Neden Üzgün Olduğumuzda Göğsümüz Ağrır? Nedenleri Nelerdir?

0
Advertisement

Üzüntü sadece üzerimizde ağır bir levha gibi davranmakla kalmaz, bazen göğüs ağrısına yol açarak nefes almamızı zorlaştırır. Duygusal acı, fiziksel olmayan, görünmez bir yaradır.

Buna rağmen etkiler, ağırlık yapar, ağırlık yapar ve rahatsızlığa neden olur. Öyle ki , çoğumuz üzüldüğümüzde neden göğsümüzün ağrıdığını merak ediyor . Tam ortasında görünmez bir hançer, her nefes aldığımızda bize baskı yapan boğucu bir levha gibi. Sanki beynimize yüklenmiş bir program gibi, beynimiz hüznün orada olduğunu hatırlatmak istiyormuş gibi. Bu duygu vücuda ikinci bir deri gibi yapışarak hareketlerimizi ağırlaştırır. Bizi dinginliğe, kıvrılmaya ve iç gözlemin ve yansımanın derin ve yalnız girintilerine girmeye davet eden o hareketsizliğe zorlar.

Çarpıcı olan şey, tam da bu psikofiziksel durumun amacının bu olmasıdır. Durmamız, her şeyi bırakmamız, astronotlar olarak bu içsel gerçekliğin sonsuz enginliğini keşfetmek, onu anlamak, bizi çevreleyen şeye daha iyi uyum sağlamak için. Fiziksel rahatsızlık ve hatta bedensel ağrı da onun metodik amacına hizmet eder …

Üzgün ​​olduğunda göğsünün ağrımasının nedeni

Üzüntünün doğal tetikleyicisi her zaman kayıptır . Şimdi, sadece birini kaybetmekten veya bir ayrılık yaşamaktan bahsetmiyoruz. Bizim için önemli olan bir şey – örneğin bir iş – gittiğinde, istediğimiz şey gelmediğinde veya kabul ettiğimiz şeyler değiştiğinde üzülürüz. Hayal kırıklığı da bir kayıptır çünkü bize anlam veren şey artık mevcut değildir.

Bu tür duygusal acı, bizi farklı türlerde yoklukların ve saçmalıkların boşluğunda yolculuk etmeye zorlar. Bu da farklı derecelerde acılara yol açar. Duyguların araştırılmasında öncü olan Paul Ekman, üzüntünün farklı derecelerde deneyimlendiğini belirtir: basit şaşkınlıktan ıstırap ve umutsuzluğa.

Bu duygunun önemli psikofiziksel bağıntıları olduğunu anlamak zor değil. Genel olarak, üzüntünün bu yoğunluk ölçeğinde duygusal ıstırabımız ne kadar yüksekse, semptomlar da o kadar büyük olur. Stres, üzgün olduğumuzda göğsümüzün ağrımasının ana nedenidir . Onu analiz ediyoruz.

Advertisement
üzgün

Kaynak: pixabay.com

Beyin duygusal acıyı bir tehdit olarak yorumladığında

Göğüs ağrısı genellikle acılarımız yoğun olduğunda veya zamanla devam ettiğinde ortaya çıkar . Bu yüksek yoğunluklu psikofiziksel etkinin düellolarda ortaya çıkması yaygındır. Birini kaybetmek veya bir ayrılıktan muzdarip olmak iki yaygın tetikleyicidir. Ayrıca kriz dönemlerinin yanı sıra en acılı hayal kırıklıkları da geçişlerde.

  • Bu durumlarda olan şey şudur. Vücut, bu yoğun ve kalıcı duygusal deneyimi bir tehdit olarak algılar ve sonuç olarak bir stres tepkisi geliştirir.
  • Bu stres tepkisi, kortizol ve adrenalin gibi hormonları serbest bırakır . Kan basıncı yükselir ve beyin, kalbe veya akciğerlere değil, kaslara daha yüksek seviyelerde oksijen göndermeye karar verir. Bunu, savaş ya da kaç davranışını kolaylaştırmak amacıyla yapar.
  • Sonuç olarak, bu hormonal ve fizyolojik değişikliklerden dolayı belirli bir boğulma veya baskı hissi yaşarız .

Kırık kalp sendromu, sınırları zorlayan duygular

Üzüldüğümüzde göğsümüzün neden ağrıdığını merak ederken, bir kalp sendromundan bahsetmek ilginçtir. 1991’de Hiroşima‘dan (Japonya) kardiyologlar, her şeyden önce kadınlarda kendini gösteren bir kalp hastalığı konusunda uyardılar . Buna kırık kalp sendromu dediler ve duygusal stresin neden olduğu (geçici) bir sol ventrikül disfonksiyonundan oluşuyor.

Utrecht Üniversitesi’nde yürütülenler gibi araştırmalar bu kalp rahatsızlığından bahsediyor. Bu durumun keşfinden öğrenilen şey, yoğun üzüntü, ıstırap ve ıstırabın geri dönüşümlü stres kardiyomiyopatisine yol açabileceğidir .

Kalıcı üzüntü durumlarında, vücut adrenalin, noradrenalin ve kortizol salgılayarak bir stres tepkisi geliştirir. Bu hormonlar kalbi hızlandırarak, oksijen seviyelerini azaltarak ve katekolamin seviyelerini yükselterek hareket eder. Bu, bir baskı ve boğulma hissi yaratır. Aşırı durumlarda, dakik bir kalp hastalığı meydana gelebilir, ancak geri dönüşümlüdür ve ciddi değildir.

Üzüntü acı vermeye başladığında ne yapabiliriz?

Üzüntü sadece göğüs basıncına dönüşmez. Kaslarımızı kurşun gibi ağırlaştırır, dikkat seviyemizi düşürür ve iştahımızı değiştirir. Bu duygunun, bizi ıstırabımızın dibine batıran ağır bir elbise gibi olduğu bu durumlarda ne yapabiliriz ?

İlk şey, olumsuz değerlik duygularına karşı hoşgörüsüzlüğü devre dışı bırakmaktır . Kimsenin onları hissetmekten hoşlanmadığı doğrudur. Bu canımızı acıtıyor, çarpıtıyor, uyuşturuyor ve hayatımızın bizi sevmediğimiz birine dönüştürmesine engel oluyor. Ancak her duygu, onu zihnimizin en karanlık köşesinde, yatağımızın altında saklamamamızı ister.

Advertisement

Bizi yargılamadan dinleyen birini bulalım, acıyı, yokluğu, hüsranı konuşarak boşaltalım. Yenilikçi çözümlerin izini sürelim ve üzüntüleri hareketsizleştiren ve oksitleyen kaygıyı daha da beslemeyelim. Değiştirilemeyecek olanı kabul edelim ve yeni bir varoluşsal formülasyon gerektiren şeyi değiştirelim.

Ne de olsa üzüntü sadece kendimizle konuşmamızı istiyor ve bu egzersiz üzüntüleri söndürecek ve tekrar nefes almamızı sağlayacak; acı olmadan.


Leave A Reply