, kalın etli, tatlı ve lezzetli biber türü. Sivribiberler gibi uzun fakat daha iri ve etli. Bursa, Antalya, ve Yalova taraflarında bu biberin ıslah edilen türleri de yetiştirilmektedir. Sofralardan eksik olmayan çarlistonlar, kızartma, salata malzemesi ve yemeklerde kullanılıyor. Ayrıca, kurutularak kış için saklanabiliyor.

Dolmalık Biber : İçi az çekirdekli, diğer biberlere göre daha yuvarlak görünümlüdür. Yemeklerde kullanılır, kurutularak saklanabilir. Kendi içinde çeşitli türlere ayrılır. Meyveleri sarı ince kabuklu, tatlı, iç kısmı da 3-4 bölümden oluşan, seralarda ve alçak tünellerde yetişen sarı dolmalık biber; acı ve tatlı çeşitleri olan ve ülkemizde bol miktarda bulunan yeşil dolmalık biber.

Kırmızı domates biberi: Domatese benzeyen bu biber Edirne yöresinde çok yetiştiriliyor. Salça yapımında kullanılıyor.

Advertisement

Kırmızı biber (toz biberlik) : Kahramanmaraş, Gaziantep, Kayseri, Bilecik, Sakarya ve Bursa yörelerinde yetiştirilen bu biberlerin rengi kırmızı, şekilleri ise konik. Acı ve tatlı türleri var. Ülkemizde bu tür biberler, günlük ihtiyaçlarda kullanıldığı gibi şarküteri yiyeceklerinin yapımında da kullanılıyor.

Türkiye’de yetiştirilen bu biberlerin dışında tatlı ve acı lezzetlerde birçok tür daha var. Bunların bir kısmının ıslah çalışmaları yapılarak ülkemizde de yetiştirilmesine özen ve gayret gösterilmektedir.


Leave A Reply