Öksürüğü Kesmek İçin Evde Yapabileceğiniz Bitkisel Çay Tarifleri

0
Advertisement

Öksürüğünüzü kesmek, yatıştırmak için evde hazırlayabileceğiniz bitkisel çaylar nelerdir? Bitkisel Çayların öksürüğe faydaları ve hazırlanma tarifleri.

Öksürüğü Kesmek İçin Evde Yapabileceğiniz Bitkisel Çay Tarifleri

Öksürük, vücudunuzun solunum yollarınızı temizlemeye yardımcı olmak için kullandığı bir refleksdir. Hasta olduğunuzda öksürük yaygın olsa da öksürük alerjiler, astım ve reflü gibi başka şeylerden de kaynaklanabilir.

Öksürmek, düpedüz sinir bozucu olabilir. Ayrıca, sahip olduğunuz enerjiyi tüketerek kendinizi daha zayıf hissetmenizi sağlar.

Öksürüğü Kesmek İçin Bitkisel Çay Tarifleri

Arka resim kaynak: pixabay.com

Ancak, solunum yollarınızı yatıştırmak ve öksürüğünüzü sakinleştirmek için atabileceğiniz adımlar var. Öksürüğü hafifletmek için en iyi ve en basit ev ilaçlarından biri, bazı sıcak çay türlerini içmektir. Peki hangi çay türlerini denemelisiniz?

Bu makalede, araştırmaya göre öksürüğünüzü yatıştıracak en faydalı yedi çay çeşidine daha yakından bakacağız.

Öksürüğe çayın yararları

Öksürdüğünüzde çay içmek daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bu şunları içerir:

Advertisement

Boğaz ağrısı. Bir fincan çayın sıcaklığı, öksürükten dolayı ağrılı hisseden boğazınıı yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Mukusu gevşetir. Çay gibi ılık sıvılar, mukus gevşemesine veya parçalanmasına yardımcı olabilir. Bu da öksürmeyi kolaylaştırabilir.

Diğer sağlık yararları. Bitkisel çaylardaki doğal bileşenlerin kendine özgü sağlık yararları vardır. Bunlar, anti-enflamatuar veya antimikrobiyal özellikler içerebilir.

Aşağıdaki yedi çay özellikle öksürüğünüzü ve beraberinde gelen semptomları hafifletmek için yararlı olabilir.

bal

Kaynak: pixabay.com

1. Bal çayı

Balın soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için doğal bir yol olarak kullandığını duymuş olabilirsiniz. Boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olmasının yanı sıra, bal öksürük belirtilerini hafifletmede de aynı derecede etkili olabilir.

Çocuklarda yapılan çalışmalar, balın gece öksürüğünün hafifletilmesinde ve uykunun iyileştirilmesinde çok etkili olduğunu bulmuştur.

Advertisement

1 yaşın altındaki çocuklara bal verilmediğini unutmayın. Bunun nedeni, ağır bir gıda zehirlenmesi olan bebek botulizmi riskidir.

Nasıl Hazırlanır?

1 bardak kaynar suya 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyerek ballı limon çayı yapabilirsiniz. Mümkünse organik bal kullanmaya çalışın.

Marketlerde, sağlık mağazalarında ve hatta çevrimiçi olarak birçok farklı türde bal satın alınabilir.

meyan kökü

Kaynak: pixabay.com

2. Meyan kökü çayı

Meyan kökü, geleneksel tıpta öksürük, enfeksiyon ve sindirim problemleri dahil olmak üzere çeşitli durumlar için kullanılmaktadır.

Çalışmalar meyan kökünün, çeşitli bakteri, mantar ve hatta bazı virüslerin büyümesini durdurmada etkili olabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda, hem antienflamatuar hem de antioksidan özelliklere sahiptir.

Ek olarak, farelerde yapılan bir araştırma meyan kökü içindeki bileşenlerin öksürük sıklığını yüzde 30 ila 78 oranında azaltabildiğini buldu. Çalışma, meyan kökü bileşiklerinin, mukus gevşemesine yardımcı olabilen, müstahzarlar gibi davranabileceğini de buldu.

Hamile kadınlar meyan kökü kullanmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca, büyük miktarda meyan kökü tüketmenin potansiyel olarak yüksek tansiyona veya potasyum seviyelerinde düşüşlere neden olabileceğini unutmayın.

Nasıl Hazırlanır?

Meyan kökü çayı kendiniz yapmak isterseniz, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

Kurutulmuş meyan kökünden: 1 bardak suya 1 yemek kaşığı kıyılmış meyan kökü ekleyin. Suyu kaynatın. 10 dakika kadar kaynatın ve birkaç dakika soğumaya bırakın. Servisten önce süzün.

Hazır çaydan: Meyan kökü çayı marketten veya yerel sağlık mağazasından satın alabilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi bulabilirsiniz. Çayı yapmak için ürünün talimatlarını takip ettiğinizden emin olun.

zencefil çayı

Kaynak: pixabay.com

3. Zencefil çayı

Zencefil sadece birçok yiyecek ve içeceğin popüler bir bileşeni değildir, aynı zamanda çok çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Genellikle astım, bulantı ve artrit dahil olmak üzere birçok farklı sağlık koşullarında çare olarak kullanılır.

Advertisement

Araştırmalar, zencefilin güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bu, tahriş olmuş bir boğazın ve öksürüğün neden olduğu solunum yollarının yatıştırılmasına yardımcı olabilir.

Zencefilin öksürük için faydalı olmasının bir diğer nedeni de gevşemeye neden olabilecek bileşenlere sahip olmasıdır.

Çok fazla zencefil tüketmek karın ağrısı, mide ekşimesi ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, kan inceltici ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Nasıl Hazırlanır?

Taze zencefil veya hazır çay kullanarak zencefil çayı yapabilirsiniz:

Taze zencefilden: 7-8 santim kalınığındaki zencefilin kabuklarını soyun ve ince ince kıyın. 4 bardak kaynar suya ekleyin. Yaklaşık 15 dakika kaynatın ve içmeden önce süzün.

Hazır çaydan: Marketlerde, sağlık mağazalarında veya çevrimiçi olarak satın alınabilecek birçok farklı zencefil çayı vardır. Çay yapmak için üründeki talimatları izleyin.

hatmi kökü

4. Hatmi Kökü Çayı

Hatmi Kökü bitkisel tıpta öksürük, soğuk algınlığı ve cilt sorunlarını hafifletmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Hatmi kökü, mukusu gevşetmeye ve bakterileri inhibe etmeye yardımcı olmak için bir enzim olarak işlev görür. Hatmi Kökü, sarmaşık, kekik ve anason karışımı içeren bir öksürük şurubu kullanan kişilerde öksürük semptomlarında bir azalma olduğunu görülmüştür.

Hatmi kökü ağızdan aldığınız ilaçların emilimini etkileyebilir. Oral ilaçları kullanmadan birkaç saat önce veya sonra Hatmi kökü kullanmak en iyisidir.

Nasıl Hazırlanır?

Hatmi kökünden çay yapmak istiyorsanız, aşağıdaki şekillerde yapabilirsiniz:

Advertisement

Hatmi köklerinden: 1 çorba kaşığı hatmi kökünü 1/2 su bardağı suya karıştırın. Üstünü örtün ve 6 ila 8 saat boyunca dinlenmeye bırakın. İçmeden önce süzün. Diğer çaylardan farklı olarak, öksürüğü dindirmede en fazla faydayı elde etmek için hatmi kökü çayını oda sıcaklığında içmek en iyisidir.

Hazır çaydan: Bakkallarda, sağlık mağazalarında veya çevrimiçi ortamda çeşitli hatmi kökü türleri bulunabilir. Üründe listelenen talimatları takip ettiğinizden emin olun.

yeşil çay

Kaynak: pixabay.com

5. Yeşil çay

Yeşil çay uzun zamandan beri bir içecek olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kilo kaybı ve baş ağrısından, uyanıklığı arttırmaya kadar çok çeşitli tıbbi amaçlar için de kullanılır..

Yeşil çay, öksürük için faydalı olduğu gibi aynı zamanda mikropların inhibe edilmesinde de etkili olabilir. Çalışmalar devam ederken, yeşil çaydaki gibi antimikrobiyal aktivite bazı bakteri, virüs veya mantar türlerinin büyümesinin durmasına yardımcı olabilir.

Yeşil çay, genellikle makul miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Kafein içerir, bu da sizin sinirli hissetmenize veya yatmadan önce tüketilmesi durumunda uykusuzluğa neden olabilir.

Nasıl Hazırlanır?

Yapraklardan: 1 bardak su kaynatın. Ateşten alın ve yaklaşık 1 dakika soğumaya bırakın. 1 çay kaşığı yeşil çay ekleyin, yaklaşık 3 ila 5 dakika bekletin. İçmeden önce süzün.

Hazır çaydan: Mağazalarda veya çevrimiçi ortamda çok çeşitli hazır yeşil çaylar mevcuttur. Çay yapmak için üründeki talimatları izleyin.

kekik

Kaynak: pixabay.com

6. Kekik çayı

Kekik, mutfakta genellikle baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Ayrıca antimikrobiyal aktiviteye sahiptir, öksürüklerin tedavisinde faydalı olabilir.

Kekik veya ilgili bir baharata alerjiniz varsa, kekik çayından kaçının.

Nasıl Hazırlanır?

Kekik çayı yapmak için aşağıdaki önerileri izleyin:

Taze kekikten: 1,5 bardak kaynar suyun üstüne, 3 taze kekik dalının üzerine dökün, yaklaşık 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. İçmeden önce süzün.

Advertisement

Hazır çaydan: Kekik çayı bir bakkaldan, sağlık mağazasından veya çevrimiçi olarak satın alın ve çayı demlemek için ürün talimatlarını izleyin.

Nane çayı

Kaynak: pixabay.com

7. Nane çayı

Nane, soğuk algınlığı, sindirim problemleri ve baş ağrıları gibi birçok amaç için tarih boyunca kullanılmıştır.

Bazı çalışmalar, nanenin antimikrobiyal, antioksidan ve ağrı giderici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Soğuk algınlığınız varsa, nane çayındaki özellikler, tıkalı sinüslerinizi hafifletmenize ve nefes almanızı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Nasıl Hazırlanır?

Nane çayı yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

Taze yapraklardan: 2 bardak kaynamış suya 15 nane yaprağı ekleyin ve yaklaşık 5 dakika demlenmeye bırakın. İçmeden önce süzün.

Hazır çaydan: Yerel bakkaldan, sağlık deposundan veya çevrimiçi olarak nane çayı satın alın. Çay yapmak için ürün talimatlarını takip edin.

Öksürük için diğer ev ilaçları

Çay içmenin yanı sıra, evde öksürüğü hafifletmek için kullanabileceğiniz başka yollar da var. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:

Çorba gibi başka ılık sıvılar için.
Sıcak bir duş alın. Nemde solunum, tahriş olmuş solunum yollarını yatıştırmaya ve mukus gevşetmeye yardımcı olabilir.
Tuzlu su ile gargara yapmayı deneyin. Tuzlu su ile gargara yapmak, ağrılı veya öksürükten tahriş olmuş bir boğazı rahatlatmaya yardımcı olabilir.
Naneli şeker emin. Boğulma tehlikesi olduğu için bunları küçük çocuklara vermekten kaçının.

Kaynak: .healthline.com


Leave A Reply