Oliver Goldsmith Kimdir? İrlandalı Romancı, Oyun yazarı ve Şairin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Oliver Goldsmith kimdir? Dünyaca ünlü İrlandalı romancı, oyun yazarı ve şair olan Oliver Goldsmith hayatı ve edebi kişiliği hakkında bilgiler.

Oliver Goldsmith

Oliver Goldsmith (Kaynak : wikipedia.org)

İrlanda, 18. yüzyılın en etkili edebi devlerinden bazılarını doğurdu, bu seçkin şahsiyetlerden biri Oliver Goldsmith. Adını romanlar, şiirler ve oyunlar yazarak duyurdu. Edebiyata yaptığı önemli katkılar arasında Wakefield Papazı (1766), The Good-Natur’d Man (1768) ve The Deserted Village (1770) sayılabilir.

Goldsmith’in doğum tarihi ve yeri hala belirsiz olsa da 10 Kasım 1730’da İrlanda Cumhuriyeti Ballymahon’da doğduğu bildiriliyor. Uzun bir dini şahsiyet çizgisine sahip bir aileden geliyordu. Babası Forgney cemaatinin Anglikan papazıydı ve büyükbabası bir din adamıydı. Annesiyle karmaşık bir ilişki paylaştığı ve bunun sonucunda aralarında bir yabancılaşma olduğu kaydedildi.

Goldsmith, 1744’te Dublin’deki Trinity College’a girdi. O, çılgın bir öfkeye sahip olduğu ve öğrencilerine sıklıkla kötü davrandığı bilinen Theaker Wilder tarafından eğitildi. Goldsmith ilahiyat ve hukuk derslerine yetişemedi. Daha sonra ayaklanma nedeniyle diğer öğrencilerle birlikte sınır dışı edildi. Sonunda 1749’da sanat lisans derecesini aldı. Ancak belirli bir disiplinde uzmanlaşmadığı veya bir ayrım elde etmediği için uygun bir meslek edinemedi. Çok sayıda rastgele periyot yaptı, ama boşuna. Aslında, Edinburgh Üniversitesi’nde ara sıra tıp okudu ve bir süre tıp uyguladı.

Daha sonra, 1756’da İngiltere’ye taşındı ve aktrisinin onu alt sınıf olarak tanımlamasına rağmen İrlanda kökenini asla saklamaya çalışmadı. Londra’ya yerleştikten sonra edebiyat kariyerine başladı. Tarih kitapları ve edebiyat dergileri yazarak kazançlı bir kariyer yaptı. Kuyumcu, kumar oynama eğilimi ve ona muazzam bir borç getiren abartılı bir yaşam tarzı geliştirdi. Edebi yazıları Tobias Smollett’s Critical Review, The Lady’s Magazine ve The British Magazine’de yayınlandı. 1760’da Public Ledger için Voltaire tarzında, The Citizen of the World adlı bir dizi kurgusal “Çince şarkı sözü” yazdı. Sözler Çinli bir gezginin bakış açısıyla yazıldı ve yazara yorum yaparken ek bir avantaj sağladı. ironik bir şekilde İngilizler hakkında. toplum.

Dr. Samuel Johnson’ın mektup yazımı konusunda Goldsmith hakkında olumlu bir görüş oluşturmasına neden olan, sofistike ancak etkili edebi tarzıydı. Kısa bir süre sonra, Dr. Johnson onun hamisi oldu ve başyapıtı The Vicar of Wakefield’ın yazılmasında ona yardımcı oldu. Kitap iki yılda (1761-1762) yazılmış ve büyük bir başarı ile 1766’da basılmıştır. 18. yüzyılın en çok okunan edebi eserlerinden biri olarak kabul edilir. Roman üç bölümden oluşmakta ve bir papaz tarafından anıları şeklinde anlatılmaktadır. Ayrıca sekizinci bölümde Goldsmith’in ünlü romantik baladlarından The Hermit (1765) yer alır.

Advertisement

Goldsmith, roman ve şiir yazmanın yanı sıra oyunlar da yazdı. She Stoops to Conquer, 1773’te Londra’da sahnelenen çok beğenilen bir çizgi roman oyunudur. Yüzyıllar boyunca eleştirmenler, oyundaki uyarlanmış komedinin doğasını tartıştılar. Ancak oyunun bir görgü komedisi olduğu konusunda genel bir fikir birliği vardır. Karakterlerin doğal davranışları ile seçkin toplumdaki mülkiyeti koruma mücadeleleri arasındaki karşıtlıkla desteklenir.

Oliver Goldsmith’in çocuk klasiği The History of Little Goody Two-Shoes’u yazdığına inanılıyor. Diğer önemli eserleri arasında The Traveller ve An Elegy on the Death of a Mad Dog bulunmaktadır. Son günlerinde böbrek hastalığı geliştirdi ve tedavi etmeyi reddetti. Sonuç olarak, 4 Nisan 1774’te ani bir ölüm yaşadı.


Leave A Reply