Osteoporoz Nedir? Belirtileri

0
Advertisement

Osteoporoz nedir, nasıl bir hastalıktır? Osteoporoz neden olur, belirtileri nelerdir, tedavi edilir mi, hakkında bilgi.

Osteoporoz

Osteoporoz

Osteoporoz; kemik metabolizmasındaki bir bozukluk sonucunda kemiğin sert dolgu dokusunun azalmasıyla ortaya çıkan hastalıktır. Birincil osteoporozda kemik yapımının normal olmasına karşın kemik yıkımı artmıştır. Nedeni kesin olarak bilinmese de birden çok etkene bağlanmaktadır. Bunlardan başlıcaları menopozla birlikte ortaya çıkan hormon ve metabolizma değişiklikleri, bağırsaklarda kalsiyum emiliminin bozulması, yaşlılıkla birlikte kemik yıkımının artması, uzun süre hareketsiz kalma ve çeşitli beslenme bozukluklarıdır. İkincil osteoporoz ise uzun süre kortizon kullanma, yaygın miyelom ve üreme organlarının gelişmemesi gibi bozuklukların komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

En sık görülen metabolizma hastalıklarından biri olan osteoporozda sıklıkla omurlar, kalça kemikleri ve uzun kemiklerin süngersi bölümleri etkilenir. Özellikle omurlarda ve uyluk kemiğinin boynunda herhangi bir travma olmadan kendiliğinden kırıklar oluşur. Bunun sonucunda ortaya çıkan omurga eğrilikleri omurganın çevresindeki kaslar ve bağların kasılmasına ve kronik ağrıya neden olur. Kemiklerdeki bulgular radyolojik incelemeyle saptanabilir. Serumdaki kalsiyum, fosfor ve protein düzeyleri normaldir.

Tedavide amaç belirtileri ortadan kaldırmak ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçmektir. Ağrı kesiciler, korse gibi omurgayı destekleyen giysiler, bu bölgedeki kasların çalışmasına yönelik egzersizler, ısı ve masaj yararlıdır. Bununla birlikte günlük beslenmeye eklenen iki bardak süt, kalsiyum ve vitamin D’nin yararlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca menopozdan sonra östrojen salgılanması çok azaldığından bu dönemden başlayarak kadınlara düzenli hormon tedavisi önerilir. Sigara ve hareketsiz hayat risk faktörleridir, değiştirilmelidir.

Advertisement

Leave A Reply