Pancar Suyunun İnanılmaz Sağlık Faydaları Besin Değeri ve Olası Yan Etkileri

0
Advertisement

Pancar suyunun vücudumuzun sağlığı için faydaları nelerdir? Pancar suyunun besin değeri, yararları ve muhtemel yan etkileri nelerdir?

Pancar Suyu

Kaynak: pixabay.com

Pancar Suyu

Piyasadaki en popüler sağlık sularından biri, mineraller, vitaminler, lif ve benzersiz antioksidanlar gibi inanılmaz zenginlikteki besin maddeleri içeren pancar suyudur. Pancar suyu, bilimsel adı Beta vulgaris olan pancar bitkisinin ana kökü olan pancardan elde edilir. Pancar, binlerce yıldır Avrupa tarihine ve ötesine uzanan önemli bir kültürel ve mutfak unsuru olmuştur. Bu bitkiler uzun zamandır parlak kırmızı ana kökleri için yetiştiriliyor ve potansiyel tıbbi kullanımları için eski zamanlardan beri biliniyordu.

Pancar suyu bu kök sebzenin sağlık potansiyelinden yararlanmanın çok yaygın bir yoludur, çünkü pancardan yüksek düzeyde besin maddesi çıkarır ve içmesi nispeten hoştur. Bu meyve suyunun belirli tıbbi koşulları iyileştirme kapasitesi, onu birçok eski kültürde her şeyi iyileştiren bir tonik haline getirdi. Hala evde tedavi için sağlıklı meyve sularından biri olarak kabul ediliyor. Önemli seviyelerde A vitamini, C vitamini, demir, kalsiyum, protein, B vitaminleri, çinko, bakır, kolin ve selenyumun yanı sıra betalain adı verilen nadir antioksidanlarla övünen bu meyve suyu vücudunuza bir dünya iyilik yapabilir!

Pancar Suyunun Faydaları

Pancar suyunun en önemli faydaları arasında kan basıncını düşürme, sindirime yardımcı olma, bilişsel sağlığı artırma, kemikleri koruma, vücudu detoksifiye etme, görmeyi destekleme, iltihabı ortadan kaldırma, enerjiyi artırma, libidoyu uyarma ve şeker hastalığını yönetme yeteneği sayılabilir. Aynı zamanda kanser önleyici özelliklere de sahiptir.

Kan Basıncını Düzenler

Bu doğal meyve suyunun belki de en ünlü ve en önemli kullanımı yüksek tansiyon içindir. Bu içeceği içerken, hipertansiyon üzerindeki etkisi neredeyse anında olur. Bu, büyük olasılıkla, damarlardaki ve arterlerdeki gerilimi azaltabilen ve kardiyovasküler sistemin gevşemesine izin veren nitratların varlığından kaynaklanmaktadır.

Diyabeti Yönetir

Pancar suyunda kan basıncı seviyelerinde bulunan ve sadece sindirime yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutan önemli miktarda çözünür lif vardır. Proceedings of the Nutrition Society tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırma, pancar suyundan alınan nitrat özütünün, tip-2 diyabetli kişilerin kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir.

Advertisement
pancar suyu

Kaynak: pixabay.com

Antikanser Özellikleri

Govind J Kapadia, Harukoni Tokuda (ve diğerleri) tarafından yapılan ve Cancer Letters Journal’da yayınlanan araştırmaya göre, pancarın antioksidan potansiyeli, yani pancar suyu çok nadir iki maddeye sahiptir – betain ve vulgaksantin. Bu maddelerin serbest radikallerle mücadele doğası nedeniyle, kanser üzerindeki potansiyel etkileri konusunda heyecan verici araştırmalar yapılmaktadır.

Sindirimi iyileştirir

Antiinflamatuar özellikleri ve yüksek düzeyde çözünür ve çözünmez lif içeriği ile pancar suyunun en iyi faydalarından biri sindirim üzerindeki etkisidir. Kabızlığı hızla giderebilir ve peristaltik hareketi teşvik edebilir, bu da kramp, şişkinlik ve aşırı gaz semptomlarını hafifletebilir.

Osteoporozu önler

Pancar suyu, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, çinko, bakır ve selenyum dahil olmak üzere geniş bir mineral yelpazesi sunar. Bunların tümü kemiklerin güçlendirilmesinde, osteoporozun önlenmesinde ve kemik mineral yoğunluğunun artırılmasında rol oynayabilir.

Karaciğer Sağlığını İyileştirir

Pancar suyunun detoksifiye edici etkileri yüzyıllardır biliniyor ve modern araştırmalar, karaciğer sağlığını gerçekten koruyup destekleyebileceğini, idrara çıkmayı tetiklediğini, fazla toksin ve yağların vücuttan atılmasına yardımcı olduğunu gösterdi.

A Vitamini Açısından Zengin

Pancarda beta-karoten varlığı oldukça önemlidir, yani bu sebze suyunun görme üzerinde ciddi bir etkisi olabilir. A vitamini, retinadaki serbest radikalleri arayabilen ve nötralize edebilen, maküler dejenerasyonu önleyen ve katarakt başlangıcını yavaşlatan bir antioksidan olarak işlev görür.

Enflamasyonu Azaltır

Pancar suyunda bulunan eşsiz bir antioksidan olan betain, dokuların iltihaplanmasının yanı sıra enzim üretimi ve hormon dengesi üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahiptir. Bu, betainin artrit ve irritabl bağırsak sendromundan (IBS) baş ağrısı ve guta kadar değişen koşulları yatıştırabildiği anlamına gelir!

Advertisement
Enerjiyi Artırır

2 gram protein kulağa çok etkileyici gelmese de, bir sebze için alışılmadık bir durumdur ve diğer mineraller ve vitaminlerle birlikte bu meyve suyundan bir bardak vücuda kesin bir enerji patlaması yapabilir.

Pancar Suyu

Kaynak: pixabay.com

Cinsel Dürtünüzü Artırır

Binlerce yıldır pancar doğal afrodizyaklar olarak kabul edildi. Bu da bor, nitrik asit, demir, C vitamini ve seks hormonu üretimi ve dolaşımında rol oynayan diğer minerallerin varlığına atfedilebilir.

Pancar Suyunun Yan Etkileri

Yukarıdaki tüm etkileyici sağlık yararlarına rağmen, pancar suyu içmenin yan etkileri mide-bağırsak rahatsızlığı, yüksek kolesterol ve aşırı mineral depolamasını içerebilir. Ayrıca, hamile kadınların böbrek hastalığından muzdarip olanlarla birlikte dikkatli olmaları tavsiye edilir.

Kolesterol – Pancar suyunda bulunan benzersiz antioksidanlar, başta betain olmak üzere, yüksek kolesterol seviyelerine bağlanmıştır. Bu nedenle obezseniz veya şu anda ateroskleroz veya hiperkolesteremiden muzdaripseniz, sağlık rejiminize pancar suyu eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Mineral Fazlalığı – Pancar suyunda belirli mineraller yüksektir, bu da vücudunuzun bunları düzgün bir şekilde işleyebilmesi koşuluyla kesinlikle iyi bir şeydir. Bazı insanlar aşırı miktarda pancar suyu tüketirken aşırı demir ve bakır seviyelerinden muzdariptir. Bu da çeşitli istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Mide Sorunları – Pancar suyundaki güçlü aktif maddeler ve kimyasallar midede tahrişe neden olarak kusma, mide bulantısı, mide rahatsızlığı ve bağırsakta genel iltihaplanma ile sonuçlanabilir.

Böbrek Hastalığı – Yüksek düzeyde saf pancar suyu içmek, vücuttaki oksalik asit seviyenizi önemli ölçüde artırabilir. Bu da böbrek taşlarının gelişimine katkıda bulunur. Zaten böbrek sağlığı ile mücadele ediyorsanız, bu suyu kullanmadan önce doktorunuzla konuşun ve bu meyve suyunun sadece seyreltilmiş formlarını ölçülü olarak için.

Hamilelik – Hamilelik sırasında pancar suyunun kullanımı konusunda bazı tartışmalar vardır. Bazı besinler ve mineraller hamile bir kadın için faydalı olabileceğinden, en iyi tavsiye, bu suyu kullanmadan önce doktorunuzla özel durumunuz hakkında konuşmanızdır.


Leave A Reply