Oberon Opera Konusu (Carl Maria Von Weber)

0
Advertisement

Oberon Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Oberon Operasının konusu, özeti, karakterler hakkında bilgi.

OBERON

Üç perdelik romantik operadır.

Metin: James Robinson Planché
Bestecisi: Carl Maria Von Weber
İlk oynanış: 1826 Londra.

Başlıca kişiler:

Oheron (Tenor), Puck (Alto), Huon de Bordeaux (Tenor), Scherasmin (Bariton), Rezia (Soprano).

Advertisement

Konunun geçtiği çağ ve yer: Ortaçağ başlarında Periler ülkesi, Fransa, Bağdat, Tunus.

Konusu:

Peri kraliçesi Titania, eşi Kral Oberon’dan her tehlikeye göğüs gerip aşklarını feda etmeyen bir çift bulmasını istemiştir.

Oberon erkek olarak şövalye Huon’u seçer, imparator Charlemagne’ın bir adamını yaralayıp kaçan genç adam ceza olarak Bağdat’a gidecek, Halife Harunurreşid’in sağındaki adamı öldürecek, kızı Rezia ile kaçıp evlenecektir. Huon bu görevi uygular, halifenin sağındaki adamı, Rezia’nın nişanlısı Prens Babekan’ı öldürür, Oberon’un verdiği sihirli boru sayesinde kızı kaçırır. Sevgililerin bindiği gemi batar, bir adaya sığınırlar. Bu defa korsanlar Rezia’yı kaçırıp Tunus Beyi’nin sarayına getirirler. Bey, Rezia’ ya âşık olmuştur; kızın izini bulup kurtarmaya gelen Huon’u idama mahkûm eder. Bu sırada şövalyenin uşağı kayıp boruyu bulup üfleyerek Oberon’u yardıma çağırır. Kraliçe Titania her tehlikeye göğüs geren sevgililerin bulunduğuna inanmıştır. Yapıt Huon ve Rezia’nın mutlu düğünüyle sona erer.

«Oberon» bestecinin son sahne verimidir. Londra için ingilizce bestelenmiş, gerçekten olağanüstü bir esin zenginliğiyle müziklendirilmiş, fakat metnin zayıf oluşu nedeniyle her çağda büyük ilgi sağlayamamıştır. Günümüzde zaman zaman zengin dekorlarla sahnelenmektedir.

Advertisement

Tanınmış bölüm:

«Uvertür», «Ozean, du Ungeheuer» (Rezia)


Leave A Reply