Nijerya İle İlgili Bilgiler

0

Nijerya’nın coğrafi konumu, fiziki özellikleri, iklimi, ekonomisi, yaşam koşulları, genel özellikleri hakkında maddeler halinde bilgiler.

Nijerya

✓ Güney kıyısı Gine Körfezi’nde yer alan Nijerya, Benin, Nijer, Kamerun ve Çad ile komşu olan bir Orta Afrika ülkesidir.

Advertisement

✓ Nijerya genel olarak kuzey topraklarını içine alan platolar ile güney yarısını kapsayan geniş ovalık alanlardan meydana gelmiştir.

✓ 4° -14°Kuzey paralelleri arasında bulunan Nijerya’da ekvatoral iklim özellikleri görülür. Ülkenin güneyi denizden karaya doğru esen nemli ve sıcak güneybatı musonlarının etkisi altındadır. Sıcaklık değerleri yıl içinde 22° – 32°C arasındadır. Yağış ortalaması ise 2500 mm. dir. Ülkenin kuzey-güney doğrultusunda iklim değişimlerine bağlı olarak bitki örtüsü farklılık gösterir. Kıyı şeridi ve Nijer nehri deltası boyunca mangrov ormanları, nemli tropikal ormanları, savanlar ve stepler görülmektedir.

✓ Afrika Kıtası’nın en kalabalık ülkesidir. Nüfus bölgeler arasında dengeli dağılmamıştır. Nüfus güney ve batı kesimlerde fazladır, km2 ye 142 kişi düşer. En büyük kenti olan Lagos Orta Afrika’nın en büyük kentlerinden birisidir. Başkenti Abuja şehridir.

✓ Nijerya’da nüfusun büyük çoğunluğu geçimini tarımla sağlar. Buğday ve pirinç üretimi ihtiyacını karşılamada palmiye yağı, kakao, kauçuk, pamuk, yerfıstığı, soya fasulyesi üretim ve ihracatında dünya birincisi, fıstık üretiminde ise dünya ikincisidir. Kauçuk üretiminde dünya yedincisidir.

Advertisement

✓ Küçükbaş hayvan sayısı bakımından dünyada önde gelen ülkelerdendir.

✓ Ülkenin en önemli yeraltı zenginliği Nijer deltası doğusundaki petrol ve doğalgaz yataklarıdır. Nijerya Afrika petrol rezervlerinin 1/3’ine sahiptir. Ülke ihracatının % 90’dan fazlasını ham petrol oluşturur. Petrol dışında kalay ve kolumbit de ülke dışına satılır. Kolumbitin dünyadaki başlıca üreticisi Nijerya’dır.

✓ Ülkedeki başlıca sanayi kolları dokumacılık, gıda ürünlerini işleme ve petrole dayalıdır. Sanayinin çoğu Lagos ve çevresinde toplanmıştır.

İLGİLİ RESİMLER


Leave A Reply