Orinoco Irmağı Nerededir?

0

Orinoco Irmağı Nerededir? Orinoco Irmağı nerede başlar, nereye dökülür, özellikleri nelerdir? Venezuela’da bulunan Orinoco Irmağı hakkında bilgi.

Orinoco Irmağı

Orinoco Irmağı

Orinoco Irmağı, Venezuela’da ırmak. Uzunluğu 2.140 km, akaçlama havzası 948.000 km2. Ülkenin güneyinde, Parima Dağları’nda deniz düzeyinden 1.047 metre yükseltiden doğar. Önce batı, daha sonra kuzey doğrultusunda akar, Venezuela-Kolombiya sınırının bir bölümünü oluşturur. Orta Venezuela’da doğuya kıvrılır, aynı yönde akışını sürdürerek geniş bir deltayla (30.000 km2) Trinidad Adası’nın karşısında Atlas Okyanusu’na dökülür. Güney Venezuela’da Rio Negro’nun yukarı çığırı Casiquirae aracılığıyla Amazon sistemine bağlanır.

Orinoco Irmağı Nerededir?

Guaviare, Vichada, Meta (Doğu Kolombiya), Apure (Batı Venezuela), Caura, Carorni (Güneydoğu Venezuela) en önemli kollarıdır. Ağzından, Ciudad Bolivar’a kadar olan bölümü (yaklaşık 259 km), okyanus gemilerinin ulaşımına elverişlidir.

Churun Irmağı sularında oluşan Angel Falls, dünyanın en yüksekten dökülen (979.7 m) çağlayanıdır. Mayıs-ocak ayları arasında suları kabararak taşkınlara yol açar. Kıyıları boyunca yoğun ormanlar, hayvan ve bitki toplulukları açısından zengindir. Endüstri etkinliklerinin (demir-çelik, ağır makine, alüminyum, kağıt, selüloz, petrol arıtma) en yoğun olduğu bölge Aşağı Orinoco Havzası’nın, başkent Caracas ile karayolu bağlantısı vardır.

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?