Nevrasteni Nedir?

0
Advertisement

Nevrasteni nedir ve nasıl bir rahatsızlıktır? Özellikle erkeklerde görülmekte olan bir sinir yorgunluğu olan Nevrasteni hakkında bilgiler.

nevrasteniSinir yorgunluğundan ileri gelen ruhi bir hastalıktır. Sinir gücünün azalması, kudretsizlik, baş ağrısı, uykusuzluk, kabız gibi hallerle kendini gösterir.

Kafa çalışmalarından ileri gelen yorgunluk nevrasteniyi hazırlayıcı sebeplerden biridir. Tasalar, kuşkular, bir amaca varmak için gösterilen aşırı çabalar, başarısızlık korkusu gibi haller de nevrasteniye yol açar. Ayrıca, kalıtımdan dolayı bu hastalığa elverişli bünyeler de vardır.

Nevrasteni hastası boyuna korku, heyecan duyar. Şiddetli ağrılar da hastayı rahatsız eder.

Tedavi. — Nevrasteni tedavisi hem ruh, hem beden yolundan yapılır. Ruhi tedavi (psikoterapi )de inandırma, telkin yolu ile hasta iyi edilmeye çalışılır. Fizik tedavide ise su tedavisi (hidroterapi), masaj, açık havada hafif hareketler başta gelir. Hasta kesin istirahat halinde bulunmalıdır. Çalışma, hatta tiyatro, opera seyretme gibi meşguliyet bile hastayı yorabilir. Bazen uzun süren bir yatak tedavisi de gerekir.

Nevrasteni ile isteri birbirine benzerse de esaslı farkları da vardır. İsteri sinir sisteminin daha çok merkez bölgelerinden gelen bir hastalıktır. Nevrasteni ise çevresel sinir sisteminin aşırı irkilme ve uyarılmasından ileri gelir. Yalnız, belirtileri gibi tedavisi de birbirine benzer.

Advertisement

Leave A Reply