Nükleer Fisyon ve Füzyon Reaksiyonları Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
Advertisement

Nükleer fisyon ve füzyon reaksiyonları nedir? Nükleer fisyon ve füzyon arasındaki farklar ve benzerlikler nelerdir?

Nükleer füzyon ve fisyon arasındaki temel fark, nükleer füzyonun bir büyük atom oluşturmak için iki veya daha fazla atomun birleşimi olması, nükleer fisyonun ise daha büyük bir atomun iki veya daha küçük atomik parçacığa bölünmesidir.

Fizikte, bir eylemin her zaman eşit ama zıt bir tepkisi vardır. Bu, fizikteki nihai felsefedir; bu nedenle, tüm olaylar ve eylemler her zaman karşılık gelen zıt tepkilere sahiptir. Ayrıca bu, nükleer füzyon ve nükleer fisyon reaksiyonunun da ana çekirdeğidir. Bunlar, belirli miktarlarda enerji açığa çıkaran iki farklı reaksiyon türüdür. Basit kimyada, biri daha küçük atomlar yaratırken diğeri daha büyük bir atom oluşturmak için atomları birleştirir.

Nükleer Füzyon nedir?

Nükleer füzyon, daha büyük bir atom oluşturmak için iki veya daha fazla atomun kaynaşmasıdır. Bu tür bir reaksiyon, daha yüksek atom numaralı daha büyük bir atom oluşturmak için atomların birleşmesine izin verir. Nükleer füzyon yapmanın bir yolu, iki veya daha fazla çekirdeğin birbirine yakın olmasına izin vermektir, bu da atomların birbirine yapışmasına ve tek olarak oluşmasına neden olan bir reaksiyona yol açar.

Nükleer füzyon

Ayrıca doğada nükleer füzyon doğal olarak gerçekleşir. Galaksideki yıldızlar buna iyi bir örnektir. Teorilere göre, milyonlarca yıldız kaynaşarak devasa büyük bir yıldız haline geldi, şimdi biz güneş olarak adlandırıyoruz.

Advertisement

Nükleer Fisyon nedir?

Nükleer fisyon, nükleer füzyonun tam tersidir. Büyük bir atomun iki veya daha fazla küçük parçaya bölünmesidir. Fisyon oluşturmak için yerine getirilmesi gereken iki koşul vardır:

  1. Çok yavaş bir nötron (bölünme sürecinin oluşması için)
  2. Belirli bir maddenin minimum miktarı (fisyonun meydana gelmesi için)

nükleer fisyon

Ayrıca, minimum madde miktarı, nötronun kendisine bağlı olan kritik kütledir. Nükleer fisyon, doğada füzyonun yaptığı gibi oluşmaz.

Nükleer Füzyon ve Fisyon Arasındaki Fark Nedir?

Hem nükleer füzyon hem de fisyon, çok büyük ve önemli miktarda enerji açığa çıkarır ve her ikisi de atomun kendisi olan aynı enerji kaynağını paylaşır. Nükleer füzyon ve fisyon arasındaki temel fark, nükleer füzyonun bir büyük atom oluşturmak için iki veya daha fazla atomun birleşimi olması, nükleer fisyonun ise daha büyük bir atomun iki veya daha küçük atomik parçacığa bölünmesidir. Dahası, nükleer fisyon doğal olarak gerçekleşir, ancak nükleer füzyon doğal olarak gerçekleşmez.


Leave A Reply