Orange Nehri (Turuncu Nehir) Hakkında Bilgi

0

Orange Nehri (Turuncu Nehir) nerededir? Orange Nehri (Turuncu Nehir) uzunluğu, özellikleri nelerdir, nereye dökülür, hakkında bilgi.

Advertisement

Orange Nehri (Turuncu Nehir)

Orange Nehri (Turuncu Nehir); Güney Afrika’nın en uzun ırmağıdır. Toplam uzunluğu 2.100 km’dir. 852.000 km2’lik bir alanın sularını toplar. Yıllık ortalama debisi 25 m3/sn’dir.

Lesotho Platosundan doğan ve kaynağında Sinqu adıyla anılan ırmak, batıya doğru döndükten sonra Orange adını alır. Güney Afrika Cumhuriyeti’ni boydan boya geçerek Kalahari Çölünün güney kıyısı boyunca akar ve Alexander Bay kenti yakınlarında Atlas Okyanusuna dökülür. Namibia ile Güney Afrika Cumhuriyeti ve Güney Afrika’ya bağlı Oranje Vrystaat ile Kaaprovinsie arasındaki sının çizen ırmağın başlıca kolları Caledon ve Vaal’dir. Irmağı besleyen sular bazaltlı lavlardan oluşmuş Lesotho Platosundan doğar ve 20-30 m’lik düşüşlerle aşağı doğru akar. Aliwal North yakınlarında derinliği 305 m’yi aşan, 50 km genişliğinde bir vadi oluşturur. Vaal Irmağıyla birleştiği yerde kireçtaşı şeylleri ve tillitlerle kaplı bir bölgeden geçer. Kuvars ve sert taşların doğal bir engel oluşturduğu bölgelerde Groot ve Klein Noute gibi derin boğazlar oluşturan ırmağın suyu kanallarla çevreye dağıtılır. Kakamas’ın yaklaşık 32 km aşağısında Augrabies Çavlanlarını oluşturan ırmağın çavlandan Atlas Okyanusu kıyısındaki ağzına kadar uzanan bölümü Gorge Tract olarak da adlandırılır. Irmağın Vaal’le birleştiği yerin yukarısında kalan kesimi yaz aylarında bol yağış alır ve ortalama yıllık yağış miktarı 700-800 mm arasında değişir; bu noktanın aşağısında 230 mm dolaylarında olan yıllık ortalama yağış miktarı Namib Çölünde 50 mm’ye kadar düşer. Irmak kıyısında, sulamayla çeşitli ürünler yetiştirilen tarım bölgeleri bulunmakla birlikte büyük kentlere rastlanmaz. 1962’de yürürlüğe konan Orange Irmağı Projesi’nin tamamlanmasından sonra bölgede büyük yerleşmelerin kurulması beklenmektedir. Bu proje kapsamında yapılacak üç büyük baraj aracılığıyla ırmağın sularının Port Elizabeth, Bloemfontein ve Kimberley kentlerine dağıtılması planlanmıştır.


Leave A Reply