P Harfi İle Başlayan Renkler – Baş Harfi P olan Renkler Listesi ve Kodları

0

P harfiyle başlayan renk isimleri nelerdir? P harfi ile başlayan renkler, örnek resimleri ve heksadesimal, html renk kodları listesi.

P Harfi İle Başlayan Renkler

Advertisement

P Harfi İle Başlayan Renkler

Parlak mor

Parlak mor

Heksadesimal Kodu: #FF00FF

Pas rengi

Pas rengi

Pas, demir okside benzeyen turuncu-kırmızı-kahverengi bir renktir. Sahne aydınlatmasında yaygın olarak kullanılan bir renktir ve standart bir tungsten ışık kaynağı üzerinde kullanıldığında kabaca fotoğraf güvenlik ışığı ile aynı renkte görünür. Pas, demirin oksidasyonunun ortaya çıkan fenomeninden sonra adlandırılır.

Advertisement

Heksadesimal Kodu: #B7410E

Pastel pembe

Pastel pembe

Heksadesimal Kodu: #FFD1DC

Pastel yeşili

Pastel yeşili

Heksadesimal Kodu: #77DD77

Patlıcan rengi

Advertisement

Patlıcan rengi

Heksadesimal Kodu: #990066

Patlıcan, Avrupa patlıcanlarının dış derisinin rengine benzeyen koyu mor veya kahverengimsi mor renktedir.

PembePembe

Pembe, soluk bir kırmızı tonudur. İlk olarak 17. yüzyılın sonlarında renk adı olarak kullanılmıştır.  Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki anketlere göre, pembe en çok çekicilik, nezaket, duyarlılık, hassasiyet, tatlılık, çocukluk, kadınlık ve romantikle ilişkili renktir. Pembe ve beyazın bir kombinasyonu iffet ve masumiyetle ilişkiliyken, erotizm ve baştan çıkarma ile pembe ve siyah bağlantıların bir kombinasyondur.

Optikte, “pembe” kelimesi, mavimsi kırmızıdan kırmızıya, tondan orta ila yüksek açıklığa ve düşük ila orta doygunluk arasındaki soluk renk tonlarından herhangi birini ifade edebilir. Her ne kadar pembe genellikle bir kırmızı renk tonu olarak kabul edilirse de,  çoğu pembe tonunun tonları hafif mavimsi ve kırmızı ile macenta (morumsu kırmızı renk) arasında uzanır. Somon rengi gibi pembenin birkaç varyasyonu turuncuya yaslanır.

Heksadesimal Kodu: #FFC0CB

Pembe-turuncu

Pembe-turuncu

Heksadesimal Kodu: #FF9966

Peygamber çiçeği rengi

Peygamber çiçeği rengi

Heksadesimal Kodu: #6495ED

Prusya mavisi

Prusya mavisi

Prusya mavisi, demir içeren ferrosiyanit tuzlarının oksidasyonu ile üretilen koyu mavi bir pigmenttir. Rengin başka bir adı Berlin mavisi veya resimde Paris veya Paris mavisidir. Turnbull’un mavisi aynı maddedir, ancak farklı reaktiflerden yapılır ve biraz farklı rengi farklı safsızlıklardan kaynaklanır. Prusya mavisi ilk modern sentetik pigmenttir. Çok ince bir koloidal dağılım olarak hazırlanır, çünkü bileşik suda çözünür değildir. Diğer iyonların değişken miktarlarını içerir ve görünümü hassas olarak kolloidal partiküllerin boyutuna bağlıdır. Pigment boyalarda kullanılır.

Advertisement

Heksadesimal Kodu: #003153


Yorum yapılmamış

Leave A Reply