Palyaço (Soytarı) Balığı Özellikleri ve Bakımı Üremesi, Hakkında Gerçekler

0
Advertisement

Palyaço (Soytarı) Balığı nasıl bir balıktır? Palyaço Balığı türleri, üretimi, yaşam koşulları, beslenmesi, bakımı ve özellikleri hakkında bilgi.

palyaço balığı

Kaynak: pixabay.com

SOYTARI (PALYAÇO) BALIĞI

Vatanı Malaya yarımadası, Singapur ve Sumatra olan bu balığın boyu dört buçuk santim kadardır. Bu küçük harika akvaryuma gayet iyi adapte olur. Karma akvaryumlarda rahatlıkla yaşayabilir. Dişileri erkeğinden gövdelerinin daha geniş olmalarıyla ayırt edilir. Çok güzel olan ve göze hoş görünen renk düzenini şöyle tanıtabiliriz.

Bütün sırt ve kodal yüzgecin kenarlarını parlak bir kırmızı renk çevreler. Bu çerçevenin içinde, karından başlayan ve kuyruğa doğru daralarak devam eden mavi – mor renkte bir üçgen vardır. Karın bölgesinde yaygın olan bir pembeliğin incelerek bu üçgeni alttan ve üstten çevrelemesiyle balık daha bir hoş görünüm kazanır. Soytarının sırt yüzgeci de gövdeye eğik doğrultuda gelen kırmızı damarlarla süslüdür.

20° ve 32 °C gibi geniş bir ısı aralığında yaşayabilmelerine rağmen 26 C° daki ısıda daha iyi bir gelişme gösterirler. Canlı ve kuru yemle beslenebilirler ancak canlı yemleri ve özellikle Artemia Salina’yı pek severler. Sakin karakterlidirler. Karma akvaryumlarda rahatlıkla beslenebilirler. Ömürleri ortalama beş altı yıl kadardır.

Akvaryumda Bakımı

Bu kadar güzel ve akvaryuma kolay adapte olan bir balığın bu derece nadir bulunması ve pahalı olması doğrudan doğruya akvaryumlarda üretme imkanının azlığından ileri gelmektedir. Her yıl bu balığın anavatanı olan Singapurdan 1.000.000 tane Rasbora Heteromorpha dünyaya sevk edilmektedir. Akvaryumlarında bu balıktan iki üç kez yavru alabilmiş amatörlerin sayısı gerçekten azdır. Aşağıda verilmiş prensiplere uyulduğu taktirde amatörlerimiz bu balıktan yavru alabilme şansına sahip olabilirler.

palyaço balığı

Kaynak: pixabay.com

Orta büyüklükte bir akvaryuma on beş yirmi litre kadar üç dört gün bekletilmiş su veya daha iyisi filtreden geçirilmiş yağmur suyu veyahut damıtılmış su konulmalıdır. Daha önce akvaryum tümüyle inceden inceye sterlize edilmelidir Her tarafı cam olan akvaryumların kullanılması bilhassa tavsiye edilir. En önemli noktalardan biri suyun asit derecesinin 5.0 ve 6.2 arasında olmasıdır. Suyun sertliğinin pek fazla bir önemi yoktur Ancak o da 0.5 dereceden fazla olmamalıdır. Bu arada akvaryum Sagittaria, Ludwigia, Cryptocrine ve Aponogeton gibi bitkilerle gayet iyi bir şekilde bitkilendirilir.

Advertisement

Üremesi

Tabii Soytarı çiftinin yumurta dökmeye hazır durumda olması şarttır. Barbus’larda olduğu gibi dişi çoğu zaman karın üstü yüzerek akvaryumdaki nebat yapraklarının altına yumurta bırakmak ve bu yumurtaları yapıştırmak için elverişli yer arar. Erkek de genellikle onun tam üzerinde yüzer. Çift elverişli yaprağı tespit ettiğinde aşk kucaklaşmalarına girişirler. Bir kucaklaşma sonunda birkaç kristal halinde yumurta ortaya çıkar ve bu yapışma özelliği olan yumurtalar yaprağa yapışırlar. Bu kucaklaşmalar 30 ilâ 48 yumurtanın yumurtlanmasına değin devam eder. Ancak dişi ve erkeğin bu birleşmeleri alaca karanlıkta, yani ya günün ilk ışıklarıyla birlikte veya akşam üstüne rast getirilmelidir ki yumurtalar zayi edilmesin. Bunu takip eden 36 saat içinde akvaryum tamamen karanlıkta bırakılmalıdır. Bu arada akvaryumun ve odanın gerek ısısı ve gerekse havası sabit tutulmalıdır. Yumurtalar 48 saat içinde açılır ve bunu takip eden 48 saat içinde yavrular serbestçe yüzebilirler. Yavrulara beslenebilmeleri için çok küçük ölçülerde enfüzvuar verilmelidir.

Bazı profesyonel akvuaristler 24x12x10 santim boyutlarında tamamen cam akvaryumlarda bitki ve kum kullanmayarak, akvaryumun dibine bol miktarda karışık naylon iplikleri, arap sacı haline getirerek döşemekte ve böylece iyi sonuçlar almaktadırlar.

palyaço balığı

Kaynak: pixabay.com

Palyaço Balıkları Hakkında İlginç Gerçekler

 • Palyaço balıkları küçüktür. Uzunlukları 2 ila 5 inç arasında ulaşabilirler.
 • Palyaço balığı, güzel renklere sahip gövdesi sayesinde kolayca tanınabilir. Palyaço balıkları, vücudun turuncu, kırmızı, sarı, mavi veya siyah temel rengiyle birleştirilmiş beyaz çizgilerle kaplıdır.
 • Palyaço balıkları, deniz şakayıklarıyla bir arada yaşadıkları için “anemon balığı” olarak da bilinir.
 • Palyaço balığı ile anemon arasındaki ilişkiye simbiyoz denir, bu da her iki türün de karşılıklı yaşamdan faydalandığı anlamına gelir.
 • Palyaço balığı, anemon kalıntılarını (örneğin balık parçalarını) yer ve kendisini çeşitli avcılardan korumak için zehirli dokunaçlar kullanır. Anemon, ölü dokunaçları kaldırmak ve su dolaşımını artırmak için palyaço balığı kullanır (kanatların hızlı hareketi, suyun havalandırılmasını ve mevcut yiyecek miktarını artırır).
 • Palyaço balığı, vücut yüzeyinde kalın bir mukus tabakasına sahip olduğu için anemonun zehrine karşı bağışıktır.
 • Percula palyaço balığı, anemona dans ederek kendini tanıtan bir tür palyaço balığıdır.
 • Ölü dokunaçlar ve anemon artıkları dışında palyaço balığı çeşitli yosun ve planktonları yer.
 • Anemon yırtıcı hayvanlara karşı koruma sağlasa da, palyaço balığı genellikle büyük balıklar, yılanbalıkları ve köpek balıkları tarafından avlanır.
 • Palyaço balığı, çiftleşen çift ve onların yavrularından oluşan küçük aile gruplarında yaşar.
 • Palyaço balığı, evini (anemon) diğer palyaço balıklarına karşı şiddetli bir şekilde koruyacak bölgesel bir hayvandır.
 • Palyaço balığı doğası gereği saldırgandır. Şakayıklara yaklaşmaya çalışırlarsa dalgıçlara saldırırlar.
 • Palyaço balığı ile ilgili ilginç gerçek, tüm yumurtaların erkek olarak çatlamasıdır. Gruptaki dişi öldüğünde, baskın erkek cinsiyet değişikliğine uğrar ve dişiye dönüşür.
 • Dişiler, dolunayda (türe bağlı olarak) birkaç yüz veya bin yumurta bırakır. Yumurtalar su altındaki kayaların üzerine yerleştirilir.
 • Erkek yumurtadan çıkana kadar onlarla ilgilenir. Kuluçka 6 ila 10 gün sürer ve genellikle akşam karanlığından 2 saat sonra ortaya çıkan çok sayıda genç palyaço balığı ile sona erer.
 • Palyaço balığının neredeyse tüm döllenmiş yumurtaları yumurtadan çıkacak ve yetişkinliğe ulaşacaktır. Bu nedenle palyaço balığı sayısı fazladır ve popülasyonları sabittir.
 • Palyaço balıkları genellikle evcil hayvan olarak tutulurlar ancak akvaryumlarda sadece 3 ila 5 yıl yaşayabilirler. Palyaço balığı vahşi doğada çok daha uzun yaşar (10 yıla kadar).


Leave A Reply