Paolo Veronese Kimdir

0
Advertisement

Rönesans dönemi İtalyan ressamlarından olan Paolo Veronese hayatı hakkında bilgi ve tanınan eserlerinden örnekler

Paolo Veronese Kendi PortresiRönesans çağında yetişen ünlü İtalyan ressamlarından biridir. Paolo Veronese Venedik resim okulunun son sanatçılarındandır. Gerçek adı Paolo Cagliari ve ya Caliari’dir. Verona’da doğduğu için Veronalı anlamına gelen “Veronese” adı ile tanındı.

Veronese’in babası heykelciydi. Bu yüzden önceleri o da babasının yolunu seçerek heykelciliğe çalıştı. Sonra resme başlıyarak kısa zamanda tarihe ve mitolojiye ait tabloları ile ilgi toplayıp, büyük bir ün kazandı. 1555’de Venedik’e giderek bu şehrin sanat havası içinde asıl büyük eserlerini verdi ve Venedik resim okulunun önemli kişilerinden biri oldu.

Paolo Veronese’in tablolarında tiyatro planı göze çarpar. Çok kişili ve hareketli olan bu eserler görünüş bakımından klasik çağın hazırlayıcısı sayılır. Veronese’in manzaralarında, doğa ve insan bir aradadır. Sanatçı geniş büyük planlı resimleriyle insanı şaşırtır. Tarihe ait resimleri, büyüklük ve hareket bakımından dünyada eşsiz sayılır. Bu eserlerinden biri olan “Cana’daki Düğün” dünyanın en büyük tablosudur. Diğer eserleri arasında “Simon’un Evi“, “Musa’nın Bulunuşu” ve “Venüs ve Mars” ile ünlüdür.

Paolo Veronese - Cana'da ki Düğün Tablosu

Paolo Veronese – Cana’da ki Düğün Tablosu

Paolo Veronese - Levinin Evindeki Bayram Tablosu

Paolo Veronese – Levinin Evindeki Bayram Tablosu

Advertisement

Leave A Reply