Sağlık, Sağlıklı Olmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon, Yazı Örnekleri

5
Advertisement

Sağlık, sağlıklı olmanın önemi ile ilgili kompozisyon örneği. Sağlık konulu yazı, kompozisyon örnekleri.

Sağlık

Sağlık – Kompozisyon 1

İnsanların en kötü özelliklerinden biri zannedersem bazı şeylerin kıymetini kaybetmeden anlayamamaları. Bunların ilk sıralarında da sağlık geliyor.

Hepimiz sık yada ender mutlaka hastalanırız. Hastalandığımızda hele ki hastalığımız uzarsa hep kendi kendimize sağlığımıza daha dikkat edeceğimize dair sözler veririz. Hayatın güzellikleri o an için bize uzaktır. Ne koşup oynamanın zevki vardır nede yediğimiz yemeklerin. En sevdiğiniz yemeğe burun kıvırdığınızda, sokağa çıkıp en sevdiğiniz aktiviteyi yapmak size eziyet gibi göründüğünde hastasınız demektir. Herşey anlamını yitirir. O anlarda önemli olan vücudunuzun ihtiyacı olan dinlenme ve sağlığına geri kavuşmadır.

Eğer geçici bir hastalığınız varsa ” ki herkesin başından geçen bir süreçtir” şanslısınız demektir. Çünkü kısa zaman sonra hayat eski akışına geri dönecektir. Peki ya geçmeyecek bir hastalıksa? Vücudunuz artık asla eskisi gibi hissetmeyecekse?  Allah öyle bir günden hepimizi korusun. İşte bu noktada hemen belirtmek gerekir; “Sağlık çok değerlidir”.

Sağlığımızın değerini onu kaybetmeden bilerek hayatımızı sağlımızı koruyucu bir çerçevede yaşamamız gerekir. Bunların en basitleri temizlik, dengeli, düzenli beslenme ve düzenli uykudur. Bu kriterlerin yanı sıra uzun vadede hatta yaşlılığımızda dahi sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsak “ki hepimiz isteriz” spor yapmak da son derece önemlidir. Çok basit kurallarla hayatımızı daha sağlıklı ve verimli hale getirmek mümkündür. Çok geç olmadan sağlığımıza gereken önemi vermeli ve sağlık kontrollerimizi aksatmamalıyız.

Advertisement

Hastalıkların hepsinden kaçabilmek mümkün olmasa da sağlıklı bir hayat tarzının bunlarla mücadele şansı artacaktır. Kanuni Sultan Süleyman’ın da dediği gibi; “Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.”

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.

Sağlıklı Olmak – Kompozisyon 2

Sağlık, kişinin hayatının önemli bir yönüdür. Bir kişi, tüm hastalık ve yaralanmalardan kurtulduğunda ve yaşamını iyi bir şekilde sürdürebildiğinde sağlıklı kabul edilir. Bir kişi milyarder olabilir ama sağlığı iyi değilse paranın satın alabileceği lükslerin tadını çıkaramaz. Bu nedenle sağlık gerçek zenginlik olarak kabul edilir ve sağlıklı olmak çok önemlidir. Sağlık, fiziksel sağlık, zihinsel sağlık, duygusal sağlık, sosyal sağlık vb. olarak kategorize edilebilir.

Ancak, tüm bu kategoriler birbiriyle ilişkilidir ve birbirini etkiler. Örneğin, düzenli egzersiz yapmamak kişiyi sinirlendirebilir ve zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilirken, kronik stres sağlık hastalıklarına ve şeker hastalığına yol açabilir. Zayıf duygusal ve psikolojik sağlık, insanları geri çekebilir ve genel sağlıklarını etkileyebilir.

Sağlıklı olmak, bir kişinin en iyi şekilde çalışmasını ve hayatını mutlu bir şekilde yaşamasını sağlar. Kişi kendini sağlıklı hissettiğinde ve vücudundaki ağrı veya rahatsızlıktan rahatsız olmadığında daha aktif olabilir, çeşitli aktivitelere katılabilir ve günlük olaylarda daha fazla bulunabilir. Zihinsel olarak sağlıklı olmak da çok önemlidir, çünkü anksiyete, depresyon ve diğer sorunlardan muzdarip olmak kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde bozabilir.

Herkes sağlıklı olabilir ama sağlık, gerekli disiplin ve özen olmadan gelmez. Yatmak ve zamanında kalkmak, düzenli egzersiz yapmak, abur cuburdan kaçınmak, sağlıklı beslenmek, bol su içmek ve biraz güneş ışığı almak, kişinin sağlığını iyileştirebilecek birkaç iyi alışkanlıktır. Ancak bir günde elde edilemez. Kişinin yaşam tarzını değiştirmesi ve günlük olarak sağlıklı alışkanlıklar uygulaması gerekir.

Advertisement

Bazen, kişinin dış çevresi de sağlıklarının kötü olmasının nedeni olabilir. Eski püskü koşullarda yaşamak, çok kirli havayı solumak, hijyenik olmayan yiyecekler ve kirli su tüketmek çoğu zaman bakteri, mantar ve viral hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle, kişi sağlıklı olmak istiyorsa temizlik önemli bir faktördür. Ayrıca diyetlerine dikkat etmeli ve yeşillikleri ve diğer besleyici yiyecekleri dahil etmeli, kafein alımını sınırlandırmalı, sigarayı ve içkiyi bırakmalı ve temel sağlık protokollerini takip etmelidir.

Hayattaki hedeflerine ulaşmak istiyorsa, iyi sağlık gereklidir. Kişi kendini rahat hissetmiyorsa veya acı çekiyorsa iyi çalışamaz veya çok çalışamaz. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek bizi sağlıklı kılar, enerjimizi ve bağışıklığımızı artırır. Bu nedenle, iyi sağlık, iyi bir yaşamdan zevk almanın anahtarıdır.


5 yorum

Leave A Reply