Otomatlar Kuramı Nedir? Kısaca

0
Advertisement

Otomatlar, özdevinimler kuramı, teorisi nedir, kim tarafından, ne aman ortaya atılmıştır? Otomatlar kuramı hakkında kısaca bilgi.

Otomatlar Kuramı

Otomatlar kuramı, giriş ve çıkış verileri, ayrık (kesikli) iç durumlar ve bu durumlar arasındaki geçiş kuralları verilen sistemlerin çalışmasına ilişkin matematiksel çözümleme yöntemleridir. Genel olarak “otomat” denen bu sistemler, örneğin basit bir sarkaçlı saat, termostatlı bir ısıtma sistemi, uçaklarda kullanılan bir otopilot aygıtı ya da bir güdümlü roket yönlendirme sistemi olabilir; ama otomatlar kuramının temel konusunu sayısal (dijital) bilgisayarlar oluşturur. Bu bakımdan otomatlar kuramı hesaplama yöntemlerini soyut ve biçimsel olarak ele alıp inceleyen, bu nedenle de matematiğin temelleri kapsamına giren bir bilim dalıdır.

İngiliz matematikçi A. M. Turing’in 1936’da yayımladığı bir makalede ortaya koyduğu ve günümüzde Turing makinesi olarak anılan soyut matematiksel model otomatlar kuramının başlangıcını oluşturmuştur. Daha sonra W. S. McCulloch ve W. Pitts sinir hücresi ağlarının bilgiyi üretme, kodlama, saklama ve kullanmasına ilişkin matematiksel modelleri geliştirdiler. Otomatlar kuramının temellerinin oluşmasında büyük katkıları olan öteki araştırmacılar arasında ABD’li matematikçiler John von Neumann, Stephen C. Kleene ve E. L. Post, elektrik mühendisi C. E. Shannon ve dilbilimci Noam Chomsky anılabilir.


Leave A Reply