Oliver Goldsmith’in Eserlerinin İncelemesi ve Edebi Kişiliği Hakkında Bilgiler

0

Oliver Goldsmith’in eserleri nelerdir? İrlandalı romancı, oyun yazarı ve şair Oliver Goldsmith’in denemeleri, yazıları, şiirleri ve eserleri hakkında bilgiler.

Oliver Goldsmith

Oliver Goldsmith (Kaynak : wikipedia.org)

Oliver Goldsmith kariyerinin başlarında, Thomas Gray’in Pindaric kasidelerinin bir incelemesinde Goldsmith şunları yazdı: “İsokrates’in bilginlerine verdiği tavsiyenin aynısını ona ima etmeden, bu yükselen şairin bilginler arasında ün kazanmasını göremeyiz“. Goldsmith’e edebi kariyeri boyunca rehberlik eden ilke buydu. İnsan yaşamına hayrandı.

Yurtdışındaki öğrencilik yıllarında yazdığı mektuplarda, tanıştığı insanlara yoğun bir ilgi duyduğunu ve onları canlı bir şekilde betimleyebildiğini ortaya koydu. İlk dönemsel makalelerinde ve öykülerinde dikkatini insanlara odakladı. İnsanlar hakkında kimi zaman sevgiyle, kimi zaman hicivle, ama her zaman onların hayattan zevklerini artırmaya yönelik bir gözle yazdı. Hatalarını düzeltmek, nimetlerini hatırlatmak, kendilerini anlayabilecekleri ve zevk alacakları şekilde ifade etmek istedi.

Denemeler.

Goldsmith’in daha sonra The Citizen of the World (1762) adıyla derlenen Çin Mektupları’nın, Londra’ya gelen dikkatli bir Çinli ziyaretçinin izlenimleri olduğu iddia edilir. Gözlemleri İngiliz yaşamının iyi ve kötü yönlerine işaret eder ve çoğu zaman Çin’deki yaşamla karşılaştırır. Serinin sonuna doğru, mektuplar yaklaşımlarında daha doğrudan ve ciddi hale geliyor. Siyah Giyen Adam ve Beau Tibbs gibi diğer karakterler tanıtılır ve Goldsmith İngiliz siyaseti, ekonomisi, dini ve sanatı hakkında farklı bakış açılarından ironik bir şekilde yorumlar yapılmıştır.

Çin Mektupları’nda ve diğer erken makalelerinde, Goldsmith, tümü hoşnutsuzluktan kaynaklanan savaş, fetih ve sömürgeleştirmeye karşı uyarıda bulunur. Erkeklerin kendilerine takdir edilen kaderi kabul etmelerini ister. Temel amacı, insanların hayatlarını zenginleştirmek ve onları memnun etmek yazılarının temelini oluşturur.

“Wakefield Papazı.”

Tek romanı The Vicar of Wakefield (1766) altında aynı ilkeler yatmaktadır. Hikayeyi anlatan güler yüzlü taşralı din adamı Dr. Primrose, doğdukları mütevazı ama mutlu varoluşun üstüne çıkmaya çalıştıklarında ailesinin başına gelen talihsizlikleri kaydeder. Kır yaşamının idealize edilmiş resmi, melodramatik eylemi ve duygusal ahlak dersi, romanı 19. yüzyılda popüler bir favori haline getirdi. Bununla birlikte, modern okuyucular, romanın ilk yarısına damgasını vuran ironik imalara daha çok değer verirler: Papaz, başkalarının zayıflıklarını anlatırken kendi karakteri hakkında fark ettiğinden daha fazlasını anlatır.

Şiir.

Goldsmith’in iki büyük şiiri, Gezgin (1764) ve Terkedilmiş Köy (1770), edebi şöhretini arttırmıştır. Her ikisi de felsefi şiirlerlerdir. Uzun süreler boyunca dikkatli düşünme ve irdeleme ile ortaya çıkmış eserlerdir. Yine temalar erkeklerin kaderini kabul etmesi gerektiğidir. Gezgin’de Fransızların, İsviçrelilerin, Hollandalıların ve İtalyanların erdemlerini ve kötü huylarını araştırır ve İngilizlerin tekil olarak kutsanmış olduğu sonucuna varır.

Terkedilmiş Köy’de kırsal yaşamın zevklerini anlatıyor ve köylüleri topraklarını satın alan zengin adamlar tarafından sürülen sosyal ve ekonomik baskılardan dolatı kınıyor. Her iki eser de tezlerini ahenkli kahramanca beyitlerle açıkça ifade etmeleri bakımından İngiliz neoklasik şiir geleneği içindedir. Ancak, Issız Köy’de, Goldsmith’in basit yaşama ve insanlara olan sevgisi, şiiri kırsal yaşam ve karakterin somut, sade vinyetleriyle canlandırmasına neden oldu. Böylece, Gezgin öncelikle okuyucunun zihnine ve kulağına hitap ederken, Terkedilmiş Köy onun duygularına ve gözüne de hitap ediyor.

Goldsmith, çoğu yalnızca eğlence için tasarlanmış daha az hırslı başka şiirler yazdı. Bunlardan en iyileri, bazı arkadaşları için Alexander Pope‘a yaraşır bir özlülük elde eden bir dizi sahte kitabe olan Misilleme’dir (1774).

Oyunları

Goldsmith’in komedileri The Good Natur’d Man (1768) ve She Stoops to Conquer (1773), geniş karakterizasyon ve gülünç aksiyon üzerindeki etkilerine dayanan eğlenceli eserlerdir. Goldsmith, eskilerle birlikte komedinin erkekleri güldürmesi gerektiğine inanıyordu ve tiyatroya kahkahayı geri getirmeyi ve erkeklerin hayatlarını aydınlatmayı umuyordu. Küstah Genç Marlow’un hatalarını merkeze alan She Stoops to Conquer, İngiliz tiyatrosunun bir klasiği haline gelmiştir.

Biyografi ve Tarih.

Goldsmith’in biyografilerinin en iyisi, ünlü Beau of Bath üzerine ilgi çekici bir çalışma olan The Life of Richard Nash (1762)’dir. Goldsmith, onu “hiçbir farkı olmayan bir adam, küçük insanların küçük kralı” olarak sunar, ancak yine de ilginç bir insandır.

Goldsmith’in tarihi yazıları arasında bir Soyludan Oğluna Mektuplar Dizisinde 2 ciltlik İngiltere Tarihi (1764), 4 ciltlik İngiltere Tarihi (1771), 2 ciltlik Roma tarihi (1769) ve bir Yunanistan üzerine 2 ciltlik çalışma (1774). Bunların hiçbiri orijinal araştırmaların ürünü değildi; Goldsmith, yalnızca basılı olan yetkili tarihleri ​​okudu ve onları kendi daha okunabilir üslubuyla sindirdi. Sık sık gözden geçirilmiş ve güncellenmiş, pek çok kaynaktan alınan, ancak canlandırılan bir doğa tarihi araştırması olan 8 ciltli Dünya ve Hareketli Doğa Tarihi (1774) gibi, yaklaşık bir yüzyıl boyunca İngiliz ve Amerikan okullarında standart metinler olarak kaldılar.

Edebi Kişiliği

Bir insan ve yazar olarak Goldsmith, kahramanlık kalıbına girmedi; yine de sevecen doğası, karakterinin zayıflıkları ve bazı yazılarının yüzeyselliği ile parladı, kendi zamanında ve daha sonra hayranlar kazandı. Aydınlanma, memnun etme, sevindirme hevesini yansıtan üslubunda belirgindir. Hem düzyazıda hem de şiirde, incelik ve retorik süslemelerden kaçınarak, net ve zarif bir şekilde konuştu. Samuel Johnson başarısını şöyle özetledi: “Süslemediği hiçbir edebiyat türüne dokunmadı.


Leave A Reply