Nymphalidae (Alaca Kelebekler) Hakkında Bilgi

0

Nymphalidae nedir? Nymphalidae, alaca kelebekler familyasının özellikleri nelerdir, hangi kelebekleri içine alır, hakkında bilgi.

Advertisement

Nymphalidae (Alaca Kelebekler)

Nymphalidae (Alaca Kelebekler); Lepidoptera (pulkanatlılar) takımından böcek familyasıdır. Genellikle parlak ve göz alıcı renkleriyle dikkat çeken bu familya üyelerinin ön bacak çifti körelmiştir. Çoğu türün kanat açıklığı 35-90 mm arasında değişir. Genellikle kanatlarının kenarı girintili çıkıntılı, üst yüzeyi beyaz, sarı ya da kahverengi alacalı ve bu renklere aykırı lekelerle bezeli, alt yüzeyi daha soluk renklidir. Bazılarında ya mevsime bağlı ya da eşeysel ikibiçimlilik görülür.

Çoğunun tırtılında boynuz biçimli çıkıntılar, kabartılar ve dikenler vardır. Genellikle parlak renklidirler. Pupa evrelerini koza örmeden başaşağı asılı olarak geçirirler. Nymphalidae familyası kelebek koleksiyoncularının büyük değer verdiği birçok türü içerir. Bunlardan göçmen Vanessa atalanta türü Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Afrika’ya yayılmıştır. Bu kelebek bulunduğu yerlerdeki ısırganlarla beslenir.

Basilarchia archippus (ya da Limenitis archippus) türü renk ve desenini yenemeyecek ölçüde lezzetsiz olan kral kelebeğine benzeterek korunur. Bu tür dıştan bakıldığında biraz daha iri olması ve arka kanatlarında enine birer siyah çizgi bulunmasıyla kral kelebeğinden ayırt edilebilir.

Speyeria ve Boloria gibi cinslerin birçok üyesi kanat altlarındaki gümüşsü lekelerle dikkat çeker. Bu kelebeklerden birçok türün tırtılı genellikle geceleri etkinlik gösterir ve menekşe yapraklarıyla beslenir.

Advertisement

Nymphalidae üyeleri yürümek için yalnız iki çift bacağını kullanabildiğinden dört-ayaklı kelebek, ön bacak çifti körelmiş olduğundan güdükbacaklı kelebek ve renklerinden ötürü alaca kelebek adlarıyla da tanınır. Ayrıca Saturniidae familyasının üyelerine verilen tavus kelebeği adı bazen bu familya üyelerini de kapsayacak biçimde kullanılır.


Leave A Reply