Nikolay Nikolayeviç Kimdir?

0
Advertisement

Grandük Nikola Nikolayeviç kimdir? Birinci Dünya Savaşının Rus generallerinden birisi olan Grandük Nikola Nikolayeviç hakkında bilgi.

Nikolay Nikolayeviç Romanov

Nikolay Nikolayeviç Kimdir?

Nikolay Nikolayeviç (d. 18 Kasım 1856, Petersburg – ö. 5 Ocak 1929, Antibes, Fransa), I. Dünya Savaşı‘nın ilk yılında Rus ordusuna komuta eden büyük prens.

İmparator II. Aleksandr’ın erkek kardeşi olan Büyük Prens Nikolay Nikolayeviç’in oğluydu. Askeri bir okulda öğrenim gördükten sonra 1872’de orduya katıldı. Osmanlı-Rus Savaşı‘nda çarpıştı; 1895-1905 arasında süvari alayı başmüfettişi olarak görev yaptı.

I. Dünya Savaşı’nın başlarında Çar II. Nikolay tarafından başkomutanlığa getirildi. Başlangıçta bazı başarılar kazandıysa da, daha sonra Alman komutan Erich Ludendorff karşısında yenilgiye uğradı. 5 Eylül 1915’te görevden alındı ve vali olarak Kafkasya’ya gönderildi; bu görevi Mart 1917’de çarlık yönetiminin yıkılmasına değin sürdürdü. Çarın son resmî girişimi büyük prensi bir kez daha başkomutanlık görevine atamak oldu. Ama geçici hükümet başkanı Prens Georgi Y. Lvov bu atamayı hemen iptal etti. İki yıl sonra Fransa’ya giden Nikolay orada antikomünist Rus göçmenlerini birleştirmeye çalışan bir örgüte başkanlık etti.

Advertisement

Leave A Reply