Palmiye Ağacı Özellikleri Nelerdir? Yetiştiği Yerler ve Palmiyegiller

0
Advertisement

Palmiye nedir? Palmiye ağacının özellikleri nelerdir? Palmiye ağacının yetiştiği yerler, bakımı hakkında bilgi.

Palmiye Ağaçları

Palmiye; (Lat. Palma). Palmiyegiller familyasından çeşitli ağaçlara genel olarak verilen addır. Hurmalar familyasındaki çeşitli ağaçlara genel olarak verilen addır. Palmiyeler Afrika, Asya, hatta Avustralya ve Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetişir, bini aşkın çeşidi vardır. Öteki ağaçlar gibi dallanıp budaklanmazlar, yaprakları büyüdükçe enine yırtılır, kenarları saçaklanmaya başlar. Hindistan cevizi gibi olanları bir evcikli, hurma gibi olanları iki evciklidir. Hurma ve benzerlerinin meyveleri etlidir. Hindistan cevizininki ise sert bir kabuk içinde saklıdır.

Palmiyeler yalnız parkları, bahçeleri süslemekle kalmaz, ekonomik bakımdan büyük değeri vardır. Hurma ve Hindistan cevizi gibi olanları besin maddesi sağlar, bazılarından «palmiye şarabı» denen alkolü bir içki yapılır, şeker, bitkisel yağ, dokumacılıkta kullanılan lifler elde edilir. Ayrıca palmiye yağı bir çok gıda ürününde kullanılır.

Hemen hemen tüm kıtaların tropikal bölgelerinde yetişirler. Öteki ağaç türleri gibi gövdeleri dallarla kaplı değildir. Bazı türleri bir evcikli (hindistancevizi) bazıları ise iki evciklidir (hurma). Ekonomik değeri en yüksek olan palmiye türü hindistancevizidir. Meyvesi sert bir kabuk içinde saklı hindistancevizinin yanı sıra etli meyveli olan hurma da yetiştirildiği çöl alanlarında değişik amaçlarla kullanılır. Yurdumuzda yalnızca süs bitkisi olarak yetiştirilen palmiyelerden ekonomik alanlarda yararlanılır. Şeker, bitkisel yağ ve dokumacılıkta kullanılan lifler elde edilir. Ayrıca bazı türlerden palmiye şarabı denilen bir içki yapılır.

Palmiyegiller, (Lat. Arecaeae-Palmae).

Birçenekliler sınıfının, Principes takımından bir familyadır. Tropikal bölgelerde özellikle Amerika, Asya ve Büyük Okyanus Adaları’nda yaygın olarak yetişirler. Silindirik yapıdaki gövde genelde dalsız, bazı türlerde ise ince ve tırmanıcı ya da dikoton dallıdır. Yaklaşık 210 cinsi ve 4000 kadar türü vardır. Palmiyelerden yararlanma alanları çok değişik ve fazladır. Bazılarının meyveleri besin olarak (hindistancevizi, hurma) bazılarının da gövde ve yaprak saplarından lif olarak yararlanılır. Bu lifler sepet, hasır, sicim, halat, fırça, ev eşyası, süpürge yapımı ve dokumacılıkta kullanılır. Tıpta ve ilaç yapımında yararlanılan maddelerin elde edildiği türlerin yanı sıra nişasta, yağ ve bitkisel mum elde edilen palmiye türleri de vardır.

Advertisement

Tropikal bölgelerde palmiyeler, ekonomik açıda önemli bir yere sahiptir ve yalnızca bu amaçla yetiştirilerek dünya piyasasına sunulur. Genelde değişik amaçlarla yetiştirilen yararlı palmiye türleri şunlardır. Kasu, hurma, hindistancevizi, yağ palmiyesi, mum palmiyesi.


Leave A Reply