Osteon Nedir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Osteon nedir, havers sistemi olarak bilinen osteon özellikleri, yapısı nasıldır? Osteon, havers siteminin görevleri hakkında bilgi.

Osteon (Havers Sistemi)

Osteon; havers sistemi olarak da bilinir, yoğun kemik dokusunun başlıca yapı birimidir. Havers kanalı olarak bilinen uzun boşluk ile bunu çevreleyen kemik katmanlarından oluşur. Osteonlar uzun kemiklerin enine kesitinde belirgin olarak, her grubun ortasında bir havers kanalının yer aldığı eşmerkezli halka grupları halinde görülür. Bu kanallar kemik hücrelerinin kan gereksinimini karşılayan küçük kan damarlarını içerir. Osteon birkaç milimetre uzunluğu, yaklaşık 0,2 mm çapı olan sütun biçimli bir yapıdır.

Olgun kemik dokusunda yer alan osteonlar kemiğin yeniden yapılanması sürecinde biçimlenirler. Yeni kemik oluşurken birincil osteon olarak bilinen benzer bir yapıya sahiptir. Olgunlaşmamış kemik ve birincil osteonların osteoklastlar tarafından yıkılması osteon ve havers kanallarının oluşum sürecini başlatır. Osteoklastlar kemiğin içinde, sıklıkla kan damarlarını izleyen kanalları oyar; osteoblastlar bu kanalın duvarlarında yeni kemik dokusunu yapmaya başlar. Böylece oluşan kemik katmanları zamanla kanalı daraltarak içinden bir kan damarı geçebilecek kadar boşluk bırakır. Kemik hücreleri için gerekli kanı taşıyan damarlar havers kanalı olarak bilinen bu boşluktan geçer. Komşu osteonların arası kemik katmanlarıyla dolar. Volkmann kanalı olarak bilinen enine geçitler komşu osteonları ve havers kanalındaki kan damarıyla periostu (kemik dışzarı) birbirine bağlar.


Leave A Reply