Nishi Amane Kimdir?

0

Nishi Amane kimdir ve ne yapmıştır? Nishi Amane hayatı, biyografisi, felsefesi ve eserleri hakkında bilgi.

Nishi Amane

Nishi Amane; (d. 7 Mart 1829, Tsuvano, İvami ili – ö. 30 Ocak 1897, Tokyo, Japonya), Japon düşünür, yazar ve yayımcıdır. Batı felsefesinin, özellikle de İngiliz deneyciliğinin Japonya’da yaygınlaşmasına öncülük etmiştir.

Hollanda’da Leiden Üniversitesi’nde öğrenim gördükten sonra Tokyo’daki Kaieşo Yüksekokulu’nda profesörlüğe getirildi. Daha sonra eğitim bakanı olan Mori Arinori (1847-89) ile birlikte Meirokuşa (Meici’ nin Altıncı Yılı Derneği) adlı yayınevini kurdu. Yayınevinin çıkardığı dergide Rousseau, Montesquieu, Ernest Haeckel, John Stuart Mill, Herbert Spencer ve Henry Buckle gibi birçok Batılı düşünürle ilgili yazılara yer verildi. Yayınevi ayrıca Batı uygarlığının değişik yönlerinin Japonya’da tanınmasını sağladı.

Nishi, J.S. Mill’in Utilitarianism (1863; Yararcılık) adlı kitabını Japoncaya çevirdi; ayrıca Batı felsefesi üzerine çeşitli yorumlar yazdı. Japoncada çağdaş felsefe terminolojisinin gelişmesini sağlayarak Japon düşünürlerin Doğu ile Batı felsefelerini karşılaştırmalarına olanak hazırladı.


Leave A Reply