Okyanus Akıntılarının Dünya İklimi Üzerine Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Okyanus akıntıları ısıyı yeniden dağıtır, suyu dolaştırır ve Dünya’nın sıcaklığını düzenler. Okyanus Akıntılarının Dünya’nın iklimi üzerindeki etkileri, türleri ve bu okyanus akıntılarını etkileyen faktörler hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Okyanus Akıntıları

Biliyor musun…

… Titanik’in batması için sebeplerden biri okyanus akıntılarıdır. Grönland’ın batı kıyısından geçen soğuk bir akım olan Labrador akımı, sıklıkla Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki gemi ulaşım yollarını engelleyen buzdağları taşır. Titanik felaketine neden olan böyle bir buzdağıydı.

Okyanus akıntıları dünyanın dört bir yanındaki ısı, besin, su ve tuz dağılımında önemli bir rol oynamaktadır. Bir bölgenin nem içeriği okyanus akıntılarındaki bir değişiklikten etkilenir. Bulutların ve yağmurun oluşmasına yardımcı olurlar. Ticaret rüzgarları, okyanuslar üzerinde ısıtılan, daha hafif hale gelen ve yerini yoğun soğuk hava ile değiştirdiğinde oluşur. Aynı şekilde, soğuk havanın yarattığı boşluk, ılık hava ile değiştirilir ve ılık ve soğuk havanın eşit dağılımı gerçekleşir. Bu rüzgarlar ve okyanus akıntıları birlikte gezegendeki iklimi ve havayı yönlendirir, değiştirir ve etkiler.

Akıntı suyun okyanustaki hareketidir. Köklerine göre, okyanus akıntıları aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

Yüzey Akımları: Okyanusun en iyi 400 metresi civarında meydana gelen ve okyanusların suyunun yaklaşık% 10’unu oluşturan akımlardır. Esas olarak okyanus yüzeyindeki rüzgarların akması nedeniyle ortaya çıkarlar ve gelgitler, yerçekimi ve diğer atmosferik koşullardan etkilenir.

Derin Su Akımları: Bu su akımları, okyanus su seviyesinden 400 metrenin altında meydana gelen ve okyanusun% 90’ını oluşturan suyun hareketinin bir sonucudur. Ortaya çıkarlar ve sıcaklıktaki değişimin yanı sıra suyun yoğunluğundan da etkilenirler.

Advertisement

Bu akımlar, tuzluluk farklılıkları, sıcaklık ve ısı değişimleri, Dünya’nın dönüşü, vb. Gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Ayın ve güneşin yerçekimi çekmesi, okyanus akımlarını da etkileyen gelgit akımlarına neden olur. Okyanus akıntıları, Dünya iklimini aşağıda tartışıldığı şekilde yönetir ve etkiler.

Su Döngüsü

Yüzey Suyu Akımlarının İklim Üzerine Etkileri

Yüzey akımları, okyanuslarda ‘gyres’ adı verilen dev dairesel akımlar oluşturan ticaret rüzgarları tarafından yönlendirilir. Dünyanın dönmesi, bu jiglerin yanı sıra kuzey yarımkürede sağa ve güney yarımkürede sola doğru rüzgarlara sapmaya neden olur. Buna, akımların dairesel bir hareketle hareket etmesine neden olan Coriolis etkisi denir.

Yüzey akımları suyun sıcaklığından etkilenir. Her 2 ila 12 yılda bir Pasifik okyanusunun suyunda olağandışı bir ısıtma var ve bu da bölgenin hava durumu modelinde bir rahatsızlığa neden oluyor. Okyanus suyu sıcaklığındaki bu değişiklikler, aşağıda tartışılan aşırı hava koşullarına neden olur.

El Nino ve La Nina

El Nino ve La Nina fenomenlerine topluca El Niño Güney Salınımı (ENSO) denir.

El Nino olayı, dünyanın iklimini etkileyen Pasifik okyanus suyunun queer ısınması sonucunda meydana gelir. Amerikan kıyıları boyunca şiddetli yağışlara, fırtınalara ve sellere neden olur ve şiddetli kuraklık olan karşı etkisi Avustralya kıyılarında yaşanır.

Advertisement

Nina La Nina etkinliği, El Nino etkinliğinin tam tersidir. Su ısınması Kuzey Avustralya yakınlarındaki batı Pasifik bölgesinde gerçekleşir. Bu, Doğu Pasifik’teki soğuk sıcaklıkların yanı sıra kuraklık gibi koşullara, yani ABD’nin orta batı ABD’sine ve Avustralya’daki ıslak koşullara neden olur. Bir La Nina etkinliği sırasında tropikal siklonların sayısında artış olasılığı vardır. Dünyanın diğer tarafında, bir La Nina etkinliği Hindistan’daki güneybatı musonu için yararlı olduğunu kanıtlıyor.

➥ ENSO olayları ayrıca gezegenin çeşitli bölgelerinde atmosferik basınçları, rüzgarları, bulutların oluşumunu, sıcaklığı ve nemi değiştirebilir.

Derin Su Akımlarının İklim Üzerine Etkileri

Suyun derin su akımları veya termohalin sirkülasyonu Global Konveyör Bant olarak da adlandırılır. Gezegendeki bir döngüyü tamamlaması yaklaşık 1000 yıl sürer.

Bu olaylar, küresel konveyör bandını tahrik eden sıcaklık ve tuzluluk farkının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Su, hava ve kara ile karşılaştırıldığında, ısınması ve soğuması daha uzun sürer. Isınan su daha hafif hale gelir ve yerini daha yoğun soğuk su alır. Buna yükselme denir. Soğuk suyun yarattığı boşluk tekrar yer altı suyu ile ılık su ile doldurulur. Suyun bu yükselmesi ve alçalması, okyanustaki besinlerin dağılımına neden olur.

Convey Küresel taşıma bandı, besin zincirinin temelini oluşturan alglerin büyümesi için gerekli olan karbondioksit ve diğer besin maddelerinin dolaşımı için önemlidir.

Belt Konveyör bandı sıcaklık ve tuzluluk farklılıklarına karşı çok hassastır ve geçmişte birçok kez yol değiştirmiş veya kapanmıştır. Bu, dünyanın birçok bölgesinde sıcaklık, toz seviyeleri, rüzgarlar, buzul oluşumlarında dramatik değişikliklere neden oldu.

Meteo Meteorologlara göre, küresel konveyör bandı durursa, buzulların oluşumunda ciddi bir artış olacak ve Dünya’da bir buzul çağı başlayacaktır.

Okyanus Akımlarının Dünya Sıcaklığına Etkileri

Dünyanın şekli okyanusların dengesiz ısınmasına neden olur. Ekvator, güneş ışınlarından doğrudan ısı alır ve hızla ısınır. Öte yandan, kutuplara doğru ilerledikçe, güneş ışınları eğilir ve sıcaklık soğur. Bu eşit olmayan dağılım ve sıcaklık farkları Dünya’yı yaşanamaz kılacaktı. Bununla birlikte, okyanus akıntıları nedeniyle dünya genelinde eşit bir ısı dağılımı vardır.

➥ Örneğin, Körfez akışı Meksika Körfezi’nden Kuzey Atlantik Okyanusu’na sıcak su taşıdığından kuzeybatı Avrupa’yı ısıtır. Avrupa ve Kuzey Amerika’da aynı enlemlerde olan bölgelerin sıcaklıklarını karşılaştırırsak, fark belirginleşir. Bodo, Norveç, Ocak ayında -2 ° C, Temmuz ayında 14 ° C ortalama sıcaklık alırken, aynı enlemde bulunan Nome, Alaska, Ocak ayında -15 ° C ve Temmuz ayında 10 ° C’dir.

Stream Körfez akıntısı durursa, Avrupa aşırı soğuk sıcaklıklara maruz kalır ve ayrıca küçük bir buzul çağı yaşayabilir. İngiltere’de kış sıcaklıkları yaklaşık 5 ° C düşecek ve bu da ülkenin tarım, ekonomi ve vahşi yaşamı üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır.

Areas Kıyı bölgelerinde, okyanus akıntılarının bir sonucu olarak gece ve gündüz sıcaklıklarında çok az dalgalanma görülür.

Advertisement

Okyanus Akımlarının Enerjinin Soğurulması ve Serbest Bırakılması Üzerindeki Etkileri

Güneş ısısının yaklaşık% 98’i okyanuslar tarafından emilir. Güneş ışınları ekvatora dik olduğundan, etrafındaki alanlar maksimum miktarda güneş radyasyonu alır. Oysa kutuplarda, eğimli güneş ışınları suyun dengesiz ısınmasına neden olur.

➥ Isınan su buharlaşır ve atmosfere geri verilir. Tropikler böylece atmosfere muazzam miktarda ısı ve su buharı salarlar. Açığa çıkan bu ısı, havanın yanı sıra suyun atmosferik sirkülasyonunun ve rüzgar, yağmur ve fırtına oluşumunun arkasında itici bir güç görevi görür.

Küresel Isınmanın Okyanus Akıntıları ve İklim Üzerine Etkileri

➥ Küresel ısınma, suyun tuzluluğunu etkileyen okyanuslara büyük miktarlarda tatlı su döken kutuplardaki buzu eritir. Bu soğuk su seyreltmesi, belirli bölgelerdeki ılık okyanus akıntılarının akışını etkiler. Bu, Körfez Akımı akımının yaklaşık% 30 oranında azalmasını yansıtan Kuzey Atlantik’te yapılan bir çalışma ile kanıtlanmıştır. Böylece, iklim değişikliği okyanus akıntılarının değişmesine neden olur ve bu da iklimi etkiler. Sonu olmayan bir kısır döngüdür.

Rüzgarlar, yağış, sıcaklık, fırtınalar, hava durumu desenleri, kasırgalar vb. Okyanus akıntıları tarafından düzenlenir. Okyanus akıntıları nedeniyle Dünya’nın yaşanabilir olduğunu söylemek abartı olmaz. Bu nedenle, çok geç olmadan Dünya’nın iklimi üzerinde yıkıcı etkileri olabilecek antropojenik aktiviteleri engellememiz önemlidir.


Leave A Reply