Ortoklaz Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ortoklaz nedir, Ortoklaz nasıl bir mineraldir? Ortoklaz yapısı, formülü ve özellikleri nelerdir? Ortoklaz hakkında bilgi.

Ortoklaz

Ortoklaz; ortoz olarak da bilinir, potasyum alüminosilikat (\displaystyle KAlS{{i}_{3}}{{O}_{8}}) yapısında, sık rastlanan alkali feldispat mineralidir. Çoğunlukla granitte, değişik renkli, genellikle ikizlenmiş kristaller halinde bulunur. Cam ve seramik üretiminde kullanılan ortoklazm saydam kristalli türleri de değerli taş olarak değerlendirilir. Ortoklaz, kayaç oluşturan bir mineraldir; bazik ve asidik korkayaçlarda, pegmatitlerde ve gnayslarda bol miktarda bulunur.

Feldispat mineralleri sodyum, potasyum ve kalsiyum alüminosilikatların karışımlarından oluşurlar ve herhangi bir feldispat minerali, uç (son) üye olarak adlandırılan bu üç katışkısız bileşiğin oranlarına göre sınıflandırılır. Ortoklaz, sistemin potasyum içeren uç üyesidir; simgesi Or’dur.

Ortoklaz ile sistemin sodyum içeren uç üyesi olan albit (sodyum alüminosilikat; \displaystyle NaAlS{{i}_{3}}{{O}_{8}}) alkali feldispatları oluştururlar. Bu dizide sodyumlu malzemeler ile potasyumlu malzemeler iç içe geçmiş durumdadır ve iki uç üye arasında kesintisiz bir katı çözeltiler dizisi yer alır. Ara üyeler homojen karışımlar halinde değil, sodyumlu ve potasyumlu uç üyelerin mikroskopik düzeyde iç içe büyümüş ayn kristalleri halinde bulunurlar.

Advertisement

Leave A Reply