Otel Nedir? Dünyanın İlk Oteli Nerede Açılmıştır? Otelciliğin Tarihçesi

0
Advertisement

Otel nedir? Dünyanın ilk oteli nerede açılmıştır? Otelciliğin tarihçesi ve günümüzde otelcilik ile ilgili olarak genel bilgilerin paylaşıldığı yazımız.

OTEL, yolcuların konakladıkları, bir şehirde geçici bir süre için bulunanların kaldıkları yerdir. Bu anlamda eskiden dilimizde kullanılan «han» kelimesi şimdi, şehirlerde iş yeri olarak oda oda kiraya verilen büyük yapılar için kullanılıyor.

Bugünkü anlamı ile ilk otel 1634’te Londra’da açılmıştır. Bu otel, eski çağların hanlarından farklıydı. Fransa’daki hanlar o yıllarda İlkçağ’dan kalma biçimlerini henüz değiştirmemişti. Paris‘te yeni tarz ilk otel 1667’de açıldı. Ancak, ne Londra’da, ne de Paris ile Avrupa’nın öteki ülkelerinde XVIII. yüzyıl başına kadar açılan bu ilk oteller XX. yüzyılın otelleriyle kıyaslanamaz.

Otelciliğin gelişmesi bugüne gelinceye kadar oldukça uzun sürdü. Yüzyıllar boyu insanlar basit, bakımsız konak yerlerinde güçlükle gecelerler, çok defa da hayvanlarla bir arada barınmak zorunda kalırlardı Otelciliğin gelişmesi, ancak insanların daha çok gezip tozması, medeni araçların çoğalması ile oldu. XVIII., XIX. yüzyıllarda yapılan yeni buluşlar insanları birbirine daha yaklaştırdı, ülkeler, doğal güzelliklerini tanıma isteği «geziciliği», bunun sonucu olarak da otel ve otelciliği geliştirdi.

Dubai'de yer alan meşhur Atlantis Otel'den bir görünüm

Dubai’de yer alan meşhur Atlantis Otel’den bir görünüm

Bu arada, XIX. yüzyılın ilk yarısında, özellikle İngiltere’de başlayan «iç turizm» otelciliğe yeni bir yön çizdi. Blackpool’daki küçük oteller 1808’de işçiler için ucuz «hafta sonu» gezileri düzenlediler. Trenin gelişmesi, gezenlerin sayısını artırınca, oteller de çoğaldı. İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya’da, hele 1830’dan sonra bugünkünü andıran otellerin açılması, devletleri, belediyeleri, daha sonra sosyal teşekkülleri ilgilendirdi. Yeni bir endüstri doğuyordu. Bir yerde ne kadar çok ve iyi otel bulunursa konuk sayısı da o kadar artıyor, bu da, devlete, belediyeye gelir sağlıyordu. Buna rağmen otelciliğin ana besini olan turizmin önemi ancak, XIX. yüzyılın sonlarında anlaşıldı.

Bugün iç turizmin yanı sıra, dış turizm de çok gelişmiş bulunuyor. Trenden, otomobilden sonra uçak, ülkeler arası gidiş-gelişi daha geniş bir ölçüye çıkarmış, böylece her yerde birçok oteller açılması gerekmiştir.

Advertisement
Otel Lobisi

Modern ve şık dizayn edilmiş bir otel lobisi (Kaynak : pixabay.com)

Bugünkü Otelcilik

XX. yüzyılda bütün Batı ülkelerinde otelcilik büyük bir endüstri haline geldi. Teknik ilerlemeyle bilgi, otelcilikte konforu hem ince bir sanat haline getirdi, hem de kazançlı bir iş alanı durumuna yükseltti Bundan dolayı, otelciliğe milyarlarla yatırım yamaktan ne iş adamları, ne de sosyal kurumlar ve belediyeler kaçınmadılar.

Bugün otelcilik artık konfora dayanıyor. Modern otelcilik anlayışının çok ileri gittiği İsviçre’deki lüks ve pahalı oteller dışında, dünyanın dört bucağında herkesin kolaylıkla faydalanacağı, turizme elverişli oteller yapılmaktadır. Bu yönde Anglo-Sakson memleketlerinin önderliği büyük oldu. Amerika’da New York’taki lüks Waldorf-Astoria oteli bile, «turist sınıfı» tarife yapmıştır.

Toplumun geliri sınırlı sınıfında gezme, tanıma, eğlenme isteğinin gelişmesi, modern otelciliğe yeni bir yön verdi. Otelcilik endüstrisi hızla gelişti, Amerika’da, Avrupa’da otel bankaları, otel kredi sandıkları kuruldu. İsviçre’de 1922’de kurulan ilk kredi şirketi otelciliğin malî durumunu düzenlemeye çalıştı. Bundan sonra Fransa’da, İtalya’da, daha birçok Avrupa memleketlerinde buna benzer kuruluşlar, çalışmalar yer aldı. Öte yandan, Amerika’da, Avrupa’da yüzlerce oteli idare eden büyük ortaklıklar kuruldu. Bu ortaklıklar, başka ülkelerde otel açmak için yatırım yaptılar.

Günümüzde dünyanın gelişmiş ülkelerinden birbirinden farklı konseptlerde oteller açılmaktadır. Ülkeler ve otel zincirleri arasındaki rekabet kıyasıya sürmektedir.

Otelciliğin Esasları Nelerdir?

Bir otelin diğer oteller ile rekabet edebilmesi ve misafirlerini memnun edebilmesi için uyması gereken genel kurallar bulunmaktadır. Bugünkü ileri anlamında otelciliğin başlıca esasları şunlardır:

  • a) Modern otel «konfor» demektir. Bu ise otelde barınan kimseyi, evindeki kadar rahat, sakin yaşatmaktır
  • b) Konforun yani sıra otel personelinin önemi gelir Otelcilik artık bir meslek, hem de çeşitli temasları dolayısı ile güç bir meslek olduğundan, personelin de buna göre yetişmiş olması gerekir.
  • c) Büyük otelcilik ortaklıkları gibi, hükümetler de otel personeli yetiştirmek için okullar açmışlardır.
  • d) Büyük bir gelişme gösteren iç ve dış turizme uygun oteller yapılması.
  • e) Otelin faydalı, eğlenceli bir konaklama yeri haline getirilmesi. Bunun için de büyük otellerde lokanta, gazino, sinema, okuma salonu gibi birçok ihtiyacı karşılayacak yerler bulunur.

Advertisement


Leave A Reply