Neron Kimdir?

0
Advertisement

Roma İmparatorlarının en ünlüsü olan Neron’un hayatı ve döneminde yaptıkları ile iligli bilgilerin yer aldığı yazımız.

neronRoma imparatorlarından biridir. 54-68 yılları arasında hüküm sürmüş, tarihte zalim bir hükümdar olarak isim bırakmıştır. Antium’da doğdu. Annesi küçük Agrippina İmparator Claudius’la evlenince, üvey baba çocuğu evlât edindi. Bunda Agrippina’nın payı büyük olmuştu, çünkü Claudius’un oğlu Britannicus’u günün birinde tahttan uzaklaştırıp kendi oğlunu tahta geçirmek istiyordu. 54 yılında Agrippina kocasını zehirleyip öldürdükten sonra Senato üyelerini de kandırdı, Neron’u imparator ilan ettirdi.

Neron, çok geçmeden üvey kardeşi Britannicus’u öldürttü. Kendi annesinin öldürülmesine sebep oldu. Karısı Octavia’dan boşandı, az sonra onu da öldürttü. Birisi hakkında Neron’un kulağına birkaç söz fısıldandı mı o şahıs hemen öldürülüveriyordu. Neron’un hocası Senecca bile kendini öldürmek zorunda kaldı.

64 yılında Roma’da büyük bir yangın çıktı, günlerce sürdü, o muhteşem Roma şehri bir yıkıntı haline geldi. Bazı tarihçilere göre Roma’nın yakılmasını Neron lir çalmış, şehir ateşler içinde yanarken o, sarayında, pencerenin önünde durup lir çalmıştır. Bir başka rivayete göre de Roma yanarken Neron’un çaldığı lir değil, kemandır. Neron, yanan Roma’nın yerine daha muhteşem bir şehir kurmayı düşünmüştü. Kendine de yeni bir saray yaptırttı. «Altın Ev» adını verdiği bu sarayda, dillere destan olan muhteşem eğlenceler düzenliyordu.

68 yılında Neron’un İspanya’daki birlikleri ona karşı ayaklandılar, komutanları Galba’nın imparator ilan edilmesini istediler. Bu ayaklanma kısa zamanda Roma’ya da yayıldı. Senato, Neron’u vatan haini ilan etti. Neron canını kurtarabilmek için Roma’dan kaçtıysa da, yarı yolda yakalandı, kendini öldürmek zorunda kaldı. Roma Halkı, Neron’dan o kadar nefret etmişti ki Neron’un adını taşıyan bütün eserler ortadan kaldırıldı, adı sütunlardan kazındı, sarayı yerle bir edildi, heykelleri kırıldı. Daha sonraki nesiller de Neron’u tarihin en zalim hükümdarlarından biri olarak tanıdılar. Neron’un maceraları, birçok yazarlara ilham kaynağı olmuştur.

Advertisement

Leave A Reply