Nicholas Murray Butler kimdir? (Amerikalı Eğitimci ve Siyasi Lider)

0
Advertisement

Nicholas Murray Butler kimdir? Amerikalı meşhur eğitimci Nicholas Murray Butler biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve siyasi kariyeri hakkında bilgiler.

Nicholas Murray Butler

Kaynak : wikipedia.org

Nicholas Murray Butler; (1862-1947), Amerikalı eğitimci ve siyasi lider. 2 Nisan 1862’de Elizabeth, New Jersey’de doğdu. 1882’de Columbia College’dan felsefe dalında onur derecesiyle mezun oldu ve doktora derecesini aldı.  Butler, Berlin ve Paris’te okuduktan sonra, 1885’te Columbia’da felsefe asistanı olarak atanarak eğitimcilik hayatına adım attı. Yaklaşık 60 yıl boyunca Columbia’da öğretmen ve yönetici olarak görev yaptı.

Eğitimde Liderlik:

Butler, 1890’da profesör olarak atandı ve Columbia’nın felsefe fakültesinin ilk dekanı oldu. 1901’de rektör vekili olarak atandı ve 1902’de üniversitenin rektörlüğünü üstlendi. Butler’ın 44 yıllık liderliği sırasında, Columbia Üniversitesi dünyanın en ünlü üniversitelerinden biri haline geldi. Görev süresi boyunca eklenen yeni okul ve bölümler arasında gazetecilik, işletme, dişçilik, sosyal hizmet, halk sağlığı ve kütüphane hizmeti okulları vardı.

Butler, Amerikan üniversitelerinde profesyonel eğitim okullarının konumunu yükseltmede öncü bir rol oynadı. 1889’da New York College for Teachers, Butler’ın başkanlığında kuruldu. Dört yıl sonra adını Teachers College (Öğretmen Koleji) olarak değiştirdi ve altı yıl sonra o dönemin önde gelen profesyonel eğitim okulu haline geldiği Columbia Üniversitesi’ne dahil edildi. Columbia, profesyonel eğitimde John Dewey, William H. Kilpatrick, E.L. gibi ünlü isimleri kadrosuna dahil etti. Thorndike, Harold Rugg ve George Counts’ta aynı dönemde kadroya dahil edildi. Başlangıçta, Butler resmi eğitim dogmalarına saldırdı, ancak daha sonra “eğitimde büyük gelenek” olarak adlandırdığı şeyin bir temsilcisi haline geldi. Yüzyılın başında eğitim, psikoloji ve felsefedeki yeni fikirlerin çoğuna karşı çıkan klasik bir hümanist olarak konuştu.

Butler, Ulusal Eğitim Derneği’nin On Komitesi’nin atanmasında önemli bir rol oynadı. Butler’ın muhafazakar görüşlerinin çoğunu yansıtan komitenin raporu (1894), Amerika’daki lise müfredatının geleneksel olarak yönlendirilmiş bir üniversite hazırlık programına dönüştürülmesine yardımcı oldu. Eğitime katkıları arasında (Harvard Başkanı Eliot ile birlikte) 1901’de faaliyetlerine başlayan Kolej Giriş Sınavı Kurulu’nun oluşturulması vardı.

Nicholas Murray Butler

Kaynak : wikipedia.org

Ulusal ve Uluslararası İlişkilerde Liderlik

Butler, Cumhuriyetçi partide lider oldu ve birçok konvansiyonuna seçilmiş bir delege oldu. 1912’de Cumhuriyetçi başkan yardımcılığı adayıydı ve 1920’de cumhurbaşkanlığı adaylığı için hatırı sayılır bir oy aldı.

Advertisement

Columbia başkanı olarak Butler, önemli dünya şahsiyetleriyle temasa geçti. Birçok önemli yabancı ziyaretçi evinde kaldı ve o da yabancı hükümetlere danışman olarak hizmet etmeye davet edildi. Birkaç Avrupa parlamentosu da dahil olmak üzere yabancı ülkelerde çok sayıda faaliyetlerde bulundu. Çeşitli uluslara özel bir başkanlık elçisi olarak da hizmet vermiştir. 1928’de Kellogg-Briand Barış Paktı için Papa Pius XI’in onayını aldı ve 1931’de Jane Addams ile Nobel Barış Ödülü’nü paylaştı. 20 yıl boyunca, kendisi ve Elihu Root’un Andrew Carnegie‘yi bağışlamaya ikna ettiği Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nın başkanı olarak görev yaptı.

Butler, 1945’te Columbia Üniversitesi rektörülüğünden istifa etti. 7 Aralık 1947’de New York’ta öldü.


Leave A Reply