Organik Maddelerde C, H, O, N Aranması Nasıl Yapılır? Tepkime Denklemleri

0

Organik Maddelerde C (karbon), H (hidrojen), O (oksijen), N (nitrojen) Aranması nasıl yapılır, tepkime denklemleri nelerdir, hakkında bilgi.

ORGANİK MADDELERDE C, H, O, N ARANMASI

C ve H Aranması

Uzunca bir tüp içerisine konulan organik madde ve CuO karışımı ısıtıldığında tüpün üst kısımlarında yoğunlaşan su damlacıklarından H varlığını, tüpün çıkış borusunun kireç suyuna batırıldığında kireç suyunu bulandırması ise \displaystyle {{C}_{2}}O varlığını dolayısıyla C varlığı nitel olarak kanıtlamış olur.

Advertisement
Tepkime denklemleri:

\displaystyle Organik\_bilesik+CuO(k)\to C{{O}_{2}}(g)+{{H}_{2}}O(g)+Cu(k)
\displaystyle C{{O}_{2}}(g)+Ca{{(OH)}_{2}}(suda)\to CaC{{O}_{3}}(k)+{{H}_{2}}O(s)

şeklinde gösterilebilir.

N Aranması

Bir tüp içerisine konulan organik madde (saç ve kıl parçaları) NaOH çözeltisi ile ısıtıldığında çıkan NH3 gazının keskin kokusu ve ıslak kırmızı turnusol kağıdını maviye dönüştürmesi organik maddede azot varlığını kanıtlar. Tepkime denklemi:

Advertisement

O Aranması

Organik maddede oksijen varlığı nicel analiz sonuçlarından yararlanılarak kanıtlanır. Organik maddeden alınan belirli kütledeki örnek içerisinde oksijen dışındaki elementlerin nicel analizi ile kütleleri saptanır. Örnek kütlesi oksijen dışında kalan elementlerin kütleleri toplamına eşit ise organik maddede oksijen yoktur. Fark ise oksijen miktarını verir.


Leave A Reply