Nüfus Piramitlerinin Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Nüfus piramitleri nelerdir? Nüfus piramitleri neyi gösterir, özellikleri nelerdir, şekilleri, açıklaması ve kullanımı hakkında bilgi.

Nüfus Piramitlerinin Özellikleri Nelerdir?

Nüfusun Yapısal Özelliklerine Göre Piramitler Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

nufus-piramitleri

1. Düzgün Üçgen Şeklinde Nüfus Piramiti

Düzgün bir üçgen halindeki birinci piramit yüksek doğum ve ölüm oranlarına sahip ülkelerin tipik şeklidir. Eskiden bir çok ülkeler için olağan olan bu türe günümüzde çok az ülkeninkine rastlanılmaktadır. (Şekil 1 Nolu Piramit)

 2. Kenarları İçe Çökük Nüfus Piramiti

Kenarları içe çökük ikinci piramit özellikle 0-5 yaş grubundaki ölüm oranlarının düşmeye başladığı, buna karşılık doğum oranlarının yüksek kaldığı ülkelerin tipik piramididir. Gelişmekte olan ülkelere özgüdür. (Şekil 2 Nolu Piramit)

3. Arı Kovanı Şeklinde Nüfus Piramiti

Arı kovanı şeklindeki bu tip piramit düşük doğum oranı ve düşük ölüm oranları olan ülkelere aittir. İsveç ve İngiltere bu tipe en iyi örnektir. (Şekil 3 Nolu Piramit)

Advertisement

4. Çan Şeklinde Nüfus Piramiti

Çan şeklindeki piramit oldukça önemli bir zaman devresinde düşük doğum ve ölüm oranları denendikten sonra doğum oranını artıran bir nüfusu göstermektedir. Bu tür piramit Kanada ve ABD gibi gelişmiş ülkelere özgüdür. (Şekil 4 Nolu Piramit)

5. Asimetrik Şeklinde Nüfus Piramiti

Son piramit doğurganlık oranında dikkat çeken hızlı bir düşüşün olduğu yerlerdeki durumu göstermektedir. Japonya bu tür piramite sahip tek ülkedir. (Şekil 5 Nolu Piramit)

Nüfus

Nüfus Piramitlerindeki Değişmeler

Özellikleri açıklanan bu piramitler kalıcı değildir. Örneğin sağlık koşullarının gelişmemiş olduğu ülkelerde söz konusu koşullar düzelmeye başlarsa piramitlerin karakteristik biçimide (1)’den (2)’ye geçecektir. Benzer ilişkiler (2) ile (5) arasında ve (3) ile (4) arasında da kurulabilir. Piramit (3), en istikrarlı durumu göstermektedir.

Advertisement

Farklı ülkeler için nüfusun belirli gruplarını ayırt eden bu piramitlerin şekillerine göre ülkeler arasında kıyaslamalar yapmak mümkün olmaktadır.

Sonuç olarak ülkelerin nüfus politikasına, eğitim -öğretim düzeyine, ekonomik durumlarına bağlı olarak çok kısa sürede olmasa da piramitler değişebilir.


Leave A Reply